Nüfus Cüzdanı Sureti Nasıl ve Nereden Alınır?

0
283
nufus-cuzdanı-sureti
Nüfus Cüzdanı Sureti Nasıl ve Nereden Alınır?

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi, bugün sizlere nüfus cüzdanı sureti nasıl ve nereden alınır konusunda bilgi vereceğiz.

Türkiye Cumhuriyeti’ne dair vatandaşlık bilgilerinin rahat bir biçimde ele geçirilebilmesi, üzerinde oynamaların yapılması ve sahtekarlığa elverişli olmasının temel olarak nedeni teknolojik gelişmeler olarak adlandırılabilmektedir.

Bu gelişmeler doğrultusunda nüfus cüzdanlarının fotokopisinin yerine suretinin istenmesinin temel nedeni de bu tip sahtekarlıkları engellemek amacıyla gerçekleştirilebilmektedir. Tüm resmi işlemlerde bu şekilde harekete geçmek olumsuz sonuçlara önlem mahiyetini taşıyan bir işlem olarak ele alınmaktadır.

nufus-cuzdani-sureti
Nüfus Cüzdanı Sureti Nasıl Alınır?

Nüfus Cüzdanı Sureti Nedir? Ne İşe Yarar?

Nüfus cüzdanı suretleri, nüfus cüzdanları içerisinde var olan tüm verilerin listelendiği evraklar olarak adlandırılabilmektedir. Bu belgelerin nüfus dairelerinden ya da e-devlet platformundan rahatlıkla edinilebilmesi söz konusu olabilmektedir.

Bu tip evraklar sayesinde nüfus cüzdanları üzerinde herhangi bir değişimin meydana gelip gelmediği anlaşılabilmektedir. Aynı zamanda da devlet tarafından kaydı tutulan bilgilerin uyuştuğuna dair kontrollerin gerçekleştirilmesi ve gerekli tespitlerin gerçekleştirilmesi amacıyla bu suretlerin istendiği de söylenebilmektedir.

Geçmişteki günler içerisinde üniversite kayıtları, ehliyet başvuruları ya da pasaport işlemleri esnasında tercih edilen evraklar olarak görülmekteydi. Aynı zamanda da pek çok kurum da nüfus cüzdanı suretlerini talep etmekteydi. Teknolojinin giderek gelişmesi sonrasında da nüfus suretini istemek rafa kalkan bir işlem olarak kendini gösterdi.

Onun yerine teknolojik imkanlardan faydalanılması sonrasında tüm denetleme işlemlerinin rahat bir biçimde gerçekleştirilmesi gibi bir durum söz konusu olabilmektedir. Ancak halen daha ortak ağı kullanmayan kamu kurumları ya da özel şirketlerin bu suretleri istediği de söylenebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Bir Android Cihazdan Google Hesabı Nasıl Kaldırılır?

Nüfus Cüzdanı Sureti Nereden Alınır?

Nüfus cüzdanı suretlerini almak için eskiden ilçe nüfus daireleri doğrultusunda işlemler yapmak gerekmekteydi. Ancak günümüzde bu evraklar mahalle muhtarları tarafından gerçekleştirilmektedir. Nüfus cüzdanı sureti almak isteyenlerin ikametinin bulunduğu mahalledeki muhtarlıklara giderek, bu evrakları temin edebilmeleri muhtemel olabilmektedir. Mahalle muhtarlarının gerekli denetimler sonrasında da 1 adet vesikalık fotoğraf talep ederek, kolaylıkla onay vermeleri ve nüfus cüzdanı suretlerini iletmeleri gibi bir durum söz konusu olabilecektir.

Bu işlem için muhtarlara ödenecek olan ücretlerin farklılık göstereceği de söylenebilmektedir. Ancak bu rakamların oldukça yüksek olduğu söylenmemektedir. Küçük ilçelerde ya da köyler içerisinde genel olarak herkesin birbirini tanımasından ötürü muhtarların bu işlemleri kısa bir süre içerisinde tamamlamaları durumu da ortaya çıkabilmektedir.

Nüfus cüzdanı suretleri istenirse noterlerde de alınabilecek olan bir evrak olarak adlandırılmaktadır.  Noterler içerisinde muhtarlarda olduğu gibi ayarı bir belge düzenleme yetkileri bulunmaktadır. Aynı zamanda da noterlere nüfus cüzdanı fotokopisiyle gidilmesi durumunda aslı gibidir damgası sayesinde onaylama işlemleri de gerçekleştirilebilmektedir. Noterler tarafından gerçekleştirilecek olan bu işlemlerin 25-30 TL gibi bir bedeli olmaktadır. Bu tip işlemleri hayata geçirmek için gerekli olan tek şart TC kimlik numarasını iletmek olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Bilim İnsanı Nasıl Olunur?

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Kırmızı Işığa Bakmak Görme Yetimize Fayda Sağlıyor

E-devlet Üzerinden Nüfus Kayıt Örneği Alma

Bahsedilen tüm yöntemlerin dışında E-devlet sistemi içerisinde de nüfus cüzdanı sureti örneğini de elde etmek kolay bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Nüfus cüzdanı suretini temin etme özelliği E-devlet içerisinde 2018 yılından beridir aktif olarak gerçekleştirilebilmektedir. Bu sistem sayesinde rahat ve basit bir biçimde nüfus cüzdanı suretini elde etmek söz konusu olabilmektedir. İmzalı ve onaylı bu belgeyi almak adına E-devlet şifresine gerek duyulabilecektir.

E-devlet şifresini temin etmek için PTT şubelerine gitmek gerekecektir. Bunun için TC kimlik numarasıyla başvuru yaparak ve 5 TL gibi bir meblağ ödeyerek kısa süre içerisinde bu şifreyi elde etmek söz konusu olabilecektir.

E-Devlet Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti’ne mensup olan vatandaşların hem devlet hem de özel kesim tarafından almış olduğu hizmetlerin dijital platform üzerinden servis edilmesi konusunda devreye giren bir platform olarak adlandırılmaktadır. Bu servis içerisinde tüm işlemleri kolaylıkla halledebilmek söz konusu olabilmektedir. Bu platform sayesinde herhangi bir işlemi en kısa sürede gerçekleştirebilmek ve zaman kaybına maruz kalmamak söz konusu olabilmektedir.

e-devlet
E-devlet

Bürokratik engellerle karşılaşmak istemeyenlere kapsamlı bir seçenek olarak sunulabilecektir. Devletin olanaklarının vatandaşlara ulaşabilmesi konusunda en etkili yöntem olarak değerlendirilmektedir. Devlet dairelerinden alınacak olan herhangi bir belge konusunda etkisini gösterebilecektir. Sıra beklemeden ya da zaman harcamadan daha kolay bir hizmet elde etmek adına da kusursuz bir işleyiş içerisinde olmasını sağlayan bir uygulamadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz