Kripto paralardan vergi alınacak! İşte detaylar

2

Bir süredir gündemi meşgul eden kripto paralardan vergi alınacak konuları nedeniyle ortalık bir hayli karışıktı. Çünkü asıl kaynaktan net bir bilgi gelmediği için herkes kafasına göre yorum yapıyordu. Bu konuyu açıklığa kavuşturmak için de Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından resmi açıklama geldi. Açıklama da şurada:

Kripto paraların vergilendirilmesi ile ilgili bakanlık açıklaması

“Bugün bazı internet siteleri ve sosyal medya mecralarında kripto varlıklarla ilgili Bakanlığımıza yönelik bazı haberler ve yorumlar yer almıştır. Söz konusu haberler üzerine bir açıklama yapılması gerekli görülmüştür.

Günümüz dünyasında birçok ülkede mali istihbarat birimleri (Financial Intelligence Unit – FIU) suç gelirlerinin aklanmasıyla ve terörizmin finansmanıyla mücadele etmektir.

Ülkemizde bu mücadele esas itibariyle, Bakanlığımız bünyesinde Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı’nca yürütülmektedir. MASAK, anılan fonksiyonları icra edebilmek için uygulama stratejileri geliştirmekte, ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyon sağlamakta, görüş ve bilgi alışverişinde bulunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Hepsi Grubu İsimleri

MASAK mali ve finansal birçok alanda çalışma yürütmektedir. Bu anlamda son yıllarda gündemde yer alan kripto varlıklar, özellikleri itibariyle kullanıcılarına bazı kolaylıklar sağlıyor olsa da, özellikle anonim bir yapıda olmaları dolayısıyla suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı faaliyetlerinde de yoğun olarak kullanılabilmektedir.

MASAK’ın görev ve yetkileri çerçevesinde ve söz konusu suçlarla mücadele kapsamında kripto varlık alım-satım platformları gibi bu alanda faaliyet gösteren piyasa aktörlerinden konuya ilişkin olarak bilgi talep edilebilmektedir. Yapılan çalışma da MASAK’ın bahsedilen görev ve sorumlulukları içerisinde bulunmaktadır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

2 YORUMLAR

  1. Kripto borsası günümüz şartlarında ulaşılması kolay bir sistem, insanlar cep telefonlarından birkaç adımda kripto borsasına girebiliyor. Ülkemizde birçok kişi bu sayede yüksek miktarlarda kazanç sağladı, günde saatlerce çalışan insanlardan vergi alınıyorsa, Kripto borsasından alınan kazançlardanda Vergi alınmasını doğru buluyorum fakat yüksek miktarlarda alınan vergi kripto para borsasının ülkemizde azalmasını sağlar, buda ülkemizdeki yatırımcıları kaçırır.

  2. Kripto Para Birimleri üzerinden elde edilen kazanç muhakkak vergilendirilecektir, ancak bu verginin neyden, neye göre ve ne şekilde alınacağı merak konusu. Günümüzde döviz alıp/satarken bile vergi ödüyoruz, benzer bir modelin gelmesi mümkün. Döviz de olduğu gibi küçük oranlar olursa, rahatsız edici olmayacaktır. Daha fazlası olursa, yatırımcı içn çok makıul olamayacğaı için dönen varlıklarda azalma olmasa da içerde kalan varlıklarda yani TL’ye dönüşlerde önemli ölçüde azalma olacağı aşikar. Her ne olursa olsun, net açıklamalar yapılması yatırımcının içini ferahlatacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz