Tesla Yayalarla Konuşabilecek

0
28

Dünyanın elektrikli otomobil devi TESLA’ nın CEO’ su Elon Musk TESLA’ nın yayalarla konuşabileceğini açıkladı. Dünyanın gelecekçi insanları arasında gösterilen Elon Musk yine şaşırtıcı ve merak uyandırıcı bir paylaşımda bulundu “TESLA yayalarla konuşabilecek”. Peki, bu ilginç fikir nereden çıktı. Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi olarak bu konuyu inceleyeğiz.

İlk Elektrikli Arabayı Kim Üretti?

Robert Davidson üretmiştir.

Tesla ne zaman otomobil üretmeye başladı?

2004 yılında Tesla Motors ile başlamıştır.

Elektrikli Araç Nedir?

Yazımızda buna yer verdik.

ABD’ de belli bir hızın üzerine çıkan elektrikli araçların ses çıkarması zorunlu. Bunun nedeni diğer araçlar ve yayalar için uyarı olması. Bazı üreticiler bunu motor sesiyle çözüyor. TESLA ise bunun için daha eğlenceli bir yol bulma düşüncesinde. Peki, elektrikli araçlar hayatımıza nasıl girdi?

ELEKTRİKLİ ARAÇ FİKRİ

Elektrikli araçlar son yıllarda oluşan bir fikir değil. Elektrikli araçlar 1800’ lü yıllardan itibaren hayatımıza girmiş bulunuyor. İlk başlarda buhar gücüyle çalışan arabalar, bilim insanlarını alternatif enerji üretim yolları bulmaya sevk etmiştir.

Fosil yakıt rezervlerinin az bulunması sebebiyle ilk araştırmalar elektrik enerjisi üzerine olmuştur. Elektrik enerjisini depolama yollarını bulma çabaları uzun yıllar sürmüştür. Bilinen ilk elektrikli arabanın Robert Davidson tarafından üretildiği kabul edilir.

İlginizi Çekebilir : Senetle Vadeli Araba Almak

Yıllarca süren bu çalışmalar yeni petrol rezervlerinin bulunması ile petrol fiyatlarının düşmesinden dolayı durma noktasına geldi. Yanmalı motorlara yönelen otomotiv sektörü bu alanda gelişmeye başladı. Ancak son yıllarda artan çevre kirliliğinin önüne geçmek amacıyla yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim arttı. TESLA’ nın kuruluşu ile de sektör yükselişe geçti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Japonlar Düşünceyi Okuyan Yapay Zeka Geliştirdi

TESLA’ NIN YÜKSELİŞİ

Geleceğin teknolojilerini geliştirmek isteyen Elon Musk 2002 yılında SpaceX’ i kurdu. Otomotiv sektörüne adımı 2004 yılında Tesla Motors ile attı. En baştan itibaren hedefi elektrikli araç üretimi oldu. İlk olarak batarya üretimi yapıldı.

Bu bataryalar diğer üreticilere satıldı.  İlk tamamen elektrikli Roadster model Model S 2008 yılında sunuldu. Bu araç ile kredi almayı başardı. Daha sonra farklı ve gelişmiş modeller üretilmeye başlandı. Bu modeller ve özellikleri aşağıda sıralandı.

MODEL S

2012 yılında fabrikada üretilmeye başlanan Model S farklı batarya kapasitesi ile öne çıktı. Lityum-İyon piller ile çalışıyor. 4×4 çekişe sahip olan Model S, 4 kapılı olarak üretildi. Aracın ortalama menzili 450 km’ dir. Tüm prizlerde şarj edilebiliyor.

GPS teknolojisi ve 360 derece dönebilen ultrasonik sensörler mevcut. İç tasarımı da dikkat çekici. 17 inç dokunmatik ekranı radyo, kapı kilidi, navigasyon ve şarj etme gibi özellikleri rahatça kontrol etmenizi sağlıyor. Bataryasının araç tabanında bulunması araca dayanıklılık sağlıyor.

MODEL X

Elon Musk tarafından en güvenilir SUV olarak tabir edilen Model X’ in ilk teslimatı 2015 yılında yapıldı. Şık tasarımı ve martı kanat kapılarıyla dikkat çekiyor. Bu tasarım özellikle ailelerin aracın içine rahatça yerleşebilmeleri ve tüm alanı kullanabilmeleri için tercih edilmiş. Batarya yerleşimi Model S ile aynı.

İlginizi Çekebilir : En Son Üretilen Son Porsche 911 Speedster Koronavirüse Bağış Oluyor!

Ön tarafta motor yerine oluşan boşluk da çarpma anında çarpma şiddetini emiyor. Hava filtresi ise diğer araçlardan 10 kat büyük. Menzili ise 400 km’ ye çıkabiliyor. Genel olarak bakıldığında güvenliğin ön planda tutulduğu görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   PAZARLAMADA YAPAY ZEKA KULLANIMI

MODEL 3

Model S ve Model X’ e göre daha küçük bir yapıya sahip. Ancak oldukça güvenli. Dört çeker ve arkadan itişli versiyonları mevcut. 0 km’ den 100 km’ ye ulaşma süresi 5.6 saniye sürüyor. Sekiz hava yastığı bulunuyor. Ortalama menzili 350 km. otomatik acil frenleme ve çarpışma önleme sistemi var. Son derece güvenli bir otomobil.

ROADSTER

Tesla’ nın bu yıl üretilmesi hedeflenen yeni otomobili. Bir batarya dolumu ile 1000 km gitmesi hedefleniyor. Bataryası 200 kW olacak. 1.9 saniyede 100 km/s hıza ulaşıyor. Açılabilir tavan özelliği mevcut. Hızı 400 km/s’ e çıkacak. Bu özellikler göz kamaştırıcı. Daha da geliştirilmesi hedefleniyor. Bunun henüz giriş seviyesi olduğu Elon Musk tarafından ifade edildi.

BU ÖZELLİK HANGİ MODELLERDE OLACAK

Tesla’ nın yayalarla konuşabilme fikri heyecanlandırırken bu özelliğin hangi modeller için geliştirileceği merak konusu oldu. Tesla otomotiv sektöründe çığır açan yeniliklere öncülük etmeye devam ediyor.

Özellikle tam otonom araçlar için ar ge çalışmaları devam ediyor. Araçlarda otomatik pilota geçilebiliyor. Ancak tam otomatik pilot için güvenlik endişeleri var. Son yıllarda yaşanan bazı trajik olaylar da bu endişeyi destekler nitelikte. Tesla ise bunları aşmaya kararlı.

İlginizi Çekebilir : Senetle Vadeli Araba Almak

Bu özelliğinin tüm modellere bir güncelleme ile gelmesi hedefleniyor. Aracın içinde bulunan sürücünün de aracın içinden konuşabileceği belirtildi. Hem yolculara hem yayalara eğlenceli vakit geçirtmek fikri ile bu yola çıkıldığı belirtildi. Çağımızın büyük problemlerinden olan trafik problemini eğlenceli bir çözümle hafifletmeye çalışmak çok yaratıcı bir fikir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz