Kurumsal Marka Oluştururken Alan Adı Araştırması Nasıl Yapılmalı?

0
brand
brand

Bir alan adı satın almak, kurumsal markanız için çevrimiçi bir varlık oluşturmanın başlangıç noktasıdır. Müşterilerinizin web sitenizi nasıl bulacağına, markanız hakkındaki düşüncelerine ve markanızla nasıl etkileşim kuracağına ilişkin tonu belirlemenize yardımcı olur.

Peki kurumsal markanız için doğru olacak ve kalabalık bir çevrimiçi pazarda öne çıkacak bir alan adını nasıl bulabilirsiniz? 

Kurumsal Markanız İçin Alan Adları Neden Bu Kadar Önemlidir?

Bir alan adı, kurumsal markanıza anında güvenilirlik sağlar, müşterilerinize ciddi olduğunuzu söyler ve çevrimiçi alışveriş yapanların markanızı online olarak kolayca erişilebilen, ileri görüşlü bir şirket olarak görmelerine yardımcı olur. 

Ayrıca insanların web sitenizi ziyaret etmesi, işletmeniz hakkında daha fazla bilgi alması, ürün ve hizmetlerinizi satın alması için bir yoldur.

Doğru alan adı, işletmeniz için güçlü bir imaj yaratarak kurumsal markanızı oluşturmanıza ve çevrimiçi bir varlık oluşturmanıza yardımcı olur. 

Kurumsal Bir Marka İçin Alan Adı Nasıl Seçilir?

Kurumsal markanız için uygun bir alan adı bulmaya çalıştıysanız, net ve akılda kalıcı bir alan adı bulmanın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Bu aslında hiç de şaşırtıcı değildir, çünkü 2021’in ilk çeyreği, tüm üst düzey alan adlarında (TLD’ler) 363,5 milyon alan adı kaydıyla kapandı.

Peki hem kurumsal markanızı anlatan hem de müşteriler için akılda kalıcı olan bir alan adını nasıl bulursunuz? 

 • Kurumsal Markanız İçin Alan Adı Araştırması Yapın

Herhangi bir şey satın alma noktasına gelmeden önce ilk kararınız bir alan adı seçmek olmalıdır. Bu yüzden başlangıç olarak aileniz, arkadaşlarınız veya meslektaşlarınızla beyin fırtınası yapabilirsiniz. 

Ardından, düşündüğünüz gibi herhangi bir işletme alan adı olup olmadığını görmek için Google’ı kullanın. abcsirketi.com alan adı altında faaliyet gösteren biri marka varsa, benzer bir alan adı seçmekten kaçının.

Alan adınızı seçerken aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

 • Kurumsal markanız için anlamlı mı? Markanızın alan adının, işletmenizin sunduğu ürün veya hizmetlerle birlikte çalışması gerekir. Mümkünse, sektörünüz için ortak anahtar kelimeler içeren ve ne tür bir işletme olduğunuzu gösteren bir alan adı seçin.
 • Kısa ve basit mi? Sayılar, kısa çizgiler veya diğer karakterler gibi karışıklığa neden olabilecek bir alan adı kullanmaktan kaçının. Ortalama bir tüketici için uzun bir kelime ve karakter dizisinden oluşan alan adlarını hatırlamasının zor olacağını unutmayın.
 • Açık ve net mi? İnsanlar her şeyin kolay olmasını isterler, bu yüzden temel dilde bir şeyler seçin ve argo kullanmaktan kaçının. Alan adınızdaki kelimelerin yazılışları zorsa, bu durum insanların sitenizi bulmakta zorlanmasına neden olabilir.
 • Yaratıcı ve akılda kalıcı mı? Benzersiz ve akılda kalıcı bir alan adı, insanların aklında yer edecek ve işletmenizi rakiplerinizden ayıracaktır.
 • Eşsiz mi? Amaçlanan kurumsal marka adınız başka bir rakibinize çok benziyorsa, insanlar birini diğeriyle karıştırabilir ve diğer şirket, özellikle ad ticari markaysa, marka adınızı kullanmanızı engelleyebilir.
 • Tercih ettiğiniz alan adının kullanılabilirliğini ve uzantılarını kontrol edin

Tüm alan adlarının yaklaşık %44’ü .com alan adı uzantısını kullanır. Çoğu işletme, insanlar tarafından hatırlaması en kolay olduğu için .com ile biten bir alan adını tercih eder.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   En İyi Sony Akıllı Hoparlörler

İnsanlar otomatik olarak web sitesi adlarının .com ile bittiğini varsayar, çünkü en alışkın oldukları şey budur. Ancak artık çok sayıda alan adı uzantısı vardır ve bu yüzden bunlardan işinize yarayabilecek herhangi bir alan adı uzantısı arasından seçim yapabilirsiniz. 

.COM dışında bir uzantı seçerseniz, uzantının işletmenizle alakalı olduğundan emin olmanız ve .com’u güvence altına alan başka bir markayla herhangi bir karışıklığı önlemek için gerekli özeni göstermeniz yeterlidir.

 • Maliyeti belirleyin ve alan adı açık artırmalarına bakın

Alan adı maliyetleri, 0,99 dolardan başlayarak binlerce dolara kadar uzanabilir. Fiyat, diğer faktörlerin yanı sıra alanı satın aldığınız yere de bağlıdır.

Alan adınızın toplam maliyetini düşünürken, yıllık yenilemeler ve diğer ücretler gibi ek maliyetleri de göz önünde bulundurmanız gerekir. Ayrıca, otomatik yenileme veya transfer ücretlerine de göz atın. Satın alma işleminin gerçek maliyetini tam olarak anlamak için her zaman alan adı kayıt şirketinizin “Hizmet Şartları”nı tam olarak okuyun.

Halihazırda kullanımda olan bir alan adı, tescil ettiren tarafından yenilenmediğinde, açık artırmaya çıkar. İlgilendiğiniz bir alan adı varsa ancak mevcut değilse, bir noktada açık artırmaya çıkabilir. Bir alan adı müzayedesi belirli bir süre (genellikle yedi gün) sürer ve insanlar müzayede süresi boyunca herhangi bir noktada alan adına teklif verebilir. Alan adı açık artırmasını kazanırsanız, yeni alan adınız için talepte bulunmak ve ödeme yapmak için belirli bir süreniz olur.

 • Satın alma sürenizi seçin

Kayıt firmanıza bağlı olarak, alan adları genellikle başlangıçta bir yıldan on yıla kadar süreler için satın alınabilir. Bu yüzden süreye karar vermeden önce iş hedeflerinize bir göz atın. Belirli bir noktada işletme adınızı veya teklifinizi değiştirme planlarınız varsa, kendinizi on yıl boyunca kilitlemek mantıklı olmayabilir.

Daha uzun vadeli bir alan adı satın almanın birincil avantajı, kilitli olmasıdır. Bu sayede rakiplerinizin alan adınızı sizden satın alma şansı kalmaz. Bazı kayıt şirketleri, bir seferde iki veya beş yıl gibi daha uzun dönemler satın almak için indirimler sunar. Bu yüzden her yıl yenileme yaparak risk almanıza da gerek yoktur.

İşletmeniz değişiyorsa veya geleceğin nasıl göründüğünden emin değilseniz, alan adınızı bir veya iki yıllığına satın almak ve zamanı geldiğinde yeniden değerlendirmek mantıklıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Snapchat Nasıl Kullanılır

Yalnızca bir veya iki yıllığına kaydolmayı seçerseniz, bir numaralı önceliğiniz alan adınızı kaybetmekten kaçınmak olmalıdır. Bu yüzden kayıt kuruluşunuzdaki dosyada doğru e-posta ve ödeme bilgilerinin bulunduğundan ve yenileme tarihlerinizin farkında olduğunuzdan emin olun. Aksi takdirde alan adınızı riske atabilirsiniz.

Çoğu sağlayıcı, alan adınızın süresi dolduğunda veya ödeme bilgilerinin güncellenmesi gerektiğinde sizi uyarsa da, gerekirse ödeme yöntemini güncellemeyi unutmamak için yenileme tarihini takviminize koymak iyi bir fikirdir.

Alan adınızı kaybederseniz, potansiyel olarak markanıza zarar verebilir ve müşterilerinizin deneyimini büyük ölçüde etkileyebilirsiniz. Alan adınızı kaybetmek ayrıca arama motoru sıralamalarınızı kaybetmenize de neden olabilir. Bu, rakiplerinize alan adınızı birkaç yıl boyunca ele geçirme ve kilitleme şansı verir.

Bir Alan Adı Nasıl Kaydedilir?

Bir alan adı kaydetmek oldukça basittir ve birkaç dakika içinde yapılabilir. Aşağıdaki adımları takip ederek kurumsal markanız için bir alan adı kaydedebilirsiniz:

 • Öncelikle alan adınızı satın alacağınız bir web sitesi seçin. Tercihiniz Niobe Hosting’ten yana olursa, linke tıklayarak web sitesine giriş yapın.
 • Yukarıdaki linke tıkladığınızda açılacak sayfa “Domain” sayfası olacaktır.
 • Bu sayfada istediğiniz alan adının uygun olup olmadığını kontrol etmek için “Alan Adı Sorgulama” kutusunu kullanın.
alan adı kayıt
alan adı kayıt
 • Sorgulama alanına, “abcabcabcabcabc.com” gibi bir alan adı girdiğinizi varsayalım. Aşağıda sorguladığınız alan adının müsait olup olmayacağını görebileceğiniz bir ekran ve farklı alan adı uzantısı alternatifleri gelecek. 
alan adı kayıt
alan adı kayıt
 • Sürecin bu noktasında, hangi alan adı uzantısını seçmeliyim diye sorabilirsiniz. 

Alan adı uzantısı, bir internet kategorisi veya alan adının bulunduğu yerin ülke kodunu belirten bir web adresinin sonundaki sonektir. Örneğin, abcsirketi.com.tr web adresini alırsanız, sahip olduğunuz alan adı uzantısı, web sitesinin ticari ve Türkiye’nin bir parçası olduğunu gösterir.

Peki bu alan adı uzantılarının hepsini kaydettirmeli misiniz?

Bu sorunun cevabı büyük ölçüde bütçenize bağlıdır, ancak genel olarak konuşursak, en yaygın uzantıları kaydettirmek akıllıca bir seçimdir.

Çünkü bu uzantıların hepsi kurumsal markanızı korumaya yardımcı olur. Birinin adınızı kötü amaçlarla farklı bir uzantıyla kaydetme olasılığı itibarınızın zedelenmesine yol açabilir. Bu yüzden en azından .com .net, .com.tr ve .org gibi uzantılarını kaydettirerek bu riski en aza indirebilirsiniz. Ardından, bu alan adlarını birincil alan adınızı gösterecek şekilde yönlendirmeniz yeterlidir.

 • Niobe Hosting üzerinden alacağınız alan adı uzantınıza karar verdikten sonra sepetinize hosting, e-posta, SSL sertifikası gibi ek ürünler ve hizmetler de ekleyebilirsiniz. 
 • Son olarak eğer satın alma yapmak isterseniz, bu noktada alan adınızı sepete ekleyebilir ve satış işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz