Libreoffice Nedir?

0
179
libbreoffice-nedir
Libbreoffice Nedir?

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi, bugün sizlere Libreoffice nedir? Konusundan bahsedeceğiz.

Libreoffice kelimesi bize Microsoft Office programını hatırlatabilir. Çünkü ikisi de ofis yazılımıdır diyebiliriz. Libreoffice kullanımı gayet basit olan ve openoffice, Microsoft Office uzantılarını kaydedebilen bir ofis yazılımı olma sebebiyle tercih edilmektedir. Kaydedilen bu dosyalar Ofis yazılımları içerisinde bozulma olmaksızın görüntülenebilir ve format dönüştürmeye de gerek kalmaz.

Libreoffice içerisinde bazı yazılımlar bulunmaktadır ve her birinin ayrı özelliği bulunmaktadır. Gelin birlikte bu yazılımlara bir göz atalım.

Libbreoffice Writer (Kelime İşlemci)

Bilgisayar programcılığı ile ilgilenenler libbreoffice writer nedir? Sorusunu merak etmektedirler. Bu yazılım ile yazı dokümanlarını oluşturabilirsiniz. Yani Libbreoffice writer sayesinde MS Office içerisinde yapabildiğiniz tüm işlemleri kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Kitaplar, raporlar, mektuplar, broşürler oluşturabilen bu kelime işlemcisi HTML, XML, PDF, XHTML, Microsoft Word dosyalarını dışa aktarabilir. Bunun yanında e-posta işlemcinize de bağlanabilen bir yazılım olduğunu söyleyebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Toyota Corolla Sedan 2021 yeni fiyat listesi duyuruldu!

Libbreoffice Calc(Hesap Tablosu)

Bilgisayar programcılığı ve yazılımlarıyla ilgilenen kişilerin merak ettiği sorulardan biri de Libbreoffice Calc nedir? Sorusudur. Libbreoffice Calc aslında MS Office programlarından Excel’e karşılık gelmektedir. Yani bu yazılım sayesinde matematiksel işlemler yapabilmeniz mümkün. Ayrıca Excel’deki gibi satır ve sütunlar da ekleyebilirsiniz.  Bir Excel dosyasından beklediğiniz her şeyi Libbreoffice Calc sizlere verecektir. Analizler, tablolar, birçok finansal çalışmalar yapabilmeniz mümkündür. Ayrıca tablolarınızı PDF ve HTML olarak dışarıya aktarabilmeniz mümkündür.

Libbreoffice Impress (Sunum)

Libbreoffice Impress, MS Office içerisinde yer alan Power Point’e karşılık gelmektedir. Yani bu yazılım sayesinde istediğiniz sunumu hazırlayabilirsiniz. Sunumlarınıza özel efektler katarak canlılık kazandırabilirsiniz. Ayrıca sunu hazırlarken çizim araçlarından da faydalanabilirsiniz. Libbreoffice Draw ve Libbreoffice Math bileşenleri bu yazılımda birleşmiştir. Sunum dosyanızı Macromedia Flash olarak veya istediğiniz grafik biçiminde kaydedebilirsiniz.

Libbreoffice Draw (Çizim)

Libbreoffice draw yazılımı ile çizimlerinizi özgürce yaratabilir ve galerinize kaydedebilirsiniz. Yani tüm çizim ve karalama işlemleri Draw yazılımı içerisinde yapılabilmektedir. Draw sayesinde grafikleri içeri aktarabilirsiniz ve PNG, HTML, Flash gibi farklı biçimlerde kayıtlar yapabilirsiniz. Ayrıca Libbreoffice’nin diğer bileşenlerinde bu çizimlerinizi kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Hyundai 'Uçan Araba' Çalışmalarını Hızlandırıyor, Araçlar Etrafında Hizmet Sunuyor

Libbreoffice Base (Veri Tabanı)

Kolay bir kullanım ile veritabanı oluşturmanızı ve yönetmenizi sağlayan Libbreoffice Base, formlar, raporlar, tablolar oluşturmanızı sağlar. Ayrıca şemaları düzenleyerek analiz etmeyi sağlar.

Libbreoffice Math (Formül Düzenleyici)

Math isminden de anlaşıldığı gibi bu yazılım matematiksel işlemleri yapmaya yardımcı olur. Örneğin bir formül veya denklemi düzenleyebilir. Bu sayede karmaşık denklemler oluşturabilme imkanınız olur. Ayrıca Libbreoffice Math tek başına belgelerde formüller oluşturabilir.

Libbreoffice Charts

Libbreoffice Chart yazılımı kolay bir şekilde tablo veya çizelgeler oluşturmanızı sağlar. Bu sayede grafik yazılımlar kullanmanıza hiç gerek kalmadan istediğiniz renk ve biçimde çizelgeler oluşturabilirsiniz.

Libbreoffice programını indirmek için ve kullanmaya başlamak için buraya tıklayabilirsiniz. Çok kullanışlı olabileceğini düşündüğümüz bu programı kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz