SGK Dul Maaşı

0
sgk Dul Maaşı
sgk Dul Maaşı

2020 yıllarının Aralık ayı enflasyon oranlarının açıklanmasından sonra, yetim ve dul aylıklarına yapılacak zamlar araştırılmaktadır. Enflasyon artışlarına bağlı olarak 6 ayda bir artan yetim ve dul maaşı alanlar da 2020 yıllarının ikinci altı aylık enflasyon oranlarına göre maaşlarına zam yapılmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, 2020 yılı ikinci altı aylık döneminde enflasyon yüzde 8,37 olarak gerçekleşti.

Yetim ve dul aylığı alanlar her yıl Ocak ile Temmuz aylarına geriye dönük enflasyon oranında zam almaktadır. Aralık ayı enflasyonlarının açıklanmasından sonra 2021 yetim ve dul maaşları sıklıkla araştırılan konular arasında yer almaktadır.

Enflasyonların açıklanmasından sonra emeklilerin maaşlarına yapılan zam oranları yetim ve dul maaşlarına doğrudan yansıtılacaktır. SGK ve Bağkur kapsamında emeklilik hakkı elde eden vatandaşların maaşlarına yapılan zam oranıyla birlikte yetim ve dul maaşlarına da yüzde 8.37 oranında zam yapıldı. Eğer yetim ve dul aylığı alanların annesi, eşi veya babası emekli sandığından emekli olan biri yani memur emeklisi maaş zam oranları yüzde 7.35 olarak uygulanmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   TheGrefg Twitch Yayınında 2.4 Milyon Anlık İzleyiciye Ulaşarak Yeni Rekorun Sahibi Oldu

Dul Maaşı

SSK Bağkur Kapsamında Zamlı Yetim ve Dul Maaşı Alanlar

  • 1500 TL yetim dul maaşı alanlar 2021 yılında 125 TL zam,
  • 1600 TL alanlar 2021 yılında 133 TL zam,
  • 1700 TL alanlar 2021 yılında 150 TL zam,
  • 2000 TL alanlar 2021 yılında 167 TL zam alacak.

Tüm emeklilerde olduğu gibi yetim ve dul maaş zam oranları Ocak 2021 yılı itibari ile uygulamada olacaktır. Ocak ayında alınacak maaşlar zamlı olarak ödenecektir.

SSK ve Bağkur Emeklisi Ne Kadar Zam Alacak?

TUİK’in açıkladığı enflasyonlarla birlikte Temmuz – Aralık dönemi altı aylık enflasyon oranları yüzde 8,36 oldu. Buna göre Bağkur ve SGK emeklileri yüzde 8,36 oranında zam alacaktır. Emeklilerin yanında malulen dul, emekliler ve yetim aylığı alanlar da yılbaşındaki zamlardan faydalanacaktır. Bu çerçevede malulen emekliler ve yetim ve dul aylıkları alan kişiler de yüzde 8,36 oranında zam alacaktır. SSK’dan yaklaşık  6 milyon kişi emekli aylığı almaktadır. 76 Bin 775 kişi malulen emekli aylığı alırken 2 Milyon kişi ölüm aylıkları almaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Koronavirüs Aşısının İlk Kimlere Yapılacağı Belli Oldu

Yetim ve Dul Maaşlarını Kimler Almaktadır?

Emekli veya hizmet süresi 5 yılı doldurmuş ancak vefat eden kişiler yasa ile belirli şartları taşıyan çocuk, eş ve anne babasına aylık bağlanmaktadır.  Eşini kaybeden bir kadın evlenene veya sigortalı bir işe girene kadar dul maaşı almaktadır. Anne veya babasını kaybeden erkek çocuklar 18 yaşına, öğrenciliği devam ederse 25 yaşına kadar yetim aylıkları almaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz