Intel, Milyarlarca Dolarlık Harcamaları Azaltırken Çalışanlarını İşten Çıkarmayı Planlıyor

0
Intel, Milyarlarca Dolarlık Harcamaları Azaltırken Çalışanlarını İşten Çıkarmayı Planlıyor
Intel, Milyarlarca Dolarlık Harcamaları Azaltırken Çalışanlarını İşten Çıkarmayı Planlıyor

Yonga üreticisi Intel, şirket yakın vadede yaklaşık 3 milyar dolar ve 2025’in sonuna kadar 8 milyar ila 10 milyar dolar arasında yıllık tasarruf sağlamayı planladığı anda işçileri işten çıkarmaya başlayacak ve bu tasarruflar büyük ölçüde “insan maliyetlerinden” gelecek.

Intel CEO’su Pat Gelsinger, şirketin 3. Çeyrek kazanç çağrısı sırasında, dönüşümümüzü hızlandırmak için gereken yatırımları dikkatli bir şekilde korurken, uzun vadeli pazar için iyi konumlanmamızı sağlayarak maliyetleri düşürmek için agresif adımlar atarak mevcut ortama yanıt verdiğimizi söyledi.

“Yakın vadeli maliyetleri düşürmenin yanı sıra, yapısal maliyet düşüşlerini ve verimlilik faktörlerini de belirledik. Toplamda, çabalarımız yakın vadede yıllık 3 milyar dolar ve 2025’in sonuna kadar 8 milyar ila 10 milyar dolar arasında tasarruf sağlamalı.” dedi.

Intel Çalışanlarını İşten Çıkarmayı Planlıyor
Intel Çalışanlarını İşten Çıkarmayı Planlıyor

Intel CEO’su. “Çalışmalarımıza dahil etmek, çalışan sayımızı optimize etmek için atılacak adımlar olacak. Bunlar sadık Intel ailemizi etkileyen zor kararlar, ancak artan yatırımı dengelememiz gerekiyor,” dedi  Şirket, “2023’te 3 milyar dolarlık, satış maliyetlerinde üçte biri ve işletme giderlerinde üçte iki oranında maliyet düşürmeye odaklanarak başlayacağız” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Android 14'teki Yeni Özellikler

Bu ayın başlarında, tüketici PC satışları küresel olarak azalırken, çip üreticisinin, özellikle satış ve pazarlama ekiplerine isabet eden binlerce iş kesintisi planladığına dair raporlar ortaya çıktı. Intel, üçüncü çeyrekte sırasıyla 15,3 milyar dolar gelir bildirdi. Faaliyet zararı 378 milyon dolar oldu ve “daha ​​düşük talep ve envanter değerlendirmesini etkileyen ürün hazırlığı nedeniyle” yıldan yıla 156 milyon dolar daha kötüydü.

Şirket, işletme gelirinin, esas olarak yüksek gelir nedeniyle 2021’in 3. çeyreğine göre 15 milyon dolar artarak 142 milyon dolar olduğunu söyledi. Gelsinger, şirketin sonuçlardan memnun olmadığını ve “yapabileceklerimizi kontrol etmeye lazer odaklı olmaya devam ediyoruz ve PC payımızın 2. çeyrekte sabitlenmesinden ve şimdi 3. çeyrekte anlamlı bir gelişme göstermesinden memnunuz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz