Podcast Nasıl Yapılır? Uzmanından Tavsiyeler

0
podcast
podcast

Podcast, yeni nesil radyo programcılığı diye özetlenebilir bir sosyal medya yayıncılığıdır. Podcast’ler radyodan farklı olarak görüntülü bir şekilde de yayın hayatı sürdürebilirler. Ayrıca podcast yayıncıları dilerlerse yayınlarını online bir şekilde yapar ve dinleyenlerin de yayına katılmasını sağlar. Tüm bu etkileşimler sonucunda ise yayınlardan ücret kazanmaktadır.

Sizler de hem muhabbet edip hem samimi bir ortam oluşturup hem de para kazanmak isterseniz, podcast yayıncısı olabilirsiniz. Podcast yayını yapmak isteyenlerin aklına takılan ilk soru podcast nasıl yapılır sorusu olur. Podcast yapmak için bilmeniz gereken belirli noktalar bulunur. Bu noktalar şu şekildedir:

  • Öncelikle podcast nedir sorusunun cevabını bilmeniz gerekir. Podcast oluşumunu iyi bir şekilde kavrarsanız yayıncılık hayatınız da oldukça kolay olacaktır.
  • İkinci olarak ise yayınlarınız için format belirmeniz gerekmektedir. Formatı belirli olmayan bir program belirli bir süre sonra konu sıkıntısı çekecektir ve yeterli seviyeye ulaşamadan dinleyici kaybedecektir.
  • Format belirledikten sonra ise podcast yayınlarınız için gerekli olan ekipmanları satın almanız gerekir. Bu ekipmanları genel olarak bilgisayar, mikrofon, ses kaydı yazılımı, kulaklık ve ses kayıt cihazı olarak özetleyebiliriz.
  • Ekipmanlarınızı alıp ilk podcast’inizi de oluşturduktan sonra özellikle ücretsiz bir şekilde podcast yayımlayan platformlara podcast’inizi yükleyin.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Potas Nedir ve Potas Ne İçin Kullanılır Hakkında Bilgi

Podcast’lerin Dinleyici Sayısı Nasıl Arttırılır?

Podcast’ler, günümüzde oldukça popüler olmuştur. Sizler de podcast yayıncısı olmaya karar verip podcast nasıl yapılır sorusunun cevabını öğrendikten sonra da bir yayın yaptıysanız, artık ilk hedefiniz dinleyici sayısını arttırmak olmalıdır. Dinleyicilerinizin sayısının artması hem size kazanç olarak güzel bir ücret getirecektir hem de popüler bir yayıncı olmanızı sağlayacaktır. Peki bir podcast yayınının dinleyicisi nasıl artar? Diye soruyorsanız cevabı oldukça basittir. İlk olarak:

  • Podcast’lerinizin bölümleri düzenli olarak yüklenmelidir.
  • Konular tamamen kapatılmadan diğer konuya geçiş yapılmamalıdır.
  • Konular arasında tekrara düşülmemelidir.
  • Haftada düzenli olarak 1 ya da 2 gün yayın yapmanız gerekir
  • Sosyal medyada reklam yapabilirsiniz
  • Yayınlarınızın analitik raporlarını iyice takip etmelisiniz

Eğer bu aşamalar sizi zorlayacak ve pes ettirecek gibi geliyorsa işte o zaman bir podcast ajansı ile çalışabilirsiniz. Çünkü podcast ajansları tüm bunları sizler için gerçekleştirmektedir. Hem alabileceğiniz hizmetler hakkında bilgi almak hem de podcast nasıl yapılır sorusunun cevabını profesyonel ekiplerin gözünden öğrenmek için sosyalink.net sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   2020-2021 Üniversiteler ne zaman açılıyor? YÖK FLAŞ AÇIKLAMA!

Podcast Yayını Yapmak Ücretli Midir?

Podcast yayını yapmak için ekipmanlara ayrılacak ücret haricinde bir ücret gerekmez. Çünkü podcast’lerin birçoğu ücretsiz bir şekilde yapılır ve yayınlanır.

Dinlemesi de çoğu platformlarda ücretsiz bir şekildedir. Sizler de eğer, profesyonel bir podcast yayıncısı olmak isterseniz bir podcast ajansı ile çalışmanız yeterli olacaktır. Eğer ajans ile çalışırsanız sadece ajansın belirlediği ücreti ödersiniz ve onlar da size en iyi ekipmanı teknik destek paketi ile birlikte sunarlar.

Sitemiz üzerinden işinde uzman profesyonel ekiplerle çalışma fırsatı elde edebilir, hayallerinize giden yolda engellerle karşılaşmazsınız. Böylelikle çok dinleyicisi olan bir podcaster olmak sizin için çok kolay olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz