Hiperemezis Gravidarum Nedir?

0
hiperemezis
hiperemezis nedir

Hamilelik sırasında (yani, sabah bulantısı veya hamilelik bulantısı), özellikle 16 – 20. haftalara kadar, hissetmek veya hasta olmak normaldir. Normal olmayan şey, günde birçok kez kusmak, çok kötü mide bulantısı yaşamak, yiyecek ve içecekleri tutamamak ve hamileliğiniz boyunca ciddi şekilde susuz kalmaktır. Bu aşırı kusma ve mide bulantısı, genellikle hastanede tedavi gerektiren bir durum olan Hiperemezis Gravidarum (HG) olarak bilinir.

Hiperemezis Gravidarum Hamileliği Bir Yılda Kaç Kadını Etkiler?

Yaygın olarak eksik bildirilen bir durum olmasına rağmen, her 100 kadından yaklaşık 1-3 kadının bunu yaşayabileceği düşünülmektedir.

‘Sabah Bulantısı’ İle Hamileliğin Hiperemezisi Arasındaki Fark Nedir?

Hiperemezis daha çok bir hastalık yelpazesi ile ilgilidir ve normal “sabah bulantısı” gibi bir şey değildir. Hiperemezisli kadınlar, normal gebelik hastalığında yaşanan olağan kusma ve mide bulantısından çok daha kötü semptomlar yaşayacaklardır. Yaygın hamilelik hastalığının aksine, 16 ila 20. haftalarda iyileşmeyebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Fastjel Ne İşe Yarar ?

Hiperemezis Gravidarum

“Sabah Bulantısı” Terimi Neden Hamilelik Hastalığını Önemsizleştirebilir?

“Sabah bulantısını” gerçek değerinden alsaydık, sadece hamile kadınların uyandıklarında kendilerini kötü hissetmelerini beklerdik, değil mi? Peki ya bu mide bulantısı gün boyu devam ederse ve hatta akşamları hafif zirve yaparsa?

Kadınların sabahları kusma olasılığı daha yüksek olsa da, bazı araştırmalar öğleden sonra mide bulantısı semptomlarının – ve bazı şiddetli vakalarda gün boyunca – büyük olasılıkla olduğunu bulmuştur.

Gebelikte Hiperemezis Belirtileri Nelerdir?

Hiperemezis semptomları, normal hamilelik hastalığı ve kusmadan çok daha kötüdür, belirti ve semptomlar şunları içerir:

  • Şiddetli ve uzun süreli bulantı ve kusma,
  • Dehidrasyon – belirtileri arasında susamış hissetme, yorgun, sersemlik, baş dönmesi, fazla kanamama ve koyu sarı ve güçlü kokulu bir çiş olması yer alır.
  • Kilo kaybı
  • Ayağa kalkarken düşük tansiyon (hipotansiyon)
  • Kokulara karşı son derece hassastır ve çok fazla tükürük üretir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   iOS İçin En İyi Reklam Engelleme Uygulamaları

Bazı kadınların ‘gerçekten’ hasta olmadıklarını ve dolayısıyla şikayet etmemeleri gerektiğini hissettirebilecek kusmuk olmayan HG’ye sahip olacağını belirtmek önemlidir. Aslında, kusmadan HG, uzun süreli mide bulantısı kadar kötü olabilir ve yeme ve içmeyi bırakmalarına neden olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz