Deniz Kestanesi Nedir, Ne Yer, Nasıl Ürerler Detaylı Bilgi

0
Deniz Kestanesi ne yer
Deniz Kestanesi

Bazen sadece ‘kestane’ olarak bilinen deniz kestanesi, Echinoidea olarak sınıflandırılan küresel, simetrik yaratıklardır.

Sert kabukları vardır; savunma dikenleri ile çevrili testler denir; bu onların etrafına yapışır. Bazı deniz kestanelerinin diğer canlılar için zehirli olan dikenleri vardır ve insanlar tarafından çiğnendiğinde acı verebilir.

Kestane adı aslında ‘kirpi’ için eski bir İngilizce kelimedir, çünkü her ikisi de benzer sivri uçlarla kaplıdır. Deniz kestaneleri oldukça küçüktür ve en büyükleri kabaca 10 cm çapındadır. Deniz kestaneleri, yüzlerce küçük, şeffaf, tüp şeklindeki ayaklardan oluşan beş sıra üzerinde sürünerek okyanus tabanında yavaşça hareket eder.

Dünyanın tüm okyanuslarında bulunabilirler ve 450 milyon yıldan fazla bir süredir gelişmişlerdir.  Kızıl deniz kestanesi, bazıları 200 yıldan fazla yaşayan, dünyadaki en uzun yaşayan yaratıktır. Deniz kestaneleri genellikle sığ, kıyı bölgelerinde yiyecek ararken bulunur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Karantinada Evlerinizden Gezebileceğiniz 10 Müze

Deniz Kestaneleri Ne Yer?

Deniz kestaneleri omnivor hayvanlardır, yani deniz kestanelerinin ne yedikleri temel olarak bitki ve hayvan maddesi olarak kategorize edilebilir. Deniz kestanesi öncelikle mercan ve kayalara bağlı alglerle beslenir , ancak aynı zamanda plankton, yosun ve deniz salyangozu öğütür ve yerler.

Deniz kestanesi ne yer, okyanus tabanında çürüyerek de bulunabilir; ölü balık, midye, sünger ve midye gibi. Şimdi deniz kestanelerinin ne yediğine baktık, peki ya nasıl yerler? Deniz kestaneleri, vücutlarının alt tarafında bulunan Aristoteles’in feneri adı verilen bir yapıyı kullanarak yemek yer.

Deniz Kestanesi

Piramit olarak bilinen, her birinin tepesinde bir diş bulunan ve gaga benzeri bir şekil oluşturmak için birbirine doğru hareket eden ok şeklindeki beş güçlü plakadan oluşur.

Maddeyi yemek için dişlerini ve uzun dillerini kullanarak alglerle kaplı temiz kayaları ve mercanları sıyırırlar. Deniz kestaneleri vücutlarının üst kısmından atık madde salgılarlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   NAVTEX Kararı İle Doğu Akdeniz’de Atış Eğitimleri Yapılacak!

Deniz kestanesinin başlıca yırtıcıları yengeçler, ıstakozlar , denizyıldızları , yılan balıkları, su samurları, kuşlar ve bir dizi büyük balıktır. Deniz kestanesi, dünyanın bazı bölgelerinde insanlar tarafından bir incelik olarak da aranır.

Deniz Kestaneleri Nasıl Ürer?

Deniz kestanelerinde cinsiyetler ayrıdır. Üreme zamanında, normal olarak yaz aylarında, gonadlar (yumurta veya sperm içeren) deniz kestanelerinin kaplamalı iskeletleri içinde önemli ölçüde şişer.

Yumurtlama (yumurta ve spermin serbest bırakılması), aynı popülasyonun üyeleri arasında aynı anda büyük ölçekte gerçekleşir. Bu ürünler deniz kestanelerinden organizmaların üst kısmındaki genital plakalar aracılığıyla salınır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz