Nissan, Chip Crunch Elektrikli Otomobil Çıkışını Erteledi

0

Nissan Motor Co., amiral gemisi Ariya elektrikli aracının piyasaya sürülmesini geciktiriyor ve her yerde otomobil üreticilerinin süregelen yarı iletken sıkıntısı nedeniyle yeni otomobilleri piyasaya sürmeye çalışırken karşılaştıkları mücadeleyi vurguluyor.

Ariya SUV geçen yıl Temmuz ayında ilk kez tanıtıldığında, Nissan 2021 ortalarında satışa çıkacağını söylemişti. Cuma günü şirket, sınırlı sayıda bir modelin Japonya’da “bu kış” piyasaya sürüleceğini ve ardından daha geniş bir yerel ve küresel kullanıma sunulacağını söyledi.

Yarı İletken Kıtlığı Sorunu Var

Nissan Genel Müdür Yardımcısı Asako Hoshino, “Bir yıl önce, bu yılın ortasını hedeflediğimiz duyurumuzu yapmıştık, ancak bundan sonra Covid-19 beklediğimizden daha uzun sürdü ve yarı iletken kıtlığı sorunu var” dedi.

Küresel bir otomotiv çipi sıkıntısının ortasında yeni modelleri piyasaya sürme mücadelesi, dünya çapındaki otomobil üreticilerinin karşı karşıya olduğu mücadeledir. Ancak Ariya’nın sorunsuz bir şekilde piyasaya sürülmesi ihtiyacı, Nissan için devam etmektedir. Analistler, modeli Japon otomobil şirketinin ileriye dönük performansının anahtarı olarak vurguladılar ve Nissan, modeli amiral gemisi aracı olarak lanse ediyor ve yüksek teknolojili otomobiller üretme konusundaki onlarca yıllık itibarını somutlaştırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Twitter, Profil Doğrulama İsteklerini Kabul Etmeye Devam Ediyor
Nissan
Nissan Elektrikli Otomobil

Nissan, satışları artırmak için Kasım ayına kadar 18 ayda piyasaya sürmeyi planladığı 12 yeni modele güveniyor. Şimdiye kadar, Nissan Rogue gibi modeller ABD gibi pazarlarda iyi karşılandı ve Nissan COO Ashwani Gupta, yeni modellerle şirketin satış kalitesinde bir iyileşmenin, yakın zamanda sona eren 2020 mali yılında kayıpların azaltılmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Ancak Nissan’ın yeni otomobil atağı, çip sıkıntısı ileri teknoloji özelliklere sahip araçlar üretmeyi zorlaştırdığı için geliyor. Deloitte’un verilerine göre, ekranlardan araç içi sistemlere kadar her şeyi içeren otomotiv elektroniği, 2020’de bir otomobilin üretim maliyetinin %40’ını oluşturuyordu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz