P İle Başlayan Ülkeler

0
P İle Başlayan Ülkeler
P İle Başlayan Ülkeler

P ile başlayan birçok ülke bulunmaktadır. Pakistan, “P” harfine sahip tüm ülkeler arasında en büyük nüfusa sahiptir ve Palau en düşük nüfusa sahiptir. Aşağıdakiler “P” Harfi ile başlayan ülkelerdir.

  • Pakistan
  • Palau
  • Panama
  • Papua Yeni Gine
  • Paraguay
  • Peru
  • Polonya
  • Portekiz
P İle Başlayan Ülkeler
P İle Başlayan Ülkeler

Hangi Ülkeler P Harfi ile Başlar?

Pakistan

Pakistan, Güney Asya’da bir ülkedir. 216,6 milyonu aşan nüfusu ile dünyanın en kalabalık 5. ülkesidir. Dünyanın en büyük ikinci Müslüman nüfusuna sahiptir. 881,913 kilometrekarelik yüzölçümü ile yüzölçümü bakımından 33. en büyük ülkedir.

Palau

Palau, resmi olarak Palau Cumhuriyeti ve tarihsel olarak Belau, Palaos veya Pelew, batı Pasifik Okyanusunda bulunan bir ada ülkesidir. Ülke yaklaşık 340 ada bulunmaktadır ve Mikronezya Federal Devletleri’nin bazı bölümleri ile birlikte Caroline Adaları’nın batı zincirini oluşturmaktadır. Yüzölçümü 466 kilometrekaredir. En kalabalık ada Koror’dur. Başkent Ngerulmud, Melekeok Eyaletindeki yakındaki Babeldaob adasında yer almaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Simpsons Dizisinin Yaptığı Önemli Kehanetler

Panama

Resmi olarak Panama Cumhuriyeti olan Panama, Orta Amerika ve Güney Amerika’da, güneydoğuda Kolombiya, batıda Kosta Rika, kuzeyde Karayip Denizi ve güneyde Pasifik Okyanusu ile sınırlanan kıtalararası bir ülkedir.

Papua Yeni Gine

Papua Yeni Gine, resmi olarak Bağımsız Papua Yeni Gine Devleti, Okyanusya’da, Yeni Gine adasının doğu yarısını ve Avustralya’nın kuzeyindeki güneybatı Pasifik Okyanusu’nun bir bölgesi olan Melanezya’daki açık deniz adalarında bir ülkedir.

Paraguay

Paraguay, resmi olarak Paraguay Cumhuriyeti, Güney Amerika’da yer alan bir ülkedir. Güney ve güneybatıda Arjantin, kuzeybatıda Bolivya ve doğu ve kuzeydoğuda Brezilya ile komşudur.

Peru

Resmi olarak Peru Cumhuriyeti olan Peru, Güney Amerika’nın batısında bir ülkedir. Kuzeyde Kolombiya ve Ekvador, doğuda Brezilya, güneydoğuda Bolivya, güneyde Şili, güney ve batıda Pasifik Okyanusu ile komşudur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Netflix'te Bulunan En İyi 10 Film

Polonya

Polonya, Orta Avrupa’da bulunan bir ülkedir. 312.696 kilometrekarelik bir alanı kaplayan 16 idari bölgeye ayrılmıştır ve büyük ölçüde ılıman bir iklime sahiptir. Yaklaşık 37,97 milyonluk nüfusuyla Polonya, Avrupa Birliği’nin en kalabalık 5. ülkesidir.

Portekiz

Resmi olarak Portekiz Cumhuriyeti olan Portekiz, güneybatı Avrupa’da İber Yarımadası’nda yer almaktadır. Güney ve batıda Atlantik Okyanusu, doğuda ve kuzeyde İspanya tarafından sınırlanan, Avrupa’nın en batıdaki ülkesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz