Minecraft Harita Nasıl Yapılır?

0
minecraft harita yapma
minecraft harita yapım

Minecraft’ın dünyaları gerçekten inanılmaz derece büyüktür, bu dünyayı keşfedeyim derken evinizden uzaklaştığınız takdirde bir daha evinizi bulamayabilir yani kaybolabilirsiniz. “Bana hiçbir şey olmaz!” tarzı söylemlerde bulunmamanızı öneririz, öyle ki birçok insan saatlerce emek ettiği o mükemmel evlerini bir daha göremiyorlar.

Minecraft dünyalarında kaybolmamak için Hansel ve Gretel gibi arkanızdan ekmek kırıntıları bırakabilir veya sadece bir adet Minecraft haritası yapabilirsiniz.

Minecraft oyununda bir harita üretebilir, bulabilir veya bir köylü ile takas yoluyla harita elde edebilirsiniz. Söz konusu olan bu haritalar sayesinde nerede olduğunuzu ve nereye gittiğinizi çok daha rahat bir şekilde anlayabilirsiniz. Bir haritaya sahipseniz flamalar sayesinde haritanızda ki istediğiniz herhangi bir bölgeyi rahatlıkla konumlandırabilirsiniz.

Minecraft harita nasıl yapılır, bulunur veya bir köylü ile takas yoluyla elde edilir bu içeriğimizde detaylı bir şekilde açıkladık. İçeriğimizi detaylı bir şekilde okuyarak Minecraft oyununda bulunan haritalar hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz!

Minecraft’ta Harita Edinmenin Yolları

Minecraft’ta harita elde etmenin üç farklı yolu mevcuttur: Yapma, takas ve bulma. Söz konusu olan bu üç çeşit yolu içeriğimizin devamında detaylı bir biçimde öğrenebileceksiniz.

Minecraft Harita Yapma

Minecraft oyununda harita yapmak aslına bakılırsa çok basittir. Harita yapmak için sekiz adet kağıda ve bir adet pusulaya ihtiyacınız olacak. Hadi gelin bu ham maddeleri nasıl elde edersiniz öğrenelim!

İlk olarak kağıttan başlayalım. Kağıt, Minecraft dünyasında oldukça fazla olan şeker kamışlarından üretilir. Şeker kamışı özellikle çöl biyomlarında suya yakın bölgelerde yetişir.  Üç adet şeker kamışını, çalışma masanıza ardı ardına koyduğunuz takdirde üç adet kağıt elde edersiniz. Harita yapımında sekiz adet kağıda ihtiyacınız olduğunu varsayarsak, totalde dokuz adet şeker kamışına ihtiyacınız var demektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Xiaomi Mi 11 Pro 120W hızlı şarj ve çift batarya ile geliyor!

Bu konuda minecraft biyomlar rehberi yazısını mutlaka okumalısınız.

İkinci ve son hammaddemiz olan pusula ile devam edelim. Pusula yapımında kullanmak için dört adet demir külçe ve bir adet kızıltaş tozuna ihtiyacımız vardır. Madencilik yaparak bu iki malzemeyi kolaylıkla bulabilirsiniz. Özellikle Minecraft dünyanızın son katmanlarına inerek bu malzemelere daha sık rastlayabilirsiniz. Kızıltaş çıkarmak için en kötü demir kazmaya ihtiyacınız olacağını hatırlatmakta fayda var.

Kızıltaş cevherini kazdığınız an yere toz olarak düştüğüne şahit olacaksınız fakat aynı şey ne yazık ki demir cevheri için geçerli değildir. Kazmış olduğunuz demir cevherini bir fırın aracılığıyla eritin ve demir külçeler haline getirin. Pusula için gerekli olan bütün malzemeleri elde ettiğinize göre sıra pusula yapımında. Pusula yapımını anlatmak biraz zor olacağı için bir alt satıra sizin için pusula yapımını anlatan bir görsel ekledik.

minecraft harita yapma
minecraft harita yapma

Harita yapımında şart olan hammaddelere eriştiğinize göre sıra şimdi harita yapımında! Harita yapımını anlatmak tıpkı pusula yapımını anlatmak gibi zor olacağı için tekrardan alt tarafta ki görseli kullanarak harita yapımına erişebilirsiniz.

minecraft harita yapmak
minecraft harita yapmak

Sizi tebrik ederiz, artık doldurmaya hazır boş bir haritanız var, Minecraft dünyanızı güvenli bir şekilde keşfedebilirsiniz!

Minecraft Harita Bulma

“Craft” yani üretmek kelimesinin açıkça oyunun adında geçmesinin bir sebebi var, oyunda bulunan neredeyse her şeyi üretebilirsiniz.

Minecraft dünyanızda açılmayı bekleyen sandıklardan birinde boş bir harita bulma şansınız olduğunu da unutmamak gerek. Batık gemi enkazlarında ki sandıklarda harita bulunma şansı yüzde sekizdir, bir kalenin kitaplığında ki sandıkta ise yaklaşık yüzde on bir şansınız vardır, herhangi bir köyle bulunan haritacının sandığında ise bu şans neredeyse yüzde ellidir!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Apple Vision Pro kulaklık piyasaya sürüldü: iPhone'ların yerini alabilir mi?

Minecraft dünyanızda eğer bir haritacı bulmayı başardıysanız yedi veya sekiz zümrüt karşılığında ondan bir adet harita satın alabilirsiniz.

Minecraft Harita Nasıl Kullanılır?

Elinizde hiçbir işe yaramayan, kelimenin tam anlamıyla boş bir harita var. Endişelenmeyin, boş haritaları doldurmak çok kolaydır.

Minecraft oyununda haritanızı kullanmak için yapmanız gereken tek şey onu kuşanmak olacaktır. Haritayı kuşanın yani elinize alın, etrafınızda ki her şeyin haritaya yansıyacağını gözlemleyebilirsiniz. Bu şekilde etrafınızda ki her şeyin yerini net bir şekilde öğrenebilirsiniz. Haritanızda bulunan ufak beyaz işaretleyici ise sizi temsil etmektedir.

Tabii ki Minecraft dünyanız haritadakinden çok daha büyük. Haritanızın menzilinden çıktığınız takdirde yeni bir harita yaparak bulunduğunuz bölgeyi aynı şekilde öğrenebilirsiniz.

İyi haber! Haritanızın menzilini büyütebilirsiniz. Çalışma masasında sekiz adet kağıt parçası veya haritacı masasında tek bir adet kağıt parçasıyla haritanızın menzilini arttırabilirsiniz. Söz konusu olan bu işlemi ne yazık ki sadece dört defa yapabilirsiniz. Harita menzilini arttırdığınız her sefer menzil tam tamına ikiye katlanır.

Bu içeriğimizde siz değerli okurlarımız için “Minecraft Harita Nasıl Yapılır?” konusunu olabildiğince detaylı bir şekilde anlattık. Umarız ki bu içeriğimizde anlatmış olduğumuz her şey sizin işinize yaramış ve sorduğunuz her soruya cevap niteliğinde olmuştur.

İçeriğimizi okuduktan sonra bile Minecraft harita yapımı hakkında aklınızda soru işareti kalmışsa yorumlar bölümünden bizlere sorabilirsiniz, olabilecek en kısa sürede sizlere cevap vereceğimizden emin olabilirsiniz. Tüm okurlarımıza ve Minecraft severlere iyi oyunlar dileriz!

Bu yazı da ilginizi çekebilir > Yeni GTA 6 söylentileri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz