Taşeron İşçilerin Hak ve Maaşlarını Provimes ile Yönetin

0
provimes
provimes

Taşeron işçilerin haklarına değinildiği zamanlarda, asıl işveren ile alt işveren ilişkisi söz konusu olmaktadır. Taşeron işçiler, normal işçilerin sahip olduğu her türlü hakka sahip olmalı ve gerekli hizmetlerden faydalanmalıdır. Taşeron işçilere hakları gereğince verilmez ve işveren ile taşeron ilişkisi yanlış yerlere saptırılarak kötüye kullanılırsa bu durumun iki taraf için de olumsuz dönütleri olabilmektedir.

Ancak, hakları ihlal edilen taşeron işçilerin hukuki yollara başvurarak haklarını gereğince sağlayabilme seçenekleri vardır.
Taşeron işçilerin hakları arasında yer alan en önemli madde, işçiye mal ve can sağlığı adına sözleşme sağlanmasıdır. Sağlanan sözleşmede yer almayan durumların hiçbirinin işçiden karşılanması ve işçiden ücretsiz ek mesai beklenmemelidir.

İşçi ve işveren sözleşmede yer alan maddelere uygunluk sağlayarak iş gücü ve davranış sergilemelidir. İş gücünün tam olarak karşılanabilmesi için eğitimler verilmeli ve bu eğitimler belirli aralıklarla devam etmelidir. Eğitimlerin yanında iş gücünün yetersiz kaldığı durumlarda işçiye sürekli olarak gerekli ekipman sağlanmalıdır. Tüm bunların yanında işçilere adaletli bir sistemde davranarak adaletli ödeme ve hak sağlanmalıdır. İşçinin iş gücünü en verimli kullanabilmesi için sergilediği işin karşılığını alabilecek olması motivasyon açısından önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Mavi Vatan Nedir

İş Gücünde Taşeron İşçilerin Önemi

Hizmet sektörlerinde iş gücü sağlayan kişilere duyulan ihtiyacın artmasıyla beraber işçi ücreti de doğru orantıda artmaktadır. Şirketler arası yoğun rekabet ortamlarında hizmet veren birçok işveren, maliyeti unsurunu azaltmak adına bazı durumları devreye sokmaktadır. Bu durumların oluşumunda en çok karşılaşılan yöntemlerden biri de özel şirketler arası taşeron işçi ihtiyacı doğrultusunda işe alım durumlarıdır. Hizmet verdiğiniz belirli sektörlerde taşeron işçi alımlarınızda taşeron yönetimi durumlarınızı Provimes.com ile kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Taşeron Yönetiminde İşçinin Korunmasının Gerekliliği

Taşeron yönetim sistemi ele alınırken belirli maddelere uymakla birlikte taşeron işçiye can ve mal kaybının önüne geçilebilmesi için resmi şartnameler sunulmalıdır.

  • İşverenin, taşeron işçiden talep edeceği bütün uygulamalar net olarak sözleşmede yer almalıdır.
  • Taşeron işçiye verilen şartnamelerde, kendisini korumaya almaya yönelik sözleşmeler bulunmalıdır.
  • Taşeron işçinin iş esnasında karşılaşabileceği olumsuz durumlara yönelik yapılan sözleşmede yaptırımlar oluşturulmalı ve eksik alan bırakılmamalıdır.
  • İş veren durumda bulunan taşeron yöneticileri, iş takibini sürekli olarak yapmalı ve bu gözlemler çerçevesinde rapor ve toplantı düzenlemelidir.
  • Taşeron işçiye sağlanan sözleşmede yer alan maddelere uyulmalı ve işçiden ek bir talep edilmemelidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Forex Şirketleri Güvenilir Mi

Taşeron yönetim prosedürü her işçiye adil bir biçimde sunulduğu takdirde, şirket iş aşamalarını kontrollü bir şekilde gerçekleştirerek başarıya ulaşacaktır. Şirketin başarısı için işçilerin hoşnutluğu da önemli bir durumdur.

İşçilerin haklarının gereğince verilmemesi, işçilere adil davranılmaması, işçilerin maaşlarının zamanında ödenmemesi gibi durumlarda şirket başarısı oldukça itibar kaybederek düşüş yaşayacaktır. İşçilerin hak ve maaşlarını zamanında ödemek için Provimes.com’u tercih ederek, bu ve bu konular hakkında profesyonel destek alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz