Potas Nedir ve Potas Ne İçin Kullanılır Hakkında Bilgi

0
potas ne için kullanılır
potas ne için kullanılır

Bitki büyümesi için gerekli olan temel bir besin maddesi olan potas, genellikle potasyum şeklinde çıkarıldıktan sonra gübrelere eklenir. Çıkarılan potasyumun yaklaşık %95’i bitki büyümesini desteklemek için kullanılır. Bununla birlikte, potasyum esas olarak gübre yapmak için kullanılsa da, başka birçok ek kullanımı vardır.

Potas Ne İçin Kullanılır?

Deterjanlar

Potas, sıvı deterjanlarda yapıcı olarak potasyum karbonat formunda kullanılır. Potasyum karbonat formundaki bu beyaz tuz suda çözünür ve düşük sıcaklıklarda iyi çözünür. Bu özellikle çamaşır deterjanlarında önemlidir, böylece çamaşırlar farklı sıcaklıklarda yıkanabilir. Potasyum karbonat yumuşatıcı bir madde olarak kabul edildiğinden, giysilerin yumuşak kalmasına da yardımcı olur.

Seramik

Potas, seramik yapımında birçok uygulamaya sahiptir. Kil gövdelerinde ve sırlarda kullanılan doğal olarak oluşan mineraller olan feldispatlar tipik olarak potasyum veya soda (sodyum) olarak sınıflandırılır. Potas, seramikte kullanılan tüm mineraller arasında en düşük yüzey gerilimine sahip olduğundan, seramik sırları için bir seçim seçeneğidir. Düşük yüzey gerilimine sahip olması, sırın kil form üzerinde serbestçe akabilmesi ve kolaylıkla kaplayabilmesi anlamına gelir. Tüm seramik eritici oksitler arasında potas ve soda en yüksek termal genleşme ve büzülme oranına sahiptir. Bu mineraller ayrıca belirli renk sonuçları üreterek renk parlaklığını ve parlaklığını arttırır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Türk bilim insanı Prof. Dr. Rahmi Öklü Geliştirdiği Sıvı ile Kanserli Dokuyu Yok Etti

Potas

İlaç

Farmasötik dereceli potasyum klorür, küresel olarak farmasötiklerde kullanılan popüler bir kimyasaldır. İntravenöz infüzyonların ana bileşenlerinden biri olan potasyum klorür, insan vücudundaki elektrolit dengesini düzeltmeye ve korumaya yardımcı olur. Ek olarak, insülini saflaştırmak için rafine potasyum klorür kullanılabilir.

Su Şartlandırıcılar

Su düzenleyiciler veya su yumuşatıcılar, sert sudan kalsiyum ve magnezyum iyonları gibi mineralleri uzaklaştırır. Bu işlemde potas kullanıldığında, bu mineraller potasyum ile değiştirilir. Yumuşatma işleminden geçtikten sonra sudaki potasyum seviyesi, suyun sertliğine göre değişir.

Buz Çözücü Tuza Alternatifler

Potasyum, buz ve karı eritmek için suyun donma noktasını değiştirdiği ve yeniden donmayı önlediği için buz çözücü tuzlara harika bir alternatiftir. Potasyum bazlı bir alternatif kullanmak topraklarda daha az agresiftir ve piyasadaki tipik buz çözücü tuzlardan çok daha az aşındırıcı bir seçenektir. Çevreye daha duyarlı bir seçenek olarak, potasyum bazlı buz eriticiler birçok insan için bir seçim seçeneğidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz