Oxford Üniversitesi Açıkladı ! Oyun Oynayanlar Çok Mutlu

0
27

Merhaba Teknoloji Haberleri ailesi , bugün sizlere Oxford Üniversitesi‘nin Oyun Oynayanlar Çok Mutlu haberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Yapılan bir araştırma, uzun süre video oyunları oynayan insanların, oynamayanlara göre kendilerin daha mutlu hissettiklerini ortaya çıkarttı.

Dünyanın önde gelen üniversitelerinden biri olan Oxford Üniversitesi ‘nin Sosyal Bilimler Bölümü’ne bağlı İnternet Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada Nintendo’nun Animal Crossing ve EA’nın Plants vs Zombies oyunlarına odaklanıldı. Kullanıcıların bu oyunlarda fazla vakit geçirmesi ve oyunların sürükleyen formatları bu kararda etkili oldu.

Toplamda 18 yaş üstü 3.274 oyuncunun oyun verisi incelendi. Daha önce yapılan araştırmalarda oyun süreleri kullanıcılardan gelen geri bildirimler üzerinden toplandığı için gelen verilerin yanlış olması gibi bir durum söz konusuydu.

Araştırmayı düzenleyen Profesör Andrew Przybylski, yaptıkları araştırma sayesinde ulaştıkları sonuçlarla ilgili olarak “Günde 4 saat Animal Crossing oynayınca, oynamayan birine kıyasla daha mutlu hissettiğinizi söylüyorsunuz. Bu, oyunun kendi başına mutlu ettiği anlamına gelmez. Ancak daha önceki 40 yıllık araştırmalar insanların oyun oynadıkça daha mutsuz olduğunu gösteriyordu.”ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   STAMP Uzaktan Komutalı Stabilize Makinalı Tüfek Sistemleri

Oyun dünyası son zamanlarda gençler tarafından çok daha fazla dikkat çekmeye başladı. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz sene Dünya Sağlık Örgütü, “oyun oynama bozukluğunu” bir hastalık olarak resmen kabul etmişti. Tüm bunlara rağmen oyun oynama tutkusu bizlerin içindeki sosyalleşme dürtüsünü de uyandırmakta ve bu sayede kendimizi akan hikayelere kaptırarak güzel zamanlar geçirebiliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz