Sosyal medya platformlarına 30 milyon TL ceza kesildi!

0
21

Ülkemizde kabul edilen kanun teklifi ile birlikte sosyal medya alanında yeni bir döneme geçiş yaptık. Bu geçişle beraber de Facebook, Twitter, TikTok, Instagram ve Youtube gibi sosyal medya platformları için bazı koşullar belirlendi. Bu koşullara uymayan platformlar ise para cezası alacaktı. Geçtiğimiz aylarda yapmış olduğumuz haberle birlikte sizlere, sosyal medya platformlarına ceza geleceğini detaylıca belirtmiştik. Hatta haberimizde hangi aşamalarda hangi cezaların uygulanacağını da belirtmiştik. İsterseniz haberimizin bir kısmına ufak bir göz atalım;

“Sosyal medya platformlarına verilen süre 1 hafta içerisinde dolacak. Bununla beraber yaklaşık olarak 10 milyon TL ceza kesilecek. Bu cezadan 30 gün sonra hala gereklilik yerine getirilmediyse, 30 milyon TL’lik bir ceza daha kesilecek.

Eğer tüm bunlara rağmen hala gereklilikler karşılanmadıysa, Türkiye’den sosyal medya platformlarına reklam verilmesi yasaklanacak. Bu cezalardan 3 ay sonra tekrar bir kontrol gerçekleşecek. Ülkemizde temsilci bulundurmamaya kararlı olan platformlar BTK tarafından bant genişliği daraltma politikası uygulanacak.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Yerli gemisavar füze motoru dünya rekoruna imza attı!

Facebook, Twitter, TikTok, Instagram ve Youtube ceza aldı!

10 milyon TL ceza kesilme aşamasını 3 Kasım 2020 itibariyle geçtik. 3 Aralık 2020 tarihinde yani dün, bu platformlara 30 milyon TL değerinde bir ceza kesildi. Platformlara ceza kesilmesinin nedeni ise TBMM Genel Kurulu tarafından kabul edilmiş olan “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” içinde belirtilen şartların yerine getirilmemesi oldu.

Bu kanun teklifi ile birlikte günlük 1 milyondan fazla kullanıcı erişimi alan sosyal medya platformlarının ülkede temsilci bulundurma zorunlulukları oluştu. Facebook, Twitter, TikTok, Instagram ve Youtube platformları da ülkede temsilci bulundurmama konusunda ısrar edince 30 milyon TL ceza kesildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz