Trafikte bisiklet sürerken dikkat edilmesi gerekenler

0
9

Bisiklet sporu, vücudumuz için gayet faydalı ve kilo vermemize çok yardımcı olan bir spordur. Onun dışında da en eğlenceli sporlardan biridir. Eğer bulunduğunuz yerde bisiklet yolu yoksa ve trafikte sürmek zorundaysanız, bazı şeylere dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü trafikte ufak bir dikkatsizlik bile, ölümle sonuçlanabilir. Teknoloji Rehberi – Teknoloji Haberleri ailesi olarak bu yazıda sizlere trafikte bisiklet sürerken dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedeceğiz.

Bisikletinizin bakımını yaptırın

Pek çoğumuz bisiklet bakımını pek önemsemeyiz. Halbuki trafikte, bakımı yapılmamış bir bisikleti sürmek çok tehlikelidir. Özellikle de frenlerin, viteslerin düzenli olarak ayarlanması ve de zincirin yağlanması gerekiyor. Trafiğe çıkmadan önce bisikletinizin bakıma ihtiyacı olup olmadığını kontrol edin. Eğer bakıma ihtiyacı varsa kesinlikle bakımını yaptırın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   İthalatçı ve Distribütör Garantisi Arasındaki Fark Nedir?

Fazla hız yapmayın

Arabalarla birlikte gittiğiniz için ani gaza gelme durumları yaşanabilir. Bu gaza gelme durumlarında eğer yol en az 2-3 şeritli değilse fazla hız yapmayın ve mümkün olduğunca sağda kalın. Bir de eğer arkanızdan bir araç sizi sıkıştırıyorsa ve yol tek şeritse, etrafınızı iyice kontrol edip hafiften hızlanabilir ve arkadaki araca elinizle yavaş ol işareti yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Bisiklet sürmeden önce dikkat edilmesi gerekenler

Arkanızı sürekli omuzunuzun üstünden kontrol edin

Trafikte bisiklet sürerken pek bir güvenceniz yok. Eğer bir arabayla çarpışırsanız muhtemelen siz ölürsünüz ama araç sürücüsüne hiçbir şey olmaz. O yüzden sürekli arkamızı, önümüzü, sağımızı, solumuzu kontrol etmemiz lazım. Bazı bisiklet sürücüleri kaska veya gidona ayna taksa da, omuz üstünden sağlanacak kontrol her zaman en iyisidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Doğum Parası Kaç TL - Doğum Parasını Nasıl Alabilirim?

En sağ şeritten gidin

Trafik kurallarına göre, bisiklet her zaman en sağ şeritten gitmelidir. Eğer sağ şerit müsaitse ve siz sol şeritten giderseniz, herhangi bir kaza durumunda siz haksız taraf olacaksınız ve kaza yapma oranınız da artacak. O yüzden hep en sağ şeritten ilerleyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz