Tinted Tavukları Hangi Tip Tavuk İşletmeleri İçin Uygundur?

0
Tinted Tavukları
Tinted Tavukları

Her tavuğun bir canlı olduğu ve vicdani sorumlulukla birlikte bakılması gerektiği unutulmamalıdır. Elbette tavuk çiftliği sahibi olarak tavuklarınızdan verim beklemek en doğal haktır. Fakat öncelikle tavukların sağlıklı şekilde beslenip sağlıklı bir ortamda yaşadığından emin olmak gerekir.

Salma tavukçuluk söz konusu olduğunda tavukların yaşadıkları alanın çevresindeki yırtıcı hayvan faktörünün ortadan kalkması önemlidir. Tinted tavukları uysal bir yapıya sahip oldukları için kendilerini koruma refleksleri daha düşüktür. Bu sebeple korunakların en üst şekilde inşa edilmesi gerekir. Tavuk işletmeleri kapsam alanına göre ayrılabilir:

  • Küçük tavuk işletmeciliğinde 500’den aşağı tavukların bakımı söz konusudur. Daha çok etlik veya yumurta üretimi kurumsal bir firma denetiminde değil özerk olarak yapılır. Bu tür işletmeler için tinted tavuk uygun olsa da genellikle tercih edilmez.
  • Büyük ve gezen tavuk çiftlikleri için tinted tavuğu cinsi oldukça tercih edilir. Hem özel bakım sistemleri hem de daha çok verim alınabilecek alan nedeniyle bakımları kolay olur. Hastalanma gibi durumlarda ayrı oda sistemleri geliştirilerek çözüme ulaşılır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Trendyol, Türkiye'nin en zengin şirketi oldu!

Her türlü işletmeniz için Koçoğlu Tavukçuluk’tan tavuk temin edebilir, yeni üretim tavuk nakliye tırları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kümes Kurulumuna Tinted Tavuk Verimi

Teknoloji ve ekipman sistemlerinin gelişmediği eski zamanlarda herkes çadır veya ahırdan bozma barınaklar kurmaktaydı. Hal böyle olunca kümes denilince akla hep küçük ir çadır ya da tel örgülerden alanlar gelmektedir. Fakat tavuk ve yumurta üretiminde çadır kümes kurulumu oldukça geniş kapsamlı düşünülmektedir. Her bir çadırın dış yalıtım malzemeleri özenle seçilmeli ve beslenmeye dair olan ekipman kurulumu da yapılmaktadır. Hem tavukların rahatını hem de verimini düşünen tavuk yetiştiricileri çadır kümes kurulumu tercih etmektedir.

Öte yandan tinted tavuk ve ataks yarka birlikte yetişecek olduğunda genellikle daha kapsamlı prefabrik kurulum da tercih edilmektedir. Yaşa ve cinse göre alanlar belirlenerek, yumurta üretiminin ivmesi hızlandırılır. Kümes kurulumu paketleri için Koçoğlu Tavukçuluk’tan bilgi alabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   En iyi Bitcoin borsaları

Tinted Tavuk Hakkında Ayrıntılar

Her kümese beyaz rengiyle asalet ve verim sunan tinted cinsi hakkında önemli bilgiler alırken karar vermenize yardımcı olur. Tinted cinsinin özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Az yem çok su tüketirler.
  • Tüneklikte rahatladıkları süreçler yumurta üretimlerine fayda sağlar.
  • Fiyat aralıkları kırma olup olmadıklarına göre değişir.
  • Genellikle XL boyut yumurta verdikleri için özel üretim çiftlikleri tarafından tercih edilirler.
  • Sıcağa dayanıklı olsalar da soğuğa karşı hassaslardır.
  • Köy yumurtasına benzer yapıda ve sert kabuklu yumurta verdikleri için tercih düzeyleri yüksektir.

Bu özellikler haricinde tinted tavuğunu beslerken ilgi ve sevgi göstermek büyük önem arz eder. Tinted cinsi, saygı görmeyi bekleyen asil bir cinstir. Kötü davranıldığında verimi düşebilir. Koçoğlu Tavukçuluk’tan özel ihtimam görmüş olan tinted cinsi tavuklarınızı da edinebilir, üretimde öne geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz