iPhone ve iPad’de Çalışmayan Face ID Nasıl Düzeltilir?

0
iPhone ve iPad'de Çalışmayan Face ID Nasıl Düzeltilir?
iPhone ve iPad'de Çalışmayan Face ID Nasıl Düzeltilir?

Face ID cihazınızda iPhone bir güncellemeden sonra veya birdenbire çalışmayı durdurabilir ve kafanız karışabilir. Yüzünüzün iPhone’unuzun kilidini açamadığı, uygulamaların kimliğini doğrulamadığı ve artık uygulama indirme, parola otomatik doldurma ve Apple Pay.

Face ID Neden Çalışmayı Durdurdu?

Face ID, aşağıdaki nedenlerden dolayı iPhone ve iPad Pro’da çalışmayabilir:

  • Geçici küçük hatalar.
  • iPhone Unlock’u Face ID ile etkinleştirmediniz.
  • Yakın zamanda güncellediğiniz iOS sürümündeki hatalar.
  • iPhone’unuzu sert bir yüzeye düşürmekten kaynaklanan donanım arızası.
  • iPhone’unuzu yetkisiz bir mağazada tamir ettirdiniz.

iPhone ve iPad’de Çalışmayan Face ID’yi Düzeltmek

Face ID sorunları, yazılım sorunlarından kaynaklanıyorsa düzeltilmesi kolaydır. Buradaki çözümler iPhone’a odaklanırken, Face ID iPad’inizde çalışmayı durdursa bile yardımcı olacaktır.

iPhone ve iPad'de Çalışmayan Face ID
iPhone ve iPad’de Çalışmayan Face ID
  1. iPhone’unuzu yeniden başlatın

İlerlemeden önce cihazınızı kapatın ve tekrar açın. Bu basit adım, devam eden iPhone sorunlarınızı çözmek için genellikle yeterlidir.

  1. Face ID sensör alanını silin

iPhone’unuzun üst kısmındaki TrueDepth kamera, istenmeyen kir, pislik, vücut yağları vb. tabakası oluşturabilir. Bu durum çoğunlukla kulaklık aracılığıyla uzun süre konuştuğunuzda veya iPhone 14 Pro’nun Dynamic Island özelliğini kullandığınızda olur. Bu nedenle Face ID güvenilir olmayabilir ve bunu düzeltmenin kolay bir yolu kameranın üst kısmını mikrofiber bir bezle silmektir. Bu yapıldıktan sonra, Face ID bir cazibe gibi çalışmalıdır.

  1. Face ID tekrar tekrar başarısız olursa kalın ekran koruyucuyu çıkarın

Face ID’yi mükemmel bir şekilde kullanabildiniz mi, ancak ekran koruyucu taktıktan sonra aniden çalışmayı durdurdu mu? Eğer durum buysa, sebebini biliyorsunuz! Yüz tanıma kilidi , Amazon’dan ucuz olanlar da dahil olmak üzere çoğu ekran koruyucuyla çalışsa  da, Face ID’yi uyguladıktan sonra çalışmıyorsa kaldırmayı düşünün. Face ID sisteminin parçalarını engelleyen alışılmadık veya uyumsuz bir kılıf kullanıyorsanız aynısını yapın.

  1. TrueDepth kameranın karşısına düzgün bir şekilde dönün ve yüzünüzü kısmen engellemediğinizden emin olun.

iPhone 12 ve sonraki sürümlerde Face ID, maske taktığınızda bile çalışır, ancak güvenilir bir şekilde tarayabilmesi ve çalışabilmesi için yüzünüzü kısmen kapatmaktan kaçınmak en iyisidir. İkinci olarak, Face ID’nin tüm normal gözlüklerle çalıştığını bilmelisiniz. Ancak bazı güneş gözlükleri, TrueDepth kameranın Face ID kimlik doğrulaması için kullandığı kızılötesi ışığı engelleyebilir, bu nedenle başarısız olabilir veya sorunsuz çalışmakta zorlanabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz