G Harfi İle Başlayan Ülkeler, G Harfi İle Ülkeler

0
G Harfi İle başlayan ülkeler
G Harfi İle başlayan ülkeler

G harfi ile başlayan ülkelerin toplamı 15 tanedir. G harfi ile başlayan ülkeler; Gine, Gine-Bissau, Gabon, Gambiya, Gana, Guadeloupe (Fransa), Grenada, Grönland (Danimarka), Güney Afrika, Güney Kore, Gürcistan, Güney Sudan, Guam (ABD), Guatemala ve Guyana olmak üzere toplam 15 ülke bulunmaktadır.

G Harfi İle Başlayan Ülkeler

Gabon Cumhuriyeti

Orta Afrika’da yer alan Gabon Cumhuriyeti, diğer adı ile Gabon’un resmi dili Fransızcadır. Çok az bir nüfusa sahip olan ülkenin pek çok farklı turistik alanları vardır. Gabon Cumhuriyeti’nin nüfusu 2,173 milyondur. Ülkenin para birimi Orta Afrika CFA Frangı kullanılmaktadır. Başkenti Librevil olan Gabon Orta Afrika’da yer almaktadır bu nedenle birçok komşusu bulunmaktadır. Gabon’un kuzeyinde Kamerun, kuzey batısında Ekvator Ginesi,  doğuda ve güneyinde ise Kongo Cumhuriyeti yer alır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Manyetik Alan Nedir, Dünya’nın Manyetik Alanı

G Harfi İle

Gambiya Cumhuriyeti

Batı Afrika’da yer alan Gambiya, resmi adı ile Gambiya Cumhuriyeti Afrika’da yer alan en küçük yüz ölçümüne sahiptir. Toplamda 12.395 km²  anakaraya sahip olan Gambiya, çok az bir nüfusa sahiptir. Ülkenin nüfusu 2,348 milyondur. Resmi dili İngilizce olan Gambiya’nın başkenti Banjul‘dur. Para birimi ise Gambiya Dalasisi kullanılmaktadır.

Güney Afrika

Güney Afrika, Afrika kıtasının güneyinde yer alan bir ülkedir. Güney Afrika’nın üç başkenti bulunmaktadır; Cape Town, Pretorya, Bloemfontein‘dir. Ülkede yaşayanlar birçok  dil kullanmaktadır. Bu diller; İngilizce, Zuluca, Afrikaans, Sotho dili, Xhosa dili, Tsvana dili, Venda dili, Swati dili, Tsongaca, Kuzey Sotho dili ve Güney Ndebele dili kullanılır.  Güney Afrika’nın toplam nüfusu 58,56 milyondur.

Güney Kore

Asya kıtasının doğusunda yer alan Güney Kore, Kore adasının güney kısmında yer almaktadır. Güney Kore nüfusu 51,71 milyondur. Başkenti Seul olan ülkenin para birimi Güney Kore Wonu’dur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   İstanbul'da İkinci El Palet İhtiyaçlarınız İçin – Akdeniz Palet

Gürcistan

Avrasya’nın Kafkasya bölgesinde yer alan Gürcistan’ın başkenti Tiflis’tir. Birçok etimolog için açık olmasa da, Gürcistan ismi Persler tarafından 11. İle 12. yüzyıllarda Gürcülere atıfta bulunmak için kullanılan gurğān kelimesinden türetilmiştir. Hristiyanlık Gürcistan’da baskın bir dindir. Gürcistan Rusya tarafından fethedildi ve 1921 yıllarında Sovyetler Birliği’nin bir parçası olmuştur. Gürcistan 1991 yıllarında Sovyetler Birliği’nden ayrılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz