WhatsApp para kazanmanını yolunu buldu

0
WhatsApp para kazanmanını yolunu buldu
WhatsApp para kazanmanını yolunu buldu

Merhaba Tekno bilim adamı takipçileri; WhatsApp şu anda dünyadaki en popüler anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Şu anda kullanımı ücretsiz olsa da, her zaman böyle olmamıştır. 2009’da WhatsApp başlatıldığında, şirket iOS kullanıcılarından hizmeti kullanmaları için 1 $ prim aldı. Daha sonra 2013 yılında, tüm kullanıcıların (Android, iOS ve hatta Windows Phone kullanıcıları) hizmeti kullanmak için yıllık 1 $ ücret ödemesi gereken bir freemium modeliyle değiştirildi. Ancak, Facebook, WhatsApp’ı satın aldıktan kısa bir süre sonra, mesajlaşma hizmeti, tüm kullanıcıların mesajlaşma platformunu ücretsiz olarak kullanmasına izin veren ücretsiz bir rotaya gitti.

WhatsApp o zamandan beri ücretsiz kaldı. Ancak, bu gün ve çağda, bir işletmenin hayatta kalabilmesi için biraz para kazanması gerektiğini hepimiz bilmekteyiz. WhatsApp bir süre önce uygulamanın ‘Durum’ bölümünde reklam göstermeye başlayacağını açıkladı ve şimdi güvenilir WhatsApp kaynağı WABetaInfo’dan yeni bir rapor, şirketin biraz daha fazla para kazanmanın yeni bir yolunu bulduğunu gösteriyor.

WABetaInfo’ya göre WhatsApp, işletme hesapları için bir abonelik planı araştırıyor. Şu anda, WhatsApp Business herkes için ücretsizdir, ancak şirket, iş kullanıcılarına bazı özel özelliklere erişmelerini sağlayacak isteğe bağlı bir WhatsApp Premium abonelik planı sunmayı planlıyor. Rapor, WhatsApp Business’ın her zaman ücretsiz kalacağını iddia ediyor, ancak işletme bu ek özellikleri tercih ederse, WhatsApp onlardan bir ücret talep edecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Apple, Google, Microsoft ve Mozilla, Uzantıları Daha İyi Hale Getirmek İçin İşbirliği Yapıyor
WhatsApp para kazanma
WhatsApp para kazanma

WhatsApp Premium’un sunacağı özelliklerden biri, çoklu cihaz özelliği için genişletilmiş destek. Şu anda çoklu cihaz özelliğini kullanırken en fazla 4 cihaz bağlanmaktadır, ancak WhatsApp Premium planına abone olur iseniz, WABetanfo’ya göre 10 adede kadar ek cihaz bağlayabilme imkanınız vardır. Sızan WhatsApp ekran görüntüsü ile birden fazla müşteri destek temsilcisinin tek bir kullanıcı ile konuşmasına izin verebilmek gibi bu özelliğin yardımcı olacağı bazı kullanım durumlarını ortaya koyuyor. Buna ek olarak, işletmeler cihazları kolayca hatırlamak için yeniden adlandırabilecekler – şu anda normal kullanıcılar için mümkün olmayan bir şey.

WhatsApp’ın Premium özelliklerinin bir parçası olarak bir araya getireceği bir başka özellik de özel bağlantılar oluşturma yeteneğidir. WhatsApp şu anda iş kullanıcılarının bağlantıyı açarak kendileriyle doğrudan iletişim kurabilmeleri için kısa bağlantılar oluşturmasına izin veriyor, ancak yeni Premium özelliği, işletmenin özel, hatırlaması kolay bir bağlantı oluşturmasına izin verecek. Bu özel bağlantı işletmeye özel kalacak ve WABetaInfo ayrıca işletme yöneticilerinin özel bağlantıları yalnızca 90 günde bir değiştirebileceklerini de ekliyor.

Yüzlerce (binlerce olmasa da) anlık mesajlaşma uygulamasının mevcut olduğu bu gün ve yaşta, mesajlaşma uygulamalarının para kazanması zor oldu. Ve sadece WhatsApp değil, diğer popüler anlık mesajlaşma uygulamaları para kazanmanın yollarını aramaktadır. WhatsApp iş kullanıcılarını biraz para kazanmayı hedeflerken, Telegram başka bir yol izlemektedir. Şirket yakında işletmelerin kanallarda “Sponsorlu Mesajlar” göndermelerine izin vererek, bunun için bir ücret talep edecek. Sponsorlu mesajlara ek olarak, şirketin, kullanıcılara bazı özel özelliklere erişim sağlayacak Discord benzeri bir premium katman araştırdığı bildiriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Netflix Aboneliği Nasıl İptal Edilir?

Diğer mesajlaşma uygulamaları, özel özellikler (çıkartmalar, emoji tepkileri, yüksek kaliteli yüklemeler) için kullanıcılardan para almaya başlarken veya “sponsorlu içeriğe” güvenirken, WhatsApp deneyimin normal kullanıcılar için aynı kalmasını sağlıyor. Bunun yerine, (bir nevi) WeChat gibi bir “süper uygulamaya” dönüşüyor, burada işletmeler onu ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmak, satmak ve destek sağlamak için kullanmaya başlayabilir. Hindistan ve Brezilya gibi ülkelerde şirket, ödeme platformunu da test ediyor. Ödeme platformu şu anda ücretsiz olsa da, testleri başarılı olursa işletme kullanıcılarından bir miktar komisyon almaya başlayabilir.

Sonuç olarak, WhatsApp’ın artık kullanıcılara reklam göstererek ve işletmelere ücretli bir abonelik sunarak aktif olarak bir miktar gelir elde etmek istediğini söylemek güvenli. WhatsApp’ın iş kullanıcılarına Premium plan sunması hakkında ne düşünüyorsunuz? Normal bir WhatsApp kullanıcısı olarak, hesabınıza daha fazla cihaz bağlaması için şirkete bir ücret öder misiniz? Yoksa mevcut 4 cihaz limiti sizin için yeterli mi? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz