ÖĞRENCİ YURDU SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

0
ogrenci yurtları
yurtlar burada

Öğrencilik hayatının en zor, en sorumluluk sahibi olunması gereken ama aynı zamanda en güzel ve unutulmaz dönemi üniversite hayatıdır. Birçok genç üniversitenin hayalini kurarak yıllarca çalışır ve sonunda o beklenen gün gelir. Beklenen gün gelir lakin bununla birlikte yeni gereksinimler de peşi sıra gelir.

Özellikle üniversite tercihini şehir dışında yaptıysanız bu gereksinimler sıralamakla bitmez. En önemli ve temel gereksinimlerinizin başında ise ‘barınma’ gelir tabii ki. Çeşitli barınma yöntemleri bulunmakla birlikte özellikle ilk sene ailelerin ve öğrencilerin tercihi özel yurtlardan yana oluyor.

Öğrenciler, kriterlerine ve yaşam biçimlerine uygun, aileler ise bütçelerine uygun yurt arayışı içerisinde sürükleniyor. Hal böyle iken durum iyice zorlaşıyor. Peki yurt seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken konular nelerdir inceleyelim:

ucuz yurt
yurt fiyatları

KONUM

Öncelikle okuyacağınız üniversitenin tam konumunu öğrenmeli ve tercih edeceğiniz yurdun da ona yakın bir konumda olmasına özen göstermelisiniz. Bununiçin öncelikle arama yapacağınız terimleri arama motoruna yazmalı ve arama yapmalısınız. Örneğin – İstanbul Kız Yurtları – Ankara’da kız yurdu arıyorsanız – Ankara Kız Yurtları – veya İzmir’de kız yurdu arıyorsanız – İzmir Kız Yurtları –   yazarak ilgili sonuçları süzmelisiniz. , Böylelikle yurt sonuçları sayfada sıralanacak ve üniversitenize yakın en uygun yurdu bulabileceksiniz.

Bu sayede derslerinize ve sınavlarınıza geç kalmak gibi bir sorun yaşamazsınız. Aynı zamanda hem zamandan tasarruf sağlar hem de yolculuk ile uğraşmamış olursunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Yeğene Doğum Günü Mesajı

Lakin tüm hayatınız sadece derslere girmekten ibaret olmayacağı için seçtiğiniz yurt farklı yerlere rahatlıkla ulaşım sağlayabilmek adına şehir içi ulaşım araçlarına yakın veya güzergahında bulunmalı.

KONUM GÜVENLİĞİ

Seçtiğiniz yurdun bölge olarak güvenli olup olmadığını, çevresinde konumlanmış mekanları, hangi profilde insanların çevrede barındığını da mümkün olduğunca araştırmalısınız. Özellikle ikinci öğretim gibi geç saatte başlayan ve biten dersleriniz var ise ya da gece dışarı çıkıyorsanız bu detay önemli olacaktır.

yurtlarburada
yurtlarburada

YEMEK İMKANLARI

Beslenme sağlınız açısından da derslerinize konsantrasyon sağlayabilmeniz açısından da son derece önemli bir konudur. Yurt seçimi yaparken ilginizi çeken yurtlara kesinlikle yemek imkanlarının olup, olmadığını sormalısınız. Yemek hizmetleri varsa da eğer bunların içeriğini öğrenmelisiniz. Kaç öğün yemek hizmeti sunuluyor? Dışarıdan bir firmadan hazır olarak mı geliyor yoksa yurtta görevliler tarafından mı yapılıyor? Görevliler bu konuda vasıflı ve bilgili mi? Ne tür malzemeler kullanılıyor? Verilen yemek hizmeti yurt ücretini ne ölçüde etkileyecek? gibi soruları sormalısınız.

COVİD-19 ÖNLEMLERİ

İçinde bulunduğumuz pandemi döneminden dolayı her bir bireyin son derece dikkatli olması ve önlemler alması gerekiyor. Kalabalık yaşam alanı olan yurtlar da aynı şekilde öğrencilerin ve toplumun sağlığı için birtakım önlemler almaları gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Nilüfer Gürbüz ile Buğra Gülsoy boşandı

Tercih edeceğiniz yurdun hangi önlemleri aldığını, aldıkları önlemlerin yeterli olup olmayacağını gözden geçirmelisiniz.

ÜCRET

Tüm bunların karşılığında tabii ki ödemeniz gereken bir ücret olacaktır. Bahsedilen ücrete hangi hizmetlerin dahil olup olmadığını öğrenmelisiniz. Bu kriterleri karşılayabilen yurtlara bütçeniz uygun mu bilmelisiniz. Seçeneklerinizi değerlendirmelisiniz, bazı yurtlar üniversiteler ile anlaşmalı olduğundan belirli bir indirim sağlayacaklardır.

Ayrıca yapacağınız sözleşmeyi iyi okumalısınız ve sözleşmeyi yıllık mı yoksa 10 aylık mı yapacaksınız bilmelisiniz.

NE YAPMALI ?

“Yurt seçerken hangi konulara dikkat etmeliyim anladım ama nereden yurt bakacağım?” diyorsanız eğer tam da olmanız gereken noktadasınız. Yurtlarburada.com ile kolayca birbirinden çeşitli ve konforlu yurtları bulmanın keyfini çıkarın. Öncelikle kriterlerinizi belirlemelisiniz. Sonrasında ise yurtlarburada.com web sitesine girerek filtrele kısmından okuyacağınız üniversiteyi ve yaşayacağınız ili seçmelisiniz. Karşınıza birçok seçenek çıkacaktır. ‘İncele’ kısmından yurtların detaylı fotoğraf ve videolarını görebilir, özelliklerini inceleyebilir, iletişim numaralarını kullanarak yurtlarla iletişime geçebilirsiniz. Her kritere ve bütçeye uygun özel yurtlar, apartlar ve pansiyonlar yurtlarburada.com web sitesinde mevcut. Alternatif olarak Ev Arkadaşı bulmak için yine evarkadasiburada.com sitesini ziyaret edebilir, yurt yada apart sahibi iseniz Yurt Yönetim Programı ile bu bilgileri rahatça yönetebilirsiniz.

Yurtlarburada.com ile hem zamandan tasarruf edersiniz hem de tüm seçeneklerinizi ve fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz