Telefonu Gece Şarjda Bırakmak Zararlı Mı?

0
telefonu gece Şarjda bırakmak zararlı mı
telefonu gece Şarjda bırakmak zararlı mı

Akıllı telefonlarınızı veya mobil cihazlarınızı gece şarjda bırakmanın güvenli olup olmadığını sormadan önce, modern akıllı telefon pillerinin nasıl çalıştığını ve pil ömrünü korumanın en iyi yöntemlerinin neler olduğunu anlamak çok önemlidir.

Akıllı Telefon Pilleri Nasıl Çalışır?

Bir kişi cihazının pil ömrünü %100’den %0’a kadar tükettiğinde – bu tam döngü olarak bilinir, eğer cihaz daha sonra %50’ye şarj edilirse – bu yarım döngüdür.

İncelemelere göre, cihaz pilleri genellikle yaklaşık 400 tam döngüden sonra bozulmaya başlar, bu genellikle bir akıllı telefonun sürekli olarak bir buçuk yıl kullanımından sonra gerçekleşir. Cihazınızı fişe takılı ve pili her zaman %100’de bırakmak pilin şarj döngüsünü etkilemez, aslında cihazı kullanmak olacaktır.

Şarj edilebilir piller, kullanılmasalar bile zamanla kapasitelerini yavaş yavaş kaybederler. Akıllı telefonlar için, ilk kullanım yılından sonra kapasite düşüşü fark edebilirsiniz. İki yıl sonra, tek bir gecelik şarjla tam bir gün kullanamayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Apple Store'lar olası aşırı ısınma nedeniyle Android kablolarının kullanılmaması konusunda uyarıyor

Cihazınızın pilini düşürmenin en hızlı yolu, pilini düzenli olarak %80’in üzerinde şarj etmek (örneğin gece boyunca şarj olmasını sağlamak) ve yeniden şarj etmeden önce yaklaşık %20’ye düşmesine izin vermektir. Aslında çoğu üretici, bir akıllı telefonda mümkün olan en uzun pil ömrünü korumak için telefonunuzu %20’nin üzerinde ve %80’in altında tutmaya çalışın; bu da neredeyse 3 yıllık günlük şarj anlamına gelir.

Şarjda

Akıllı Telefonunuzu Bir Gecede Şarjda Bırakmak Doğru mu?

Araştırmalara göre, evet – ama daha geniş anlamda. Modern akıllı telefonlarda, pillerin aşırı şarj olmasını önlemek için koruyucular bulunur. Üreticiler, yeni cihazların %100 kapasiteye ulaşıldığında şarj olmasını önleyecek yerleşik çiplere sahip olması için cihazları daha akıllı hale getirdi.

Bu koruma özelliği genellikle ‘damlama şarjı’ olarak bilinir – çoğu cihazın iki şeyden birini yapacağı yerde. Ya %100’e ulaştığında şarjı durdurun ya da cihaz %80’e ulaştığında siz uyanana kadar şarjı yavaşlatır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Pandemi döneminde insanlar sosyal medyadan daha fazla alışveriş yaptı

En son model iPhone’lar, bir kullanıcı uyandığında ve yattığında öğrenen ve gece şarjının aralıklı olmasını sağlayan bir özelliğe sahiptir, böylece bir kullanıcının normalde uyandığı zaman civarında cihaz nihayet %100 şarja ulaştığında olur.

Bununla birlikte, uzun süreli şarj, pillerin bozulmasına neden olan sıcaklıkların artmasına neden olur ve çok nadir durumlarda güvenlik tehlikelerine yol açabilir – özellikle de cihaz geceleri başınızı koyduğunuz yere yakın bir yerde şarj edilirse. Bu riskleri azaltmak için kullanıcılar, özellikle bir süredir pil sorunu yaşayan eski cihazları varsa, çoğunlukla gün içinde, uyanık olduklarında şarj etmeyi düşünebilirler. Daha yeni cihazlar önemli ölçüde daha güvenlidir, bu nedenle bunlara sahip kullanıcılar gece şarj etme konusunda gerçekten sorun yaşamamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz