Samsung ve OPPO kendi şirket içi yonga setlerini geliştiriyor

0
samsung ve oppo yonga seti
samsunng yonga seti

Herhangi bir akıllı telefonun teknik özelliklerini incelerken, genellikle yonga seti bölümünde Qualcomm veya MediaTek’i görmeyi beklersiniz. Bazen, Apple’ın kendi yonga setini bulacağınız iPhone’a bakmadığınız sürece, bazı durumlarda Samsung’un Exynos’unu veya hatta bazı durumlarda Google Tensor’u göreceksiniz. Ancak, Samsung ve OPPO gibi daha fazla akıllı telefon üreticisinin akıllı telefonlar için kendi şirket içi yonga setlerini geliştirdiği söylendikçe OEM’in Qualcomm ve MediaTek’e olan güveni yavaş yavaş azalacak gibi görünüyor.

OPPO’nun ilk şirket içi akıllı telefon yonga seti hakkındaki rapor, şirketin ilk AP’sinin gelecek yıl en kısa sürede piyasaya sürüleceğini iddia eden Çin yayını IT Home’dan (XDA Developers aracılığıyla) geliyor. 4nm veya 5nm düğüm işlemine dayanan günümüzdeki çoğu amiral gemisi yonga setinin aksine, OPPO’nun bu yonga setinin TSMC’nin 6nm sürecine dayanacağı bildiriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   2021 Yılında Merakla Beklenen Oyunlar
yonga setlerini
Samsung OPPO yonga seti

Rapor ayrıca, bu yonga setine ek olarak, şirketin 2024’te piyasaya sürülecek olan kendi şirket içi SoC’sinin ikinci nesli üzerinde halihazırda çalıştığını da ekliyor. İkinci nesil yonga seti, SoC’ye hem uygulama işlemcisini hem de modemi entegre edecek ve Rapora göre 4nm düğüm işlemine dayalı olacak. OPPO şu anda Marisilicon X adıyla anılan kendi işlemcisini üretiyor , ancak işlevleri sinirsel işleme ve görüntü işleme ile sınırlı. OPPO yonga setinin sadece bir NPU değil, tam teşekküllü bir akıllı telefon SoC’si olacağına inanılıyor.

Öte yandan Samsung’un ‘Galaxy’ akıllı telefonlara özel olacak bir akıllı telefon yonga seti geliştirdiği de söyleniyor, iNews24 (9to5Google aracılığıyla). Samsung şu anda Exynos markası altında kendi işlemcilerini üretiyor. Bu yonga setleri ‘teknik olarak’ Qualcomm ve MediaTek gibi tüm akıllı telefon üreticileri tarafından kullanılabilir, ancak çoğu akıllı telefon şirketi, performansı ve Samsung’un yonga seti hakkındaki genel görüş nedeniyle kasıtlı olarak diğer iki seçenek yerine Exynos yonga setlerini seçmez.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   YouTube sonunda bazı kullanışlı özellikler alıyor

Ancak yaklaşmakta olan bu yonga setinin, tüm GOS skandalının etkisini ortadan kaldıracak bir Samsung hamlesi olduğuna inanılıyor. Samsung’un kısa süre önce piyasaya sürdüğü Galaxy S22 serisinin, performansını sınırlayan Game Optimization Services adlı yazılımdan rahatsız olduğu tespit edildi. Şirket bunu düzeltmesine rağmen, anavatanı Güney Kore’deki itibarı bir darbe aldı . Kendi Exynos markasının hala var olduğu göz önüne alındığında, Samsung’un neden başka bir yonga seti piyasaya sürdüğünü gerçekten bilmiyoruz, ancak şirketin sözde hareket etme şekli bu. Raporda ayrıca yeni işlemcinin önümüzdeki yıl Galaxy S23 ile piyasaya sürüleceği de ekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz