Mozilla ve Facebook, özel reklam izleme araçları oluşturmak için birlikte çalışıyor

0
mozilla firefox özel reklam izleme araçları
firefox özel reklam izleme araçları

Geçmişte, çok popüler web tarayıcısı Firefox’un geliştiricisi Mozilla, Facebook’u gizlilik ve güvenlik sorunlarının feci kaydı nedeniyle eleştirdi. Ancak artık tablo değişti. Bir blog gönderisine göre, Mozilla ve Meta (eski adıyla Facebook) şimdi gizlilik odaklı reklam izleme araçları oluşturmak için birlikte çalışıyor.

Apple, Uygulama İzleme Şeffaflığını yayınladığından beri, reklam izleme Facebook için her zaman bir sorun olmuştur. Şirket, bu özelliğin kullanıma sunulmasından bu yana iPhone kullanıcılarına kişiselleştirilmiş reklamlar hedefleyemedi. Google’ın bile gizlilik odaklı reklam hedefleme için bir çözüm üzerinde çalıştığı söyleniyor. Facebook, kazanç çağrısı sırasında reklam altyapısını yeniden inşa etmeye çalıştığını da duyurdu.

Görünüşe göre şirket bunu yapmak için Mozilla ile el ele verdi. Mozilla, bir blog yazısında şunları yazdı: “Son birkaç aydır Meta’dan (eski adıyla Facebook) bir ekiple Birlikte Çalışabilir Özel Atıf olarak adlandırılan reklamlar için dönüşüm ölçümünü – veya ilişkilendirmeyi – etkinleştirmeyi amaçlayan yeni bir teklif üzerinde çalışıyoruz veya IPA.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   2021 Model Fiat Fiorino'dan İlk Fotoğraflar Geldi

Mozilla

Yaklaşan reklam izleme teknolojisi, reklamverenlerin gizliliği korurken çevrimiçi reklamlarının başarı oranını ölçmelerine olanak tanıyacak. Teknolojinin nasıl çalıştığı, reklama yapılan her tıklamayı raporlamak yerine, IPA’nın olay grupları için raporları toplamasıdır. Web siteleri daha sonra parmak izini önlemek için yalnızca tarayıcı tarafından erişilebilen bir “eşleştirme anahtarı” oluşturabilir. Teknoloji, şirketlerin ve reklamverenlerin reklam etkileşimi hakkında veri toplamasını zorlaştırıyor.

Sonunda Mozilla, web sitesinde teknolojinin hala devam eden bir çalışma olduğunu söylüyor. Teknolojinin ne zaman kullanıma sunulacağına dair bir bilgi yok. Ancak, teknolojinin çalışması için hem Apple hem de Google, web tarayıcılarında hem Facebook hem de Mozilla için zor olabilecek IPA’yı uygulamak zorunda kalacak. Ve Google kendi gizlilik odaklı reklam izleme teknolojisini oluşturmaya çalışırken, Mozilla için işler kasvetli görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz