Duyu Organları, Kaç Duyu Organımız Vardır?

0
kaç duyu organımız var
kaç duyu organımız var

Muhtemelen beş duyuyu duymuşsunuzdur. Bu beş duyu tam olarak nedir? Bu duyular nasıl çalışır? Duyu organları nelerdir? Bu duyu organları nerede bulunur? Nasıl çalışırlar? Duyu organları hakkında daha fazla bilgi edelim.

Gözler (Görme Duyusu)

Sağlıklı gözler ile iyi bir görme duyusu elde edilir. Gözler görme sisteminin organlarıdır. Gözler, insanlara, hayvanlara, kuşlara, balıklara vb. görme ve görme duyusu sağlar. İnsan vücudunda bulunan melanin miktarına bağlı olarak çeşitli göz renklerine sahip olabilir. Göz rengi kahverengiden maviye değişebilir. Ancak gözler ışığa duyarlıdır.

Duyu Organları

Burun (Koku Duyusu)

Koku alma organı burundur. Burunda burun delikleri vardır, burun deliklerinden nefes alırız. Koku alma sistemi koku alma duyumuzdan sorumludur ve burun koku alma organı olarak da bilinir. Genellikle hayvanlar insanlardan daha güçlü bir koku alma duyusuna sahiptir. Ancak insanoğlu binlerce çeşit koku ve kokuyu da koklayabilir. Burun da tat alma duyumuzda bize yardımcı olan bir organdır. Örneğin bir gaz kaçağının kokusunu alabiliriz..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   iPhone Hoparlörlerini 4 Farklı Yöntem Kullanarak Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Kulaklar (İşitme Duyusu)

İşitme duyusunu sağlayan organ kulaktır. İşitme veya işitsel algı, kulak gibi bir organ aracılığıyla çevredeki ortamın basıncındaki değişiklikleri, titreşimleri algılayarak sesi algılama yeteneğidir. Örneğin müziği kulağımıza takılan kulaklıklardan duyarız. Tam veya kısmi duyma yeteneği işitme kaybı olarak bilinir.

Cilt (Dokunma Duyusu)

Dokunma duyusu organı deridir. Deri, insan vücudunun her yerinde bulunduğu için en büyük organdır. Ağrı, sıcaklık, basınç gibi farklı durumlar için çeşitli reseptörler kullanılır. Örneğin, sıcak bir fincan çay veya kahve gibi sıcak bir şeye dokunduğumuzda, ellerimizi anında ondan uzaklaştırırız

Dil (Tadım Duyusu)

Tat alma organı dildir. Dil, tüketilen maddenin tuzlu, tatlı, acı veya ekşi olup olmadığını algılayabilen çeşitli alıcılara sahiptir. Dilin arka kısmı acı tadı, ön kısmı tuzlu tadı, yan kısmı ekşi tadı, orta ve ön kısmı ise tatlı tadı algılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz