Network Marketing Nedir? Nasıl Çalışır?

0
63

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibi. Bugün sizlere Network Marketing Nedir? Nasıl Çalışır? hakkında bilgi vermeye çalıştık. 

Network Marketing Nedir?

Günümüzde son yıllarda yeni ticaret sistemi olarak görülmeye başlanan ve doğrudan satış sisteminin geliştirilmiş haline denmektedir. Doğrudan satış bir ürün veya hizmetin yüz yüze gelerek satışının gerçekleştirilmesine denir.  Network Marketing (ağ pazarlaması) kişinin bireysel olarak sattığı ürünlerle veya oluşturacağı ağ ile satışçının ekibinden yaptığı satışlar üzerinden belirli bir kar elde edilebilir.

Ağ pazarlama sistemini klasik ticaret yöntemiyle açıklamak gerekirse 50 TL maliyeti olan bir ürünün son kullanıcıya 150 TL’ye satışa sunuluyor. Bunun sebebi ise üretici firma toptancı firmaya ürünü 70 TL’ye, toptancı firmada perakendeciye 100 TL’ye satıyor. Çalışan ücreti, iş yeri ücreti, reklam gibi gider ücreti giderleri 120 TL’ye geliyor. İşletme kendi karını da eklersek 150 TL’ye müşteriye satışa sunuluyor. Kendi karını da ortaya koyunca 50 TL’lik ürün son kullanıcıya gelene kadar 150 TL’ye mal oluyor.

Network Marketing Nedir?
Network Marketing Nedir?

Network Marketing sistemi ise sadece aracı bulunduğundan son kullanıcıya daha az maliyetli satışa sunuluyor. Memnuniyet ve tavsiye kelimeleri ağ pazarlama sisteminin temelini oluşturuyor. Son kullanıcı üründen memnun kalırsa, tavsiye eder. Böylelikle talep sürekliliği sağlanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Yaygın API Hataları ve Bu Hataların Çözümleri Nelerdir?

Ayrıca en çok tercih edilen Linux hosting konusunu da yazdığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Network Marketing Nasıl Çalışır?

Network marketing sistemi doğrudan satış mantığına dayalı olduğundan ürünü satın alırsınız memnun kalırsanız diğer kişilere tavsiye edersiniz. Network Marketing kendiniz ve kurduğunuz alt satış ekibinizle beraber iyi gelir elde edebilirsiniz.

Ağ Pazarlama iş modelinin büyük gelirler getirmesinin ana faktörü ise katlama ve zaman kaldıracıdır. Fakat katlama yani diğer bir adıyla kopyalama doğru öğrenildiğinde hiç bir iş modelinde elde edemeyeceğiniz kadar ciddi bir gelir sağlar.

İşe başlamadan önce öncelikle hangi ürünlerin satışını gerçekleştireceğinizi hangi aşamalardan geçtiğini detaylı bir şekilde öğrenmeden bu işe başlamayınız. Aksi taktirde işe başlamadan kötü sonuçlar doğurabilir. Hedeflerinizi belirleyip doğru stratejilerle ilerlerseniz oldukça iyi kazanç sağlayabilirsiniz.

Network Marketing Ağı
Network Marketing Ağı

Network Marketing Ne Zaman Doğdu?

Birçok kaynağa göre network marketing sistemini ilk uygulayan Carl Rehborg’dur. Tavsiye’nin gücüne inan ve uygulayan Rehborg 1934 yılında California Vitamin Company adlı bir şirket kurmuştur. Daha sonra network marketing sistemini profesyonel hale getirerek 1945 yılında Nutrilite Products adlı şirketi kurar.

1994 yıllarının başında şirket Türkiye temsilciliğiyle ülkemize giriş yapmış. Bu sayede Türkiye network marketing sistemiyle tanışmış olur. Günümüzde 1 milyonu aşkın katılımcıya ulaşmıştır.

Avon, Amway, Herbalife, Natura Cosmeticos, Tupperware, Oriflame, Farmasi, Huncalife, Piaff Türk iye’de faaliyet gösteren başlıca firmalardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Online Oyun Oynayarak Ek Gelir Elde Etmek

Network Marketing Ne Kadar Kazandırır?

Ağ pazarlama sistemlerinde az maliyetle bu işe başlayıp para kazanabilirsiniz. Üreticinin ürünü veya hizmeti tanıtıp gelir elde edebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise firmaya kazandırdığınız kişilerle onların sattığı ürün üzerinden satış yüzdesi alırsınız.

Ağ Pazarlamada Para Kazanmanın Yolları
Ağ Pazarlamada Para Kazanmanın Yolları

Daha önceden internetin olmadığı dönemlerde marketing programlarının kişileri sadece üye sayısını arttırmaya odaklıydı. Firmalara yeni üyeler getirdikçe para kazanılmaktaydı. Daha sonraki yıllarda şirketler satış olmadığından çok fazla gelir elde edilemedi.

İnternetin yaygınlaşmasıyla bu durum gittikçe değişmeye ve satış odaklı olmaya başladı. Başlangıçta sizinde bu sisteme karşı kaygı ve korkularınız olabilir. Ama doğru strateji ve istikrarla kolayca para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Ağ pazarlama şirketlerine örnek olarak Farmasi firmasını örnek verebiliriz. Bu gibi şirketler tüm işlerini online sistemle yürütmektedir. Birçok kişi bu firmayı duymuş ve çevrenizde bu işi yapıyor olabilir. Online network sisteminin en büyük avantajı ise işinizi evinizde veya bilgisayar başında dilediğiniz yerde yapma imkanı sunar. Online network marketing ile para kazanmak güvenlidir ve kendi online imparatorluğunuzu kolay bir şekilde kurabilirsiniz.

Bu makalemizde  Network Marketing nedir Nasıl Çalışır sorusuna yanıt aradık ve  verilecek bir cevabınız var. bir sonraki makalelerimiz de görüşmek üzere…

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz