NASA Ay’a Neden VIPER Aracını Gönderecek?

0
NASA VIPER'le Su Arıyor

Merhaba Teknoloji Haberleri-Teknoloji Rehberi, bugün sizlere NASA’nın Ay üzerindeki araştırmalarından bahsedeceğiz.

[toc]

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”NASA Ay’da ne yapacak?” answer-0=”Su arayacak.” image-0=”” headline-1=”h3″ question-1=”VIPER nedir?” answer-1=”NASA’nın ayda su arayacak olan aracı.” image-1=”” headline-2=”h4″ question-2=”Ay’da su bulundu mu?” answer-2=”Ay’daki buzullar suyun varlığına işaret ediyor.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

NASA, yine uzay çalışmalarıyla gündeme damgasını vuruyor. Bu defa Ay yüzeyinde su arayacak olan bir araç uzaya gönderilecek.

Nasa calismasi
NASA Ay’da Su Arıyor

NASA, Ay yüzeyine doğru çıkmak üzere VIPER adlı robotu geliştirdi. 2024 yılına kadar tamamlanması gereken bu görevin tamamına Artemis görevi adı verildi. VIPER Ay yüzeyinin güney kesimlerinde bulunan buzular üzerinden veriler toplayacak. Özellikle güney kesimde buzullar olduğu bilinmekte ve bu bölgenin derinliklerine inebilecek olan VIPER, suyun kullanılıp kullanılamayacağını bildirecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Enerji Analizörü vs Geleneksel Enerji Sayaçları: Hangisi Sizin için Doğru?
İlginizi Çekebilir: 30’dan Fazla Gezegende Hayat Olabilir

Ay’da Su Mu Bulundu?

Ay’da yapılan çalışmalar gerçekten bir su varlığına işaret ediyor. Ancak bunun kanıtlanması için VIPER 100 gün boyunca veri toplayacak. Ardından bölgeye astronotlar gönderilecek. Bu görev aynı zamanda Ay hakkında daha detaylı bilgi edinmemizi sağlayacak. VIPER adlı araç bu görev kapsamında 2022 yılında uzaya gönderilecek.

Ay'da su
Ay’da Su Var Mı?

Ay Yüzeyindeki Buzullar Neye İşaret Ediyor?

Ay yüzeyinde birçok buzul bulunduğu ve bunların milyonlarca yıl el değmeden kaldığı belirtiliyor. VIPER görevinin yöneticisi Daniel Andrews de uzayda yaşamak için suya ihtiyacımız olduğunu bildiriyor. Bu da Ay çalışmasının ne kadar önemli olduğunu vurguluyor. VIPER’e bu konuda çok fazla görev düşüyor. Eğer aydaki su kullanılabilir bir nitelikte ise bu yaşamın var olabileceği anlamına gelecek. NASA, bu çalışmalarını 2024 yılına kadar tamamlamış olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Microsoft Surface Pro 7 Plus tanıtıldı! Özellikleri neler?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz