Retail Lisans Nedir?

0
259
retail-key-nedir
Retail Lisans Nedir?

Merhaba Teknoloji Haberleri ailesi, bugün sizlere sık rastlanan bir soru olan Retail Lisans nedir? Sorusunu yanıtlayacağız. Gelin beraber lisans konusundaki tüm detayları inceleyelim.

Retail Lisans nedir? Sorusuna yanıt vermeden önce mutlaka OEM Key kavramını da açıklamak gerekir. Bu kavramları bir Windows kopyası satın almak istediyseniz görmüşsünüzdür. OEM Key, OEM lisans olarak da bilinmektedir. Bu kelimenin kısaca manası Orijinal Ekipman Üreticisi’dir. İngilizcesi olan Original Equipment Manufacturar kelimelerinden gelmiştir. Aşağıda tüm lisans türleri hakkında sizlere detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Gelin beraber lisans türlerinin detaylarına bakalım.

retail-lisans-nedir
Retail Lisans Nedir?

OEM Key Nedir? Ne İşe Yarar?

OEM Key’i daha da açmak gerekirse, tek bilgisayarda kullanılmak için tasarlanmış lisans anlamına gelir. Bunlar genellikle hazır halde kurulmuş laptoplara veya işletim sistemlerine yerleştirilmiştir. En önemli özelliği de daha önce söylediğimiz gibi tek bilgisayarda kullanılabilir olmasıdır. Burada lisans anakarta gömülüdür ve başka anakarta asla yüklenemez. Bunlar Microsoft tarafından üretim yapan yerlere satılır.

Bu durumda son kullanıcılar Microsoft’tan öyle istedikleri gibi alamazlar. OEM Key nedir? Sorusunu daha fazla açmak gerekirse aşağıda diğer lisans türlerinden ayıran özelliklerini detaylı bir şekilde sizlerle paylaştık. Bu bilgilere bakarak merak ettiğiniz her şeyi hızla öğrenebilirsiniz.

OEM’i Diğer Lisanslardan Ayıran Özellikler

OEM’i diğer lisanlardan ayıran özellikler aşağıdadır. Bunun dışında diğer özellikler aynıdır.

  • İlk ve tek bilgisayarlarda kuruludur. Başka hiçbir bilgisayarda kullanılamaz.
  • OEM donanımların değişilip yükseltilmesine izin verir ama sadece anakarta izin vermez.
  • OEM lisansı kullananlar destek için üreticiyle irtibata geçmelidir. Yani direkt olarak Microsoft destek elemanlarına ulaşım sağlayamazlar.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Instagram fotoğraflarını PC'ye toplu indirme - 2021

Yukarıdaki özelliklere ek olarak şunu da belirtmek gerekir ki OEM lisans değişen anakarta aktarılamaz. Yani anakartı değiştiğinizde yeni bir OEM lisansla karşı karşıya kalırsınız. OEM Key alırken dolandırılmamaya özen gösterin. Bunun için iyice araştırarak alışveriş yapmanızı öneririz. Çünkü birçok e-ticaret sitesinde dolandırıcılık faaliyetleri bulunmaktadır. Bu konudaki tüm sorumluluk size aittir.

Windows Retail Lisans Nedir? Ne İşe Yarar?

Windows Retail Lisans nedir? Sorusuna yanıt bulmak isteyenler yazımızın devamına yolculuk yapabilir. Retail lisans, Perakende Lisans olarak da bilinmektedir. Retail Lisans birden fazla bilgisayarda rahatlıkla kullanılabilir. Ancak bu bilgisayarlarda da aynı anda kullanım gerçekleşmez. Ayrıca Retail Key’i Microsoft Store’dan ve teknoloji mağazalarından rahatlıkla satın alabilirsiniz. Teknoloji mağazalarında bu lisanslar kutu ile satılmaktadır.

Retail Lisans Özellikleri

Retail Lisans’ın özelliklerini aşağıda sizler için özetledik. Bu özellikler sadece Retail Lisans’a aittir. Gelin beraber bu özelliklerin detaylarını inceleyelim.

  • Retail lisansları yeni bilgisayarınıza taşıyabilirsiniz ancak aynı anda iki farklı bilgisayardan kullanamazsınız.
  • Retail Lisanslar anakart da dahil olmak üzere tüm donanımların değişim ve yükseltilmesine izin vermektedir.
  • Retail Lisans kullanan kişiler Microsoft destek personellerinden ücretsiz destek alabilirler.
  • Retail Lisans’ı istediğiniz kadar kullanabilirsiniz, sınırsızdır.
  • Retail Lisans anahtar halindedir ve etkinleştirmek gerekir. OEM’de de durum böyledir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Dizüstü Bilgisayarınızın Oyun Performansını Nasıl Artırırsınız?

Windows 10 Pro Retail Key Nedir?

Windows 10 Pro Retail Key nedir? Sorusunu merak edenler yazımızın devamındaki detayları okuyabilir. Sıklıkla internetteki alışveriş sitelerinde karşınıza çıkan Windows 10 Pro Retail Key, diğer lisanslarla farklılık göstermektedir. Microsoft’un mağazasından kopyasına erişebileceğiniz bu keyleri başka bilgisayarlara verilen anahtarlar yardımıyla taşıyabilirsiniz. Windows 7 Retail key satışlarında güvenirlik sorunu olduğundan bazı sorunlar çıkabilir. Bu konuda çok dikkatli olmanız gerekir. Çünkü Microsoft, Win 7 desteğini sonlandırmış olabilir.

MAK Key Nedir? Ne İşe Yarar?

Yine alışveriş sitelerinde karşımıza gelen Mak Key kavramı da birçok kişi tarafından merak edilmektedir. MAK Key nedir? Sorusuna gerekli tüm yanıtları aşağıda sizlerle birlikte paylaştık.

Mak Key genellikle bilgisayarı çok olam kurum ve kuruluşların kullandığı bir lisans türüdür. Volume MAK Lisans olarak da bilinen bu tür, birden fazla bilgisayar üzerinde kullanılabilmektedir. Bilgisayar sayısı çok olan kurumlar Mak key lisansı satın alarak istedikleri bilgisayarda bu lisansı kullanabilirler. Ancak satın alınırken kaç bilgisayarda bu lisansın kullanılacağı mutlaka belirtilmelidir. Bunun dışında MAK Key, diğer lisanslarla aynı özelliklere sahiptir.

Yukarıda sizler için tüm lisans türleri hakkında genişçe bir bilgi verdik. Bu bilgilerden faydalanarak lisanslarınızı kullanabilirsiniz. Ortamdaki dolandırıcılara mutlaka dikkat ederek key alışverişlerinizi buna uygun şekilde gerçekleştirin. Detaylar için bizleri takip etmeyi sürdürebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz