Hosting Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
135
hosting önemi
hosting alırken nelere dikkat edilmeli

What is Hosting?

Hosting literally means hosting, technically hosting is the name given to the area reserved for you from a special computer called a server, where the data of a website is stored, broadcasting your site 24 hours a day, 7 days a week. 

The features of the hosting area and server, where you can perform web-based login and management operations, are very important for the publication of a website. You should choose hosting companies that will give you an advantage in SEO studies and will achieve high performance in the publication of your website. After reading this article, where we will talk about the issues to be considered when purchasing hosting, you will be able to choose the hosting with the best features for you.

types of hosting
what is hosting

What are the Hosting Types?

Hosting is classified in various ways, but first, let’s look at what the shared and non-shared hosting types mean.

Shared Hosting

Resources are shared and distributed to users in a hosting area. Websites that consume a lot of resources in this type of hosting areas may become to exploit the resources of other websites. 

Linux Hosting

It is a type of hosting that works with the Linux operating system. It is used for systems that run faster and more efficiently in this operating system. Since the Linux operating system is open source and has a free GNU license, it will offer more economical solutions.

Windows Hosting

They are hosting domains with Microsoft Windows operating system installed. It is preferred for systems that work in harmony with Microsoft products, but the fact that most of Microsoft’s products are licensed and paid software will increase the cost.

Reseller Hosting

Reseller Hosting is the hosting service given to individuals and organizations that buy and sell hosting domains purchased from hosting companies, dealers, intermediaries. Businesses with a large number of website owner customers prefer this type of service. Anyone who wants to enter the world of hosting can do so by purchasing a reseller hosting plan.

hosting.com
reseller hosting

Mail Hosting

It is one of the high-performance hosting types created for mail exchange and storage services. In this type of hosting, which focuses only on mail service, corporate and professional solutions are generally offered. E- mail exchanges and registrations of corporate businesses are very important in order to avoid problems in the processes. For this reason, it would be appropriate for them to receive special services in this area. In mail hosting service, high storage space, calendar, inter-team messaging and team management applications are also provided as a service.

Radio and TV Hosting

It is a type of hosting created to stream (broadcast) Radio and Television broadcasts. Especially since video broadcasting will mean high data traffic, getting specialized services in this area will prevent problems.

Shared Hosting

Kişiye özel sunulan bu hizmete dair hosting çeşitleri ise aşağıda belirtilmiştir.

VDS Hosting 

Diğer hosting türlerinde hosting sunucularının kaynakları kullanıcılara paylaştırılır ve tek sunucuda yüzlerce kullanıcı olabilir. VDS (Virtual Dedicated Server), adı üzerinde sizin kullanımınıza adanmış sanal sunuculardır. Sanallaştırılarak oluşturulan VDS sunucu hizmetinde tüm kaynaklar size aittir. Maliyetleri diğer hosting paketlerine göre daha yüksek olduğunu söylemek gerek.

VPS Hosting

Bu hosting türünde de sanallaştırılmış ve özelleştirilmiş sunucu hizmeti verilir. VPS, Virtual Private Server olarak açılımı olan kişiye özel sunucu sistemidir. VPS hizmetinde kendi isteklerinize has yapılandırabilir ve paylaşımsız olarak sistem kaynaklarını istediğiniz ölçüde kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Apple AR-MR Kulaklık Geliştirmesi Devam Ediyor
free website hosting
sınırsız web hosting

Hosting Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hosting Firmasının Kendisine Ait Özellikler

Bir hosting satın almaya karar verdiğinizde ilk bakacağınız şey hizmeti alacağınız firmanın kalitesidir. Bu yüzden hosting hizmeti alacağınız firmaları iyice araştırmalısınız. Dikkat etmeniz gereken konular;

  • Kurumsal bir firma olmasına dikkat edin. 
  • Kaç yıldır bu alanda hizmet verdiğini araştırın. 
  • Online, telefon veya mail yoluyla 24 saat teknik destek alıp almadığınıza dikkat edin.
  • Kampanyalar ile avantajlı paketler sunuyor olmasına dikkat edin.
  • Ayrıca müşteri memnuniyetine önem veren bir işletme olmasına da dikkat etmelisiniz.

İşletim Sistemi

Hosting sunucusu, 7/24 çalışan gelişmiş bir bilgisayardır. Bu bilgisayara kurulan işletim sistemi sizin kuracağınız web sitesinin türü açısından önemlidir. 

Windows Hosting

Windows işletim sistemi olan sunuculara sadece Microsoft Windows platformunda çalışabilen yazılımlar kullanılabilir. ASP.NET ve NET.Core gibi yazılımlar kullanılarak oluşturulacak siteler Windows Hosting ile uyumludur..

Linux Hosting

Eğer web sitenizin altyapısını, PHP ile oluşturacak ve çalıştıracaksanız Linux işletim sistemine sahip Linux hosting almanız gerekir. WordPress, Opencart, Joomla v.b CMS (Content Management System) hazır site ürünleri bu hosting türünde çalıştırılmalıdır. Bu tür hosting alanlarında WordPress için özelleştirilmiş WordPress hosting hizmetleri de vardır.

 

Web Hosting Alanı

Aldığınız hosting alanı daha önceden belirttiğimiz üzere çeşitli kapasitelerde olabilmektedir. Sadece tek bir sayfadan oluşan tanıtım amaçlı kurulmuş bir web sitesiyle, haber veya blog oluşturmak amacıyla oluşturulan web sitesinin alanı aynı olmamalıdır. Sadece fiyata odaklanarak alacağınız hizmetler ihtiyacınızı karşılamayabilir. “Web siteniz ne kadar veriye aracılık edecek?” ,  “Harddisk alanında oldukça yer kaplayan video içerikler olacak mı?”,  gibi kritik sorular size doğru web hosting alanını bulmakta yardımcı olacaktır.

Uptime Skoru

Uptime skoru sitenizin yayında kaldığı süredir. Sitenizin yayınında meydana gelen kısa kısa kopmalar belki siz farketmeseniz de kuracağınız web sitesinin amacına göre önem arz eder.  Uptime skoru saniye bazında günlük kayıplardan geriye kalan sürenin toplam süreye oranını ifade eder.

Yani aylık olarak hesaplanan Uptime skorunda örneğin günlük 5 sn kesinti yaşayan bir yayınınız varsa ayda 150 sn, yılda 30 dakika boyunca yayında olmayacağınız anlamına gelir. Böyle bir durumda sitenize ulaşamayan ziyaretçilerin tekrar size ulaşmaya çalışma ihtimalinin ne kadar düşük olduğunu siz de takdir edersiniz.

Çok yoğun ziyaretçisi olan ve anlık reklam tıklama geliri olan bir siteyi değerlendirirsek bu kayıp süre boyunca reklam geliri elde edilemeyeceği anlamına gelecektir. Uptime skoru %99 ve üzeri oranında olan bir web sitesi oldukça iyi durumdadır. 

Database (Veritabanı)

Database (Veritabanı) yapılandırılmış ve özelleştirilmiş verilerin depolandığı özel alanlardır. SQL denilen (Structured Query Language) sorgulama dili ile verilerin depolandığı alandan sürekli veri alışverişi yapar. Web siteleri çalışırken bu alanda düzenli bir şekilde depolanan veriyi sürekli olarak kullanır. Yani web sitesi database ile sürekli iletişim halindedir. 

Web sitenizin altyapısı hangi veritabanını seçmeniz gerektiğine dair ilk bakmanız gereken yerdir. MSSQL, Microsoft’a ait veritabanı olduğu için altyapısı da yine aynı şekilde işletim sistemiyle uyumlu çalışacaktır. MySQL, MariaDB, PostgreSQL, Oracle gibi veritabanları PHP, ASP dilleri ile uyumlu çalışan veritabanlarıdır. Hosting şirketinin size sunduğu veritabanlarının özelliğine dikkat etmelisiniz.

E-Posta Hizmeti

Hosting hizmeti aldığınızda markanıza ait E-posta oluşturma şansınız da olacaktır. Markanıza veya kurumunuza ait E-posta ile kurulacak iletişimler her zaman daha profesyonel izlenim bırakır. Kaç çalışanınız var ve bu hesaplar ne kadar E-posta alışverişi yapacak soruları nasıl bir E-posta özellikleri içeren hosting paketi seçmeniz gerektiğinin anahtarı olacaktır. Eğer büyük ve kurumsal bir firmaysanız ve çok sayıda E-posta hesabı oluşturulacaksa profesyonel E-posta hosting paketlerini seçmelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Twitter, COVID-19 aşısı ile ilgili yanlış bilgilendirme yapanlara ceza uygulayacak

Bandwidth (Bant Genişliği)

Bant Genişliği bir sunucudan aynı anda çıkabilecek veri miktarıdır. Bu genişlik ne kadar fazla ise aynı anda bağlanan kişiler o oranda fazla veri alışverişi yapabilirler. Bu durum DDoS saldırıları için de önemlidir. DDoS aynı anda gönderilen veri paketleri ile yapıldığı için yüksek Bandwidth kapasitesine sahip bir sunucu ile DDoS saldırısından etkilenme oranınız düşecektir.

Trafik Kotası

Trafik kotası bir hosting alanın yaptığı veri alışverişi kotasıdır. Yani web sitenizde, çok ziyaretçi ve çok veri varsa o kadar çok trafik yapacaksınız demektir. Bu durum evde veya işyerinde aldığınız internet hizmeti kotasına benzer. Bazı hosting firmaları özel olarak belirtmediğiniz sürece size standart ve sınırlı bir trafik kotası tanımlar. Bu durum ileride trafik kotasını aştığınız zaman yayın sorunları ve veya ilave ücretler olarak geri dönecektir. Alacağınız hosting paketinin trafik oranını sorgulamadan satın almayın.

Connection (Eş Zamanlı Bağlantı) Limiti

Connection limiti, bir web sitesine anlık sürelerde aynı anda yapılabilecek bağlantı sayısıdır. Bu bağlantı sayısı yüksek ziyaret alan web siteleri için önemli bir durumdur. Bu limitler 30 ile 300 arasında değişiklik gösterir. Eğer böyle bir kaygınız varsa Connection Limit sayısı için 100 ideal bir rakamdır. Genelde bu rakamın üstünü talep edecekseniz ilave ücretler ödemeniz gerekir.

Yedekleme

Web sitenize ait veriler ve E-posta yazışmalarınız belirli aralıklarla yedeklenmelidir. Web sitenize sürekli bir veri girişi varsa ve sorun yaşarsanız en yakın zamanlı yedeği tekrar yükleyerek az bir kayıpla yolunuza devam edersiniz. Bu yedeklemelerin sıklığı bu açıdan önemlidir. Kurumsal E-postalarınızla müşterilerinize verdiğiniz teklifler, onlardan aldığınız yanıtlar ve bazı önemli yazışmaların kaybolmasını istemezsiniz.

What to Consider When Buying Hosting
En iyi hosting firmaları

Data Center (Veri Merkezi)

Veri merkezleri sunucuların saklandığı ve barındırıldığı özel binalardır. Hosting şirketleri veya kuruluşlar bu binalara belli bir kira ücreti karşılığında kendi sunucularını koyarlar. Bu binaların 24 saat kesintisiz elektrik ve fiber altyapılı yüksek hızlı internet hizmeti vardır. İlave güvenlik hizmeti, iklimlendirme şartları ve sunucular için ayrılan alanların büyüklüğü ve düzeni ile İSS (İnternet Servis Sağlayıcının) ana omurgasına yakın bir konumda bulunuyor olmak önemli kriterlerdir. 

Bölgesel olarak kendinize yakın bir veri merkezi seçmeniz, sunucularda fiziki müdahale gerektirecek durumlarda size avantaj sağlar. Hosting hizmeti aldığınız firmanın sunucularını hangi veri merkezinde barındırdıklarını öğrenmelisiniz. Bu seçim size daha verimli hizmet alma ve daha az sorun olarak geri dönecektir. 

Sunucu Donanım Özellikleri

Hard Disk

Donanım açısından bakarsak size verilen depolama alanının yani Harddiskin okuma ve yazma hızının ne kadar önemli olduğunu söylemeye gerek yok. Yüksek performanslı ve hızlı çalışan bir web sitesi istiyorsanız, sunucularında okuma hızı yüksek olan SSD disk donanımına sahip Hosting Firmalarını tercih edin.

RAM

The amount of RAM to be allocated to you is also specified in your hosting plan. I don’t need to tell you that this feature should be high by making a share from your own computer. However, you do not need to pay unnecessary fees. For example, since One Page websites are simple, 512 MB of RAM is sufficient. However, if you are going to run some applications on your website, you should choose 1 GB of RAM or more. 

CPU

The amount of processor should also be determined according to the state of the website you will set up. You need at least one core CPU and this need can go up to 4 cores. Find out how much CPU the hosting company gives in which Hosting package and its fees and choose accordingly.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz