Kapitalizm Nedir?

0
122
Kapitalizm
Kapitalizm

Politika açısından kapitalizm, kaynakların veya sermayenin özel mülkiyetine dayanan bir sosyo-ekonomik sistemdir. Ekonomi açısından kapitalizm, tıpkı siyasal sistem gibi özel mülkiyete de dayalı bir ekonomik sistem haline gelir. Ürünlerin satışından elde edilen üretim ve kar, sistemin nasıl olacağını kanıtlar. Ekonomik kararlar, devlet tarafından kontrol edilmeyen veya düzenlenmeyen bir piyasanın işleyişi yoluyla alınır. Kelime kökenini 17. yüzyılın ortalarına kadar takip ediyor. Herhangi bir parasal varlık veya herhangi bir kişinin ekonomik kapasitesini ve konumunu iyileştiren bir şey anlamına gelen sermaye kelimesinden türetilmiştir. Aynı zamanda mal ve fon stoklarına atıfta bulunmak için de kullanılmıştır.

Kapitalizm ticari faaliyetlere dahil olduğundan, özel şirket veya girişim iniş ve çıkışlara maruz kalmaya mahkumdur. Hiç bir şey kesin değildir. Herhangi bir ülkenin kapitalizmi de küresel ekonomik değişimlere bağlıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Kekik Otu Mucizesi: Kekik Otunun Mükemmel Faydaları

Kapitalizm

Kapitalizmin Türleri

Ülkeden ülkeye ve bölgeden bölgeye farklılık gösteren birçok kapitalizm türü vardır. Aralarındaki ortak nokta, hepsinin üretim sürecini içermesi ve kâr için çalışmasıdır. Başlıca kapitalizm türleri şunlardır:

Gelişmiş Kapitalizm

Toplumda belirli bir süre boyunca uzayacak bir sistem kurmayı içerir. Bunun için kapitalist modelin karmaşıklıkları ile iyi anlaşılması ve iyi entegre edilmesi gerekmektedir. Antonio Gramsci, birçok yazar tarafından gelişmiş kapitalizmin etkileyicisi olarak kabul edilir.

Finans Kapitalizmi

Kapitalizmin en önemli biçimidir ve kapitalist toplumu yönetir. Finansal kurumlar siyasi ve ekonomik olarak diğer aşamalara hakimdir.

Merkantilizm

Ülke genelinde 16. yüzyılın sonlarında erken kapitalizmdir. Ulusaldan devlete ticari çıkarları, emperyalizmi vb. içerir. Bu ticarette sadece ülke içinden teşvik edildi ve bekleniyordu. Amerika’da yaşayan kolonistlerin kendi ülkelerinden mal satın almaları gibi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Nerede oy kullanacağım? YSK seçmen kaydı sorgulama nasıl yapılır?

Serbest Piyasa Ekonomisi

Bu sistemde, mal ve hizmetlerin fiyatları, arz ve talebin ticaretine dahil olan kişiler tarafından belirlenir. Bunu, kendi lehlerine neyin işe yarayacağını bildiklerine göre yaparlar. Hükümet bu karara müdahale etmez veya müdahale etmez. Bu nedenle fiyatlar serbesttir.

Devlet Kapitalizmi

Adından da anlaşılacağı gibi, devlet kapitalist piyasa ekonomisine hakimdir ve her şey devletin denetimi altında organize ve düzenlenir ve hiç kimse bağımsız kararlar alamaz.

Hiçbir hükümet, herhangi bir özel çalışma firmasının çalışmasına müdahale etmez. Firmalar, kimi çalışan olarak tutmak istediklerine ve ne kadar ücret verilmesi gerektiğine karar vermekte özgürdürler. Devlet de kimseyi istediği yerde çalışmaktan alıkoymaz. Devlet sektörü ve özel sektör, birbirlerinin işlerine karışmadan ayrı ayrı çalışırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz