Hosting Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
12
hosting önemi
hosting alırken nelere dikkat edilmeli

Hosting Nedir?

Hosting, kelime anlamı olarak barındırma anlamına geliyor, teknik anlamda hosting ise, bir web sitesine ait verilerin saklandığı, 7 gün 24 saat boyunca sitenizin yayınını yapan ve sunucu denilen özel bir bilgisayardan sizin için ayrılan alana verilen isimdir. 

Web tabanlı olarak giriş ve yönetim işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz hosting alanının ve sunucuya ait özellikleri bir web sitesinin yayını için oldukça önem arz eder. SEO çalışmalarında size avantaj sağlayacak ve web sitenizin yayınında yüksek performans elde edeceğiniz hosting firmalarını tercih etmelisiniz. Hosting satın alırken dikkat edilmesi gereken konulara değineceğimiz bu yazıyı okuduktan sonra sizin için en iyi özelliklerde hostingi seçebilecek hale geleceksiniz.

hosting çeşitleri
hosting nedir

Hosting Çeşitleri Nelerdir?

Hostingler çeşitli şekillerde sınıflandırılırlar ancak öncelikle paylaşımlı ve paylaşımsız diye adlandırılan hosting çeşitlerinin ne anlama geldiğine bakalım isterseniz.

Paylaşımlı Hosting

Adı üstünde bir hosting alanında kaynaklar paylaştırılarak kullanıcılara dağıtılır. Bu tarz hosting alanlarında genelde çok kaynak tüketen web siteleri diğer web sitelerinin kaynaklarını da sömürecek hale gelebilir. 

Linux Hosting

Linux işletim sistemi ile çalışan hosting türüdür. Bu işletim sisteminde daha hızlı ve verimli çalışan sistemler için kullanılır. Linux işletim sistemi açık kaynak kodlu ve GNU ücretsiz bir lisansa sahip olduğu için daha ekonomik çözümler sunacaktır.

Windows Hosting

Microsoft Windows işletim sistemi yüklü hosting alanlarıdır. Microsoft ürünleri ile uyumlu çalışan sistemler için tercih edilir ancak Microsoft’a ait ürünlerin çoğunun lisanslı ve ücretli yazılımlar olması maliyeti artıracaktır.

Reseller Hosting

Hosting firmalarından alınan hosting alanlarını alıp satan, bayilik, aracılık eden kişiler ve kuruluşlara verilen hosting hizmetine Reseller Hosting denmektedir. Çok sayıda web sitesi sahibi müşterisi olan işletmeler bu tarz hizmetleri tercih ederler. 

hosting.com
reseller hosting

Mail Hosting

Mail alışverişi ve depolama hizmetleri için oluşturulmuş yüksek performanslı hosting çeşitlerindendir. Sadece mail hizmetine odaklanılan bu hosting türünde genelde kurumsal ve profesyonel çözümler sunulur. Kurumsal işletmelerin mail alışverişleri ve kayıtları süreçlerde sorun yaşanmaması için oldukça önemlidir. Bu sebeple bu alana ait, özel hizmet almaları yerinde olacaktır. Mail hosting hizmetinde, yüksek depolama alanı, takvim, ekipler arası mesajlaşma ve ekip yönetim uygulamaları da hizmet olarak verilmektedir.

Radyo ve TV Hosting

Radyo ve Televizyon yayınlarını stream etmek (yayınlamak) için oluşturulmuş hosting türüdür. Özellikle video yayını yüksek veri trafiği anlamına geleceği için bu alanda özelleşmiş hizmet alınması sorun yaşanmasının önüne geçecektir.

Paylaşımsız Hosting

Kişiye özel sunulan bu hizmete dair hosting çeşitleri ise aşağıda belirtilmiştir.

VDS Hosting 

Diğer hosting türlerinde hosting sunucularının kaynakları kullanıcılara paylaştırılır ve tek sunucuda yüzlerce kullanıcı olabilir. VDS (Virtual Dedicated Server), adı üzerinde sizin kullanımınıza adanmış sanal sunuculardır. Sanallaştırılarak oluşturulan VDS sunucu hizmetinde tüm kaynaklar size aittir. Maliyetleri diğer hosting paketlerine göre daha yüksek olduğunu söylemek gerek.

VPS Hosting

Bu hosting türünde de sanallaştırılmış ve özelleştirilmiş sunucu hizmeti verilir. VPS, Virtual Private Server olarak açılımı olan kişiye özel sunucu sistemidir. VPS hizmetinde kendi isteklerinize has yapılandırabilir ve paylaşımsız olarak sistem kaynaklarını istediğiniz ölçüde kullanabilirsiniz.

free website hosting
sınırsız web hosting

Hosting Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hosting Firmasının Kendisine Ait Özellikler

Bir hosting satın almaya karar verdiğinizde ilk bakacağınız şey hizmeti alacağınız firmanın kalitesidir. Bu yüzden hosting hizmeti alacağınız firmaları iyice araştırmalısınız. Dikkat etmeniz gereken konular;

  • Kurumsal bir firma olmasına dikkat edin. 
  • Kaç yıldır bu alanda hizmet verdiğini araştırın. 
  • Online, telefon veya mail yoluyla 24 saat teknik destek alıp almadığınıza dikkat edin.
  • Kampanyalar ile avantajlı paketler sunuyor olmasına dikkat edin.
  • Ayrıca müşteri memnuniyetine önem veren bir işletme olmasına da dikkat etmelisiniz.

İşletim Sistemi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Fiat 500 "Hey Google" sürümü yerleşik Google Asistan ile piyasaya sürüldü

Hosting sunucusu, 7/24 çalışan gelişmiş bir bilgisayardır. Bu bilgisayara kurulan işletim sistemi sizin kuracağınız web sitesinin türü açısından önemlidir. 

Windows Hosting

Windows işletim sistemi olan sunuculara sadece Microsoft Windows platformunda çalışabilen yazılımlar kullanılabilir. ASP.NET ve NET.Core gibi yazılımlar kullanılarak oluşturulacak siteler Windows Hosting ile uyumludur..

Linux Hosting

Eğer web sitenizin altyapısını, PHP ile oluşturacak ve çalıştıracaksanız Linux işletim sistemine sahip Linux hosting almanız gerekir. WordPress, Opencart, Joomla v.b CMS (Content Management System) hazır site ürünleri bu hosting türünde çalıştırılmalıdır. Bu tür hosting alanlarında WordPress için özelleştirilmiş WordPress hosting hizmetleri de vardır.

 

Web Hosting Alanı

Aldığınız hosting alanı daha önceden belirttiğimiz üzere çeşitli kapasitelerde olabilmektedir. Sadece tek bir sayfadan oluşan tanıtım amaçlı kurulmuş bir web sitesiyle, haber veya blog oluşturmak amacıyla oluşturulan web sitesinin alanı aynı olmamalıdır. Sadece fiyata odaklanarak alacağınız hizmetler ihtiyacınızı karşılamayabilir. “Web siteniz ne kadar veriye aracılık edecek?” ,  “Harddisk alanında oldukça yer kaplayan video içerikler olacak mı?”,  gibi kritik sorular size doğru web hosting alanını bulmakta yardımcı olacaktır.

Uptime Skoru

Uptime skoru sitenizin yayında kaldığı süredir. Sitenizin yayınında meydana gelen kısa kısa kopmalar belki siz farketmeseniz de kuracağınız web sitesinin amacına göre önem arz eder.  Uptime skoru saniye bazında günlük kayıplardan geriye kalan sürenin toplam süreye oranını ifade eder.

Yani aylık olarak hesaplanan Uptime skorunda örneğin günlük 5 sn kesinti yaşayan bir yayınınız varsa ayda 150 sn, yılda 30 dakika boyunca yayında olmayacağınız anlamına gelir. Böyle bir durumda sitenize ulaşamayan ziyaretçilerin tekrar size ulaşmaya çalışma ihtimalinin ne kadar düşük olduğunu siz de takdir edersiniz.

Çok yoğun ziyaretçisi olan ve anlık reklam tıklama geliri olan bir siteyi değerlendirirsek bu kayıp süre boyunca reklam geliri elde edilemeyeceği anlamına gelecektir. Uptime skoru %99 ve üzeri oranında olan bir web sitesi oldukça iyi durumdadır. 

Database (Veritabanı)

Database (Veritabanı) yapılandırılmış ve özelleştirilmiş verilerin depolandığı özel alanlardır. SQL denilen (Structured Query Language) sorgulama dili ile verilerin depolandığı alandan sürekli veri alışverişi yapar. Web siteleri çalışırken bu alanda düzenli bir şekilde depolanan veriyi sürekli olarak kullanır. Yani web sitesi database ile sürekli iletişim halindedir. 

Web sitenizin altyapısı hangi veritabanını seçmeniz gerektiğine dair ilk bakmanız gereken yerdir. MSSQL, Microsoft’a ait veritabanı olduğu için altyapısı da yine aynı şekilde işletim sistemiyle uyumlu çalışacaktır. MySQL, MariaDB, PostgreSQL, Oracle gibi veritabanları PHP, ASP dilleri ile uyumlu çalışan veritabanlarıdır. Hosting şirketinin size sunduğu veritabanlarının özelliğine dikkat etmelisiniz.

E-Posta Hizmeti

Hosting hizmeti aldığınızda markanıza ait E-posta oluşturma şansınız da olacaktır. Markanıza veya kurumunuza ait E-posta ile kurulacak iletişimler her zaman daha profesyonel izlenim bırakır. Kaç çalışanınız var ve bu hesaplar ne kadar E-posta alışverişi yapacak soruları nasıl bir E-posta özellikleri içeren hosting paketi seçmeniz gerektiğinin anahtarı olacaktır. Eğer büyük ve kurumsal bir firmaysanız ve çok sayıda E-posta hesabı oluşturulacaksa profesyonel E-posta hosting paketlerini seçmelisiniz.

Bandwidth (Bant Genişliği)

Bant Genişliği bir sunucudan aynı anda çıkabilecek veri miktarıdır. Bu genişlik ne kadar fazla ise aynı anda bağlanan kişiler o oranda fazla veri alışverişi yapabilirler. Bu durum DDoS saldırıları için de önemlidir. DDoS aynı anda gönderilen veri paketleri ile yapıldığı için yüksek Bandwidth kapasitesine sahip bir sunucu ile DDoS saldırısından etkilenme oranınız düşecektir.

Trafik Kotası

Trafik kotası bir hosting alanın yaptığı veri alışverişi kotasıdır. Yani web sitenizde, çok ziyaretçi ve çok veri varsa o kadar çok trafik yapacaksınız demektir. Bu durum evde veya işyerinde aldığınız internet hizmeti kotasına benzer. Bazı hosting firmaları özel olarak belirtmediğiniz sürece size standart ve sınırlı bir trafik kotası tanımlar. Bu durum ileride trafik kotasını aştığınız zaman yayın sorunları ve veya ilave ücretler olarak geri dönecektir. Alacağınız hosting paketinin trafik oranını sorgulamadan satın almayın.

Connection (Eş Zamanlı Bağlantı) Limiti

Connection limiti, bir web sitesine anlık sürelerde aynı anda yapılabilecek bağlantı sayısıdır. Bu bağlantı sayısı yüksek ziyaret alan web siteleri için önemli bir durumdur. Bu limitler 30 ile 300 arasında değişiklik gösterir. Eğer böyle bir kaygınız varsa Connection Limit sayısı için 100 ideal bir rakamdır. Genelde bu rakamın üstünü talep edecekseniz ilave ücretler ödemeniz gerekir.

Yedekleme

Web sitenize ait veriler ve E-posta yazışmalarınız belirli aralıklarla yedeklenmelidir. Web sitenize sürekli bir veri girişi varsa ve sorun yaşarsanız en yakın zamanlı yedeği tekrar yükleyerek az bir kayıpla yolunuza devam edersiniz. Bu yedeklemelerin sıklığı bu açıdan önemlidir. Kurumsal E-postalarınızla müşterilerinize verdiğiniz teklifler, onlardan aldığınız yanıtlar ve bazı önemli yazışmaların kaybolmasını istemezsiniz.

Hosting Alırken Nelere Dikkat edilmeli
En iyi hosting firmaları

Data Center (Veri Merkezi)

Veri merkezleri sunucuların saklandığı ve barındırıldığı özel binalardır. Hosting şirketleri veya kuruluşlar bu binalara belli bir kira ücreti karşılığında kendi sunucularını koyarlar. Bu binaların 24 saat kesintisiz elektrik ve fiber altyapılı yüksek hızlı internet hizmeti vardır. İlave güvenlik hizmeti, iklimlendirme şartları ve sunucular için ayrılan alanların büyüklüğü ve düzeni ile İSS (İnternet Servis Sağlayıcının) ana omurgasına yakın bir konumda bulunuyor olmak önemli kriterlerdir. 

Bölgesel olarak kendinize yakın bir veri merkezi seçmeniz, sunucularda fiziki müdahale gerektirecek durumlarda size avantaj sağlar. Hosting hizmeti aldığınız firmanın sunucularını hangi veri merkezinde barındırdıklarını öğrenmelisiniz. Bu seçim size daha verimli hizmet alma ve daha az sorun olarak geri dönecektir. 

Sunucu Donanım Özellikleri

Hard Disk

Donanım açısından bakarsak size verilen depolama alanının yani Harddiskin okuma ve yazma hızının ne kadar önemli olduğunu söylemeye gerek yok. Yüksek performanslı ve hızlı çalışan bir web sitesi istiyorsanız, sunucularında okuma hızı yüksek olan SSD disk donanımına sahip Hosting Firmalarını tercih edin.

RAM

Hosting planınızda size ayrılacak RAM miktarı da belirtilir. Bu özelliğin de kendi bilgisayarınızdan pay biçerek yüksek olması gerektiğini söylememe gerek yok. Ancak gereksiz ücretler vermenize de gerek yok. Örneğin One Page (Tek Sayfa)  web siteleri basit özellikte olduğu için 512 MB RAM yeterlidir. Ancak web sitenizde bir takım uygulamalar çalıştıracaksanız 1 GB ve üstü RAM seçmelisiniz. 

CPU

İşlemci miktarı da aynı şekilde kuracağınız web sitesinin durumuna göre belirlenmelidir. En az bir çekirdek CPU ihtiyacınız var ve bu ihtiyaç 4 çekirdeğe kadar çıkabilir. Hosting firmasının hangi Hosting  paketinde ne kadar CPU verdiğini ve ücretlerini öğrenip ona göre seçim yapın.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz