Mastercard, ödemeler için yüzünüzü ve el izinizi istiyor

0
65
Mastercard, ödemeler için yüzünüzü ve el izinizi istiyor
Mastercard, ödemeler için yüzünüzü ve el izinizi istiyor

Mastercard bugün, Biyometrik Ödeme Programı adı verilen yeni bir ödeme yöntemi duyurdu. Yeni sistem, kasada telefonunuzu veya cüzdanınızı aramak yerine, bir kiosk’ta alışveriş yapmak için yalnızca yüzünüzü veya elinizi kullanarak süreci hızlandırmayı hedefliyor.

Mastercard bugün, büyük perakendeciler ve köşe dükkanları da dahil olmak üzere, “her büyüklükteki mağazada yeni ödeme yöntemleri için standartlar oluşturmaya yardımcı olacak, türünün ilk örneği bir teknoloji çerçevesini” temsil eden yeni Biyometrik Ödeme Programını duyurdu. Yeni program, güvenliğin ve mahremiyetin ve diğer kişisel verilerin güvenli ve emniyetli tutulmasını sağlamak için bankaların ve tüccarların uyabilecekleri ve takip edebilecekleri yeni standartlar ortaya koyuyor, sonuçta yüzleri ve el izlerini işliyor.

Gizlilik endişelerini dile getirmeden önce, bazı istatistiklere ve programın pratikte nasıl çalıştığına bir göz atalım. Mastercard, tüketicilerin %74’ünün, 2026 yılına kadar 18,6 milyar dolara ulaşması öngörülen biyometrik teknolojiye karşı olumlu bir tutum içinde olduğunu gururla gösteriyor. Anket, bir akıllı telefonun veya kartın kilidini açarak bir parmak izi sensörüyle ödeme yapmakla ilgili. Araştırma ayrıca “%70’inin parmak izi biyometrisini kullandığını ve %55’inin akıllı telefonlarının kilidini açmak için kullandığını” gösteriyor. Biyometri bu anlamda parmak izi, yüz, ses ve iris anlamına gelir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Karavanlara Kurulacak Güneş Panelleri Nasıl Olmalıdır?

Mastercard Biyometrik Ödeme Programı Nasıl Çalışır?

Katılımcı mağazalar Mastercard Biyometrik Ödeme Programına girebilir ve tüketicilere hizmete kaydolma seçeneği sunabilir. Katılmayı seçen tüketiciler, sağlanan uygulamayı indirebilir ve hesaplarını oluşturabilir. İşlem açıklanmadı, ancak kullanıcının yüzünü ve ellerini taramasını isteyen kişinin mevcut hesap ayrıntılarını gerektirdiğini varsayıyoruz.

Her şey ayarlandıktan sonra, tüketici katılımcı bir mağazaya girebilir, faturayı kontrol edebilir, bir kameraya gülümseyebilir veya satın almak için elini bir okuyucuya sallayabilir. Mastercard, yeni teknolojinin “hızlı ve güvenli bir ödeme deneyimi sağlarken aynı zamanda tüketicilere nasıl ödeme yapmak istediklerini seçme konusunda yetki verdiğini” söylüyor.

Mastercard, ödemeler için el izinizi istiyor
Mastercard, ödemeler için el izinizi istiyor

Yeni Teknolojiyi Kullanmanın Faydaları ve Kullanılabilirlik

Basın açıklaması, daha hızlı işlem süreleri, daha kısa hatlar, daha fazla hijyen ve daha yüksek güvenlik ile sonuçlanabileceği için mağazaların da yeni teknolojiyi kullanmaktan fayda sağlayacağını söylüyor. Yeni sistem ayrıca perakendecilerin sadakat programlarını entegre etmelerine ve tüketicilerin “önceki satın alımlara dayalı olarak ilgilenebilecekleri ürünleri bulmalarına” yardımcı olmak için kişiselleştirilmiş öneriler sunmalarına olanak tanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Hızlı ve doğal saç uzatma yöntemleri

Mastercard, bu yeni teknolojiyi başlatmak ve ölçeklendirmek için halihazırda NEC, Payface, Aurus, PaybyFace, PopID ve Fujitsu Limited ile çalışıyor. İlk pilot program bu hafta Brezilya’da Payface ve St. Marche ile başlatıldı. Yeni sistem, São Paulo’daki beş St Marche süpermarkette uygulanacak. Gelecekteki pilot programların Orta Doğu ve Asya’da uygulanması planlanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz