Sosyal medya platformlarına ceza geliyor!

0
sosyal medya

Sosyal medya yasası ile birlikte bazı şartlar koşuldu. Bu şartlara uymayan platformlara önce para cezası sonra ise daha ağır yaptırımlar uygulanacağı söylendi. 1 hafta içinde şartlara uymayan platformlar cezalandırılacak. Tekno bilim adamı ailesi olarak bu yazıda sizlere sosyal medya platformlarına ceza gelmesi hakkında bilgi vereceğiz.

Sosyal medya platformlarının 1 hafta süresi kaldı

Ülkemizdeki çoğu sosyal medya kullanıcısı tarafından doğru bulunmayan ve eleştirilen sosyal medya yasası, Ekim ayının başlarında ortaya çıkmıştı. 7253 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” adı altında yürürlüğe giren yasa ile birlikte 1 milyon kullanıcıdan daha fazlasına ev sahipliği yapan sosyal medya platformlarının, ülkede temsilci bulundurması gerekliliği getirildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Xiaomi'nin yeni Black Shark 4S önümüzdeki hafta piyasaya sürülecek

Sosyal medya platformlarına verilen süre 1 hafta içerisinde dolacak. Bununla beraber yaklaşık olarak 10 milyon TL ceza kesilecek. Bu cezadan 30 gün sonra hala gereklilik yerine getirilmediyse, 30 milyon TL’lik bir ceza daha kesilecek.

Eğer tüm bunlara rağmen hala gereklilikler karşılanmadıysa, Türkiye’den sosyal medya platformlarına reklam verilmesi yasaklanacak. Bu cezalardan 3 ay sonra tekrar bir kontrol gerçekleşecek. Ülkemizde temsilci bulundurmamaya kararlı olan platformlar BTK tarafından bant genişliği daraltma politikası uygulanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz