En Çok Tercih Edilen Linux Hosting Nedir?

2
69
En Çok Tercih Edilen Linux Hosting Nedir

Merhaba Teknobilimadamı ailesi bugün sizlere en çok tercih edilen linux hosting nedir detaylı bir şekilde bahsedeceğim.

Linux Nedir?

Linux, basit bir şekilde anlatacak olursak açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Normal bilgisayar kullanıcıları tarafından çok bilinmemesiyle beraber, daha çok geliştiriciler tarafından oldukça sık kullanılıyor.

Linux, Linus Torvalds tarafından 1991 yılında doktora projesi için hazırlanmış bir işletim sistemidir. Linux’un açık kaynak kodlu, yani geliştirmeye açık bir işletim sistemi olmasından ötürü birçok dağıtımı mevcuttur.

Linux Hosting nedir

Linux Hosting Nedir?

Bir web sitesi barındırma aracı olarak kullanılan Linux Hosting  Linux işletim sisteminin altyapısı ile oluşturulmuştur. Linux hosting paketleri özellikle .PHP yazılımına sahip MySQL veritabanı ihtiyaçlarını en verimli şekilde karşılayan hosting paketidir. Linux hosting paketlerini MySQL, Java, JavaScript yada flash çalıştırabilirsiniz.

Güvenli sunucu ve oldukça uygun maliyeti ile Linux Hosting pek çok yazılımcı ve web tasarımcı tarafından kullanılmaktadır. WordPress tarafından oluşturulan siteler .PHP yazılımına sahip ve verileri MySQL veritabanında bulunduran hazır web sitesi uygulamasıdır. WordPress alt yapısı ile web sitesi açmak isteyen kullanıcılar, daha yüksek performans almak ve uyum sorunları yaşamamak için Linux Web Hosting paketleri tercih edilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Xbox Series X ve Series S fiyatları ilk kez indirime girdi! Yeni fiyatlar ne durumda?

Linux Hosting Paketini Neden Tercih Etmelisiniz?

Birçok kullanıcı tarafından kullanılan Linux Hosting, uygun maliyetli olmasının yanı sıra açık kaynak kodlu bir altyapısı mevcuttur.

Windows ve Mac arası bir işletim sistemi olması nedeni ile Ubuntu çok kullanılan bir Linux dağıtımı olarak yer alır.

Linux Web Hosting, MySql & PHP tabanlı özel yazılım ya da milyonlarca kişi tarafından tercih edilen hazır içerik yönetim sistemleri (WordPressJoomlaDrupal) kullanmak isteyenler için en uygun hosting paketidir.

Linux hosting Paketleri

Windows Hosting İle Linux Hosting Arasındaki Farklar Nelerdir?

Web siteniz için doğru tercihi yapabilmek için Linux hosting yada windows hosting arasında kalabilirsiniz. Windows hosting ile Linux hosting arasındaki en önemli fark sunucuların kullandığı işletim sistemleridir. Windows işletim sistemleri ASP yazılımıyla ile oluşturulmuş lisanslı bir hosting paketidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Google Fotoğraflar'ın yeni gelişmiş video düzenleyicisi yayına başlıyor

Linux Hosting vs Windows hosting Arasındaki Farklar

Windows hosting paketinin yanı sıra linux hosting paketleri .PHP yazılımıyla oluşturulmuş açık kaynak kodlu olduğundan lisans ücreti yoktur.

İki hosting türü için kullanıcı arayüzü farklılıkları oldukça bellidir. Linux komut satırında bulunan söz dizimi ve işlevler, Windows’taki menülere tıklamaya benzemediğinden Linux’a geçiş yapan Windows kullanıcıları, ilk kez Linux komut satırına gördüğünde şaşırabilir. Bir Linux sunucusunu yönetmek çok daha zordur. Basitlik arıyorsanız, Windows hosting paketlerini seçmeniz gerekebilir.

Bireysel bir web sitesi için Linux hosting paketlerini tercih edebilir cPanel veya DirectAdmin kullanarak sitenizi kolayca yönetebilirsiniz.

Kurumsal ağ iletişimi Internet/intranet barındırma, veritabanları, vb. için Windows hosting paketlerini tercih edebilir.

 

Linux hosting ile ilgili merak ettiklerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. 

 

2 YORUMLAR

  1. Merhaba, Hangi Linux paketi alabiliriz? Websitemize hosting alırken nelere dikkat edeceğiz? Mesela önceki sunucu da inode değeri denen birşey varmış dolduğu için Sql database hata veriyordu. Erişim sıkıntısı yaşadık.
    Linux hosting paketinde neye dikkat edelim?
    Teşekkür ederim bizi aydınlattığınız için.

    • Merhaba Barış, Ubuntu sistemini tercih edebilirsin. Ancak ihtiyacınıza uygun bir işletim sistemi kullanmanızı tavsiye ederim.Linux sunucu satın alırken, sunucu performansı, donanımları ve projenize olan uyumluluğunu kontrol etmeniz gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz