The Platform Filmi Neyi Anlatıyor?

0
33
The Platform

Teknoloji Haberleri – Teknololoji Rehberi ekibi olarak, son günlerin en çok konuşulan Netflix filmlerinden biri olan The Platform hakkında bilgiler vereceğiz.

The Platform, 20 Mart 2020 tarihinde Netflix’te yayınlanmasının ardından kısa sürede ilgi odağı olmayı başardı. Tek mekan filmler kategorisinden sektöre giriş yapan yapıt, kapitalist sistemi özetler nitelikte konusu ile büyük bir beğeni topladı. Peki filmdeki karakterler, gerçekten bu sisteme bir tepki için mi yaratıldı?

The Platform Filmi Hangi Kategoride Bulunuyor?

Film, tek mekan eserler arasında ön sıralara çıkmayı başardı.

The Platform Filminin Süresi Ne Kadar?

The Platform, toplamda 1 saat 34 dakikalık uzunluğa sahip.

The Platform Filminin Konusu

Dikey bir yapıt, ismi “Çukur” ve “Delik” olarak lanse edilen bir hapishane, bünyesinde çok sayıda mahkumu barındırıyor. Ana karakter Goreng, bu hapishaneye kendi isteği ile, sigarayı bırakmak, aynı zamanda da diploma almak için gönüllü bir şekilde giriyor. Fakat Goreng’in bilmediği tek detay, işleyişin ne şekilde ilerlediği..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   17 Ağustos Tarihte Bugün En Üzücü Gölcük Depremi

Filmin sonuna kadar toplamda kaç adet katın olduğu anlaşılmazken, bu bağlamda sorulan her soru farklı karakterlerden farklı yanıtlar ile cevaplanıyor. Fakat filmin sonunda -spoiler- 333 katlı bir dikey yapıda oldukları anlaşılıyor. Genel işleyiş anlamında farklı ve heyecanlı bir konuya değinilse de, aslında kapitalizm kavramının karşısında olabilecek bir film tam tersine, bu kavramı destekler nitelikte sahneler izletiyor.

the-platform-film
the-platform

2019 Yılının En Çok Beğenilen Türk Filmi “7. Koğuştaki Mucize“ye de Göz Atın

Her mahkumun hapishaneye en sevdikleri yemekleri ileterek ve bir nesne alarak girebildikleri The Platform, genel anlamda bakıldığında mahkumların isteklerini karşılıyor. Belirtilen yemekler, her gün 1 defa olacak şekilde 1. kattan 333. kata kadar iniyor. En üst kattan en alta kadar inerken, her mahkum dilediği kadar yemek yeme özgürlüğüne sahip durumda. Fakat filmde görülüyor ki, belirli bir kattan sonra hiçbir mahkum platformda yemek bulamıyor. 333 katlı dikey yapıda, aynı zamanda her katta 2 kişinin hapis hayatı sürdürdüğü de biliniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Her mahkum, aylık olarak rastgele katlara dağıtılıyor. Örneğin, platformdaki ilk ayını 55. katta geçiren bir mahkum, kattaki arkadaşı ile sonraki ay bir başka kata götürülüyor.

Merak uyandıran, farklı bir konu başlığı altında bir eser olarak karşımıza çıkan The Platform, yine de kapitalist sisteme yaptığı vurgular ile akıllarda kalıcı bir yapıt olmayı başaracak.

İlginizi Çekebilir: Netflix Yapımı En İyi 5 Dizi

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz