Google’ın DeepMind’ı daha doğru hava durumu tahminleri için yapay zeka geliştiriyor

0
Google'ın DeepMind'ı daha doğru hava durumu tahminleri için yapay zeka geliştiriyor
Google'ın DeepMind'ı daha doğru hava durumu tahminleri için yapay zeka geliştiriyor

Google DeepMind, en son yapay zeka modelinin bir dakikadan kısa sürede on günlük hava tahminleri üretebildiğini ve süper bilgisayarlarda çalışan geleneksel tahmin modelleri kadar doğru olduğunu iddia ediyor.

Deepmind'ın Yapay Zeka Destekli Hava Durumu Tahmin Programı: Graphcast
Deepmind’ın Yapay Zeka Destekli Hava Durumu Tahmin Programı: Graphcast

Deepmind’ın Yapay Zeka Destekli Hava Durumu Tahmin Programı: Graphcast

Salı günü Science dergisinde yayınlanan bir makalede araştırmacılar, 36,7 milyon parametreden oluşan bir grafik sinir ağı olan GraphCast’i tanımladılar. Küresel sayısal hava tahminlerini 7/24 yapan bir araştırma enstitüsü olan Avrupa Orta Menzilli Hava Tahminleri Merkezi (ECMWF) tarafından 1979’dan 2017’ye kadar toplanan 39 yıllık veriler üzerinde eğitilen sistem, altı saatlik artışlara bölünmüş on günlük bir hava tahmini üretiyor.

ECMWF’nin modelleri, atmosfer ve okyanusların hareketini akışkan dinamiği denklemleriyle modelleyen matematiksel simülasyonları çalıştıran sayısal hava tahmin yöntemlerine dayanmaktadır. GraphCast ise tahminlerini yapmak için uydu görüntüleri, radar ve meteoroloji istasyonlarından alınan ölçümlerdeki hava durumu modellerine bakar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Apple Watch ile iPhone Bağlanmıyor Sorunu ve Çözümü

Model, atmosferik ve okyanus verileriyle ilgili bilgileri içeren küresel haritaları ızgaralara böler ve tropikal siklon izleri, atmosferik nehirler ve ısı dalgaları gibi belirli olaylara yol açan farklı hava durumu değişkenleri arasındaki ilişkileri öğrenmek için eğitilir. GraphCast, hava durumunu tahmin etmeye yardımcı olmak için 37 farklı yükseklikte sıcaklık, rüzgar hızı ve yönü, nem ve hava basıncı gibi faktörleri tahmin eder.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz