Meta, ChatGPT rakibi Llama 2’yi Ücretsiz olarak kullanıma sunuyor

0
Meta, ChatGPT rakibi Llama 2'yi Ücretsiz olarak kullanıma sunuyor
Meta, ChatGPT rakibi Llama 2'yi Ücretsiz olarak kullanıma sunuyor

Meta, ChatGPT ve Google Bard ile mücadele etmek için kendi rakibini duyurdu. Ancak Llama 2’yi ücretsiz olarak piyasaya sürerek yapay zeka tabanlı sistemini farklılaştırıyor.

Meta Llama 2 Kişisel ve Ticari Kullanıma Açık

Bu haftanın başlarında Meta CEO’su Mark Zuckerberg, Llama 2’nin Microsoft ile işbirliği içinde geliştirildiğini duyurdu. Bu, araştırma ve ticari kullanım için ücretsiz olarak açık olan en yeni yapay zeka dil modelidir. Llama 2 modeliyle Meta, çevrimiçi olarak sunulan çeşitli yapay zeka tabanlı modelleri ele alacak ve ChatGPT’ye benzer şekilde üretken yapay zeka araçlarından (görüntüler, metinler ve daha fazlası için) da yararlanacak.

Llama 2'yi Ücretsiz olarak kullanıma sunuyor
Llama 2’yi Ücretsiz olarak kullanıma sunuyor

Ancak Meta, kalabalığın arasından sıyrılmak için bazı rakiplerinden daha erişilebilir olmayı planlıyor. Llama 2, kullandığı veriler ve kodlar konusunda daha şeffaf olacak ve bu da şirketin iddiasına göre yapay zeka sistemlerinin önyargılarını azaltmaya yardımcı olacak. Zuckerberg, “Açık kaynak inovasyonu teşvik eder çünkü çok daha fazla geliştiricinin yeni teknolojiyle inşa etmesini sağlar. Aynı zamanda emniyet ve güvenliği de artırır çünkü yazılım açık olduğunda, daha fazla insan olası sorunları tespit etmek ve düzeltmek için onu inceleyebilir. Ekosistemin daha açık olmasının daha fazla ilerlemenin önünü açacağına inanıyorum, işte bu yüzden Llama 2’yi açık kaynaklı hale getiriyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Yerli işletim sistemi Pardus'un 19.5 sürümü yayınlandı!

Amerikan teknoloji devi ayrıca Llama 2 modellerine cihaz üzerinde yapay zeka kazandırmak için Qualcomm ile de işbirliği yapıyor. LLaMA aynı zamanda Büyük Dil Modeli Meta AI’nin kısaltmasıdır ve insanlar yeni AI modellerini doğrudan veya bir ortaklık aracılığıyla indirebilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz