L İle Başlayan Ülkeler

0
50
L ile başlayan ülkeler
L ile başlayan ülkeler

Dünyada pek çok ülke bulunmaktadır ve L ile başlayan ülkelerin sayısı 9 tanedir. Bu ülkeler birbirlerinde farklı coğrafyalarda yer almaktadır. Bu ülkeler farklı yönetim sistemleri ve özellikleri bulunmaktadır. Bu ülkeler; Letonya, Liberya, Laos, Lesoto, Litvanya, Libya, Lihtenştayn, Lübnan ve Lüksemburg’dur.

L Harfiyle Başlayan Ülkeler

Laos

Güneydoğu Asya’da yer alan Laos denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Komşuları Myanmar, Tayland, Vietnam, Çin ve Kamboçya’dır. Ülkenin Tayland ve Vietnam sınırları oldukça uzundur. Ülkenin başkenti Vientiane olmakla birlikte, Prabang, Luang, Pakse ve Savannakhet diğer önemli ve büyük şehirlerdir.

L İle Başlayan Ülkeler

Lesotho

Lesotho Krallığı Afrika’nın güneyinde Güney Afrika Cumhuriyeti toprakları içerisinde yer almaktadır. Ülke 1960 yıllarında İngiltere’den bağımsızlığını ilan etmiştir ve ülke şuan parlamenter monarşi ile yönetilmektedir. Ülkenin başkenti Maseru’dur ve resmi diller İngilizce ve Sesotho’dur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Çok seveceğiniz soygun ve polisiye konulu en iyi filmler

Letonya

Kuzey Avrupa’da yer alan Letonya’nın, komşuları Litvanya, Rusya, Belarus ve Estonya’dır. Ülke Estonya ve Litvanya ile birlikte genelde Baltık ülkeleri olarak adlandırılmaktadır. Bu ismin sebebi Baltık Denizi kıyısında olmalarıdır. Letonya’nın başkenti ve en büyük şehri Riga’dır. Letonya Avrupa Birliği üyesidir ve resmi dili Letonca’dır.

Litvanya

Kuzey Avrupa’da yer alan Litvanya, üç Baltık ülkesinden biridir. Ülkenin komşuları Belarus, Letonya, Polonya ve Rusya’dır. Litvanya dışındaki diğer Baltık ülkeleri Estonya ve Letonya’dır. Vilnius ülkesi en gelişmiş ve büyük kenti olması ile birlikte başkentidir. Ülkede yerleşimi ve gelişimi Baltık kıyılarında olmuştur.

Lübnan

Ortadoğu’da Akdeniz kıyısında yer alan Lübnan’ın, komşuları Suriye ve İsrail’dir. Ülke bir Arap ülkesidir ve resmi dil Arapça’dır. Bununla birlikte Fransızca ve Ermenice yaygındır. Önemli bir coğrafi alanda yer alan ülke tarihi açıdan büyük topluluklara ve devletlere ev sahipliği yapmıştır. Başkent Beyrut yıllardır Akdeniz’in en önemli liman şehirlerinden bir tanesidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Erkek Ceket Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Lüksemburg

Lüksemburg Dükalığı Batı Avrupa’da Almanya, Fransa ve Belçika tarafından çevrelenmiş küçük bir devlettir. Ülke denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Başkenti ülkenin adını taşıyan Lüksemburg’dur. Resmi dilleri Fransızca, Lüksemburgca ve Almanca’dır. Ülke AB’nin temelini atan ilk ülkelerden biridir. Ayrıca refah seviyeleri çok iyi olduğu ülke IMF’e göre kişi başına düşen gelirde birinci sırada yer almaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz