Melanom Belirtileri ve Semptomları

0
Melanom Belirtileri ve Semptomları
Melanom Belirtileri ve Semptomları

Onlarca yıllık kamuoyu farkındalığına rağmen, melanom teşhisleri hâlâ salgın oranlarda gerçekleşiyor. Araştırmacılar bunun iyi bir şeyin – melanom farkındalığı – ve kötü bir şeyin birleşimi olduğuna inanıyor: yeni melanom vakalarında sürekli bir artış.

Cilt kanserleri arasında melanom en ölümcül olanıdır. Her yaştan insanı etkiler ve gençler arasında şaşırtıcı derecede yaygındır. 25 ila 30 yaş arası kadınlarda kanser ölümlerinin önde gelen nedenidir. 15 ila 29 yaş arasındaki tüm insanlarda melanom, 1980’den beri 30 yaş altı kadınlarda %50 artarak ikinci en yaygın kanser teşhisidir. Melanom belirtilerine aşina mısınız? Belirtileriniz olup olmadığını biliyor muydunuz? Cildinizi ve vücudunuzu nasıl etkilediğine daha yakından bakalım.

Melanom Belirtileri
Melanom Belirtileri

Melanom Belirtileri

Tabii ki, tüm melanomlar yukarıdaki kategorilere uymaz. Bir melanom küçük, ten renginde ve mükemmel şekilde yuvarlak olabilir – gerçekten bir tehdit olarak görmeyeceğiniz bir şey. Bu nedenle kanser uzmanları aşağıdaki ek belirtiler listesine de atıfta bulunur:

  • Özellikle sızıyorsa, kanıyorsa veya pullu görünüyorsa, benler de dahil olmak üzere herhangi bir yumru veya yumru
  • Zamanla iyileşmeyen bir yara
  • Bir beni aşan kızarıklık veya şişlik
  • Gitmeyen bir kaşıntı veya hassasiyet hissi
  • Gözdeki melanomu işaret edebilecek bulanık görme.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Spotify Çevrimdışı Dinleme Nasıl Yapılır?

Kanser hakkında yaygın bir yanılgı, kanser olup olmadığınızı bileceğinizdir. Ne yazık ki, melanom sessiz bir katil olabilir. Sahip olduğunuzda kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Lenf düğümlerinize ve vücut sistemlerinize yayıldığı halde görünür herhangi bir cilt lezyonu göremeyebilirsiniz. Bu nedenle, melanom hakkında bazı ek gerçekleri de bilmek önemlidir:

  • Melanom cinsiyet, yaş ve ırkı keser. Yeni vakaların çoğu 50 yaşın üzerindeki beyaz erkeklerde görülürken, ABD’de yaklaşık 1 milyon başka insan melanomla yaşıyor 30 yaşın altındaki tüm etnik kökenlerden kadınlar arasında yeni vakalar artıyor. Kafkasyalılar için yaklaşık 40’ta 1, Hispanikler için 200’de 1 ve Afrikalı Amerikalılar için 1000’de 1.
  • Melanom sadece cilt kanseri değildir. İçeride ve dışarıda, gözlerinizde, tırnaklarınızda, iç organlarınızda, ağzınızın derinliklerinde, hatta ayaklarınızın alt kısımlarında ve nadiren veya hiç güneşe maruz kalmadığınız diğer yerlerde geliştirebilirsiniz.
  • Göz tümörlerine öncelikle melanom neden olur. Oküler melanom, ABD’de her yıl 2.000 yeni göz tümörü vakasından sorumludur. Bunlar genellikle göz doktoruna yapılan rutin ziyaretler sırasında bulunur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   IP Adresi Nedir - IP Adresi Nasıl Gizlenir (6 Güvenilir VPN ve Tarayıcılar)

Ve son olarak, en önemli gerçek: Melanom öngörülemeyen şekillerde geliştiği için evde teşhise güvenemezsiniz. Gerçekleri bilin, düzenli cilt kontrolleri yapın ve tüm vücut değerlendirmesi için bir doktora görünün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz