Polietilen Köpüklerin Uygulama Alanları Nelerdir?

0
physically cross linked polyethylene foam
physically cross linked polyethylene foam

Son derece kaliteli yapıları bulunan polietilen köpük ürünlerinin pek çok farklı uygulama alanları bulunmaktadır. Bu alanları sektörel olarak aşağıdaki gibi belirtmek mümkündür:

  • Medikal sağlık sektörü,
  • Spor ve eğlence sektörü,
  • Çanta ve ayakkabı üretim sektörü,
  • Ambalaj sektörü,
  • Elektronik ve beyaz eşya sektörü,
  • Polietilen bant üretim sektörü,
  • Otomotiv sektörü,
  • İnşaat sektörü.

Bütün bu sektörlerde farklı boyutlarda ve farklı fonksiyonlarda kullanım imkânı sağlanabilmektedir.

Medikal Sağlık Sektöründe Uygulama Alanları

Bu sektörde polietilen köpüklerin pek çok farklı ürünlerin imal edilmesinde kullanıldıkları görülmektedir. Bunlar başlıca boyunluk ve dizlik gibi, sakatlanmalar neticesinde yardımcı giyilebilir ürünler şeklindedir. İçerisinde zararlı maddeler barındırmaması sebebiyle de bu sektörde rahatlıkla deneyimlenebildiklerini bilmeniz gerekir. Kolaylıkla işlenebilir ve şekil verilebilir olmalarından dolayı da özellikle physically cross linked polyethylene foam
ürünleri yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Spor ve Eğlence Sektöründe Uygulama Alanları

Spor sektöründe kullanıldıkları alanlar başlıca su sporları olmaktadır. Havuzlarda suda kalmayı destekleyici pek çok ürün için bu malzemelerden faydalanılabilmektedir. Ayrıca her türlü spor için mat malzemesi olarak da üretilebilmektelerdir.
Pe foam malzemelerinin eğlence sektöründe farklı yerlerde farklı kullanımları söz konusu olabilir. Genellikle çocukların zekâlarını geliştiren çeşitli oyun ve oyuncak ürünlerinde bu malzemelerin yaygın kullanıldıkları bilinir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   'AirPlay Çalışmıyor' Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Çanta ve ayakkabı üretim Sektöründe Uygulama Alanları

Çanta ve ayakkabı üretiminde ortopedi büyük önem arz eder. Bu malzemeler ise eşsiz bir rahatlık ve konfor sunmaktadır. Aynı zamanda şok emici etkileri ve darbelere karşı dayanıklı yapıları sebebiyle de bu sektörde kullanılmaları insan sağlığı açısından çok önemlidir. Ayakkabı ve çanta üretimlerinde ürünlerin bir parçası olarak özellikle chemically cross linked polyethylene foam malzemelerinden fayda elde edilir.

Ambalaj Sektöründe Uygulama Alanları

Ambalaj sektöründe bu ürünler oldukça geniş bir yer bulurlar. En basit ambalajların yapımından en fonksiyonel güçlü ambalaj ve kutu modellerine kadar bu malzemelerden fayda sağlanabilmektedir. Hem hafif, hem dayanıklı hem de pratik uygulanabilir bir ürün olmaları sebebiyle, bu köpük malzemelerinin ambalaj sektöründe vazgeçilmez bir ürün olduğu ifade edilebilir.

Elektronik, beyaz eşya ve Otomotiv Sektöründe Uygulama Alanları

Çeşitli makine ve elektronik ürün imalatlarında bu malzemeler eşsiz bir parça olarak üretilecek ürün içerisinde yer alır. Uzun ömürlü olmaları ve yapılarında bozulmanın söz konusu olmaması sebebiyle bu sektörde kullanılmaları, üretilen makinelerin ömürlerini de olumlu ölçüde artırmaktadır. Makinelerde olduğu gibi arabalarda da büyük kolaylık ve pratiklik sağlayan ürünlerdir. Yüksek standartların söz konusu olduğu parça ve komponentler için ise fiziksel çapraz bağlı polietilen köpük malzemelerin daha çok tercih edildikleri görülmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   TikTok Videolarda Alışverişi Otomatik Algılama Özelliğini Test Ediyor

Polietilen bant üretim Sektöründe Uygulama Alanları

Taşıyıcı yapışkanlı bant olarak üretilmeleri için fiziksel çapraz bağlı polietilen köpük malzemelerinin yaygın bir kullanımı bulunmaktadır. Bu malzemelerden imal edilen bantlar, söz konusu makine ve otomobil malzemelerinin üretiminde çok önemli bir bağlayıcı görev görür.

İnşaat Sektöründe Uygulama Alanları

Anti bakteriyel olmaları ve darbelere karşı dayanımlı olmalarının yanı sıra yalıtım konusunda da eşsiz bir fayda sunmaktalardır. Bütün bu özellikleri neticesinde de bu köpük ürünleri inşaat sektöründe yaygın bir yer bulmaktadır. Başlıca izolasyon malzemesi olarak tercih edildiklerini belirtmek gerekir. Elastik ve hafif yapıları, kolay uygulanabilir olmalarını destekler niteliktedir. Sadece ısı yalıtımı için değil, ses, toz ve nem yalıtımları konusunda da oldukça başarılıdırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz