Google yeni kişiselleştirilmiş yapay zeka uygulaması ‘NotebookLM’yi tanıttı

0
Google yeni kişiselleştirilmiş yapay zeka uygulaması 'NotebookLM'yi tanıttı

Google, insanların daha hızlı öğrenmelerine yardımcı olmak için NotebookLM adlı yeni bir kişiselleştirilmiş yapay zeka tabanlı not alma uygulamasını tanıttı. Yeni uygulama ilk olarak bu yılın Mayıs ayında Google I/O etkinliğinde Project Tailwind adıyla duyuruldu ve şu anda Google Labs’ın deneysel bir ürünü.

Google, not alma yazılımının güçlü bir dil modeli kullanılarak sıfırdan tasarlanması halinde neye benzeyebileceğini yeniden hayal etmek istediğini söylüyor. Yeni yapay zeka şu anda yalnızca Google Docs için kullanılabilir durumda, ancak arama devi yakında yeni formatlar ekleyeceğine söz veriyor. NotebookLM ayrıca yalnızca ABD’deki kullanıcıların Google Labs bekleme listesine kaydolmaları halinde kullanılabilecek.

NotebookLM Neden Diğer Yapay Zeka Uygulamalarından Farklı?

NotebookLM ile Google, ChatGPT ve Bard gibi yapay zeka sistemleriyle ilişkili en büyük sorunu çözmeyi veya en azından hafifletmeyi amaçlıyor: büyük bir dil modelinin (LLM) yanlış bilgi ürettiği ve kendinden emin bir şekilde bunu doğru cevap olarak sunduğu fenomen olan ‘halüsinasyon’.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   iPhone veya iPad'inizi Akıllı TV'ye Yansıtma

Google, ‘source-grounding’ adı verilen bir süreç kullanıyor ve şirketin iddiasına göre bu süreç, sizinle ilgili bilgileri bilen kişiselleştirilmiş bir yapay zeka yaratıyor. Kaynak temellendirme, dil modelinin cevaplar için notlarınızı ve kaynaklarınızı analiz etmesini sağlar. Ancak Google, uygulamasına körü körüne güvenilmemesi konusunda uyarıyor ve kullanıcıları yapay zekanın yanıtlarını orijinal kaynak materyalle karşılaştırarak kontrol etmeye çağırıyor.

yapay zeka uygulaması NotebookLM
yapay zeka uygulaması NotebookLM

NotebookLM Ne Yapabilir?

Google, NotebookLM’nin başlıca üç ana görevi yerine getirebildiğini açıklıyor:

Özet Oluşturun

Kullanıcılar NotebookLM’ye bir Google Dokümanı ekledikten sonra temel konular ve sorularla birlikte bir özet oluşturabilecekler.

Kaynak Materyale Dayalı Sorular Sorun

Kullanıcılar NotebookLM’ye yükledikleri belgeler hakkında sorular sorabilirler. Örneğin, bir biyografi üzerinde çalışan bir yazar araştırma notlarını yükleyebilir ve şöyle bir soru sorabilir: “Houdini ve Conan Doyle’un etkileşimde bulunduğu tüm zamanları özetleyin.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Vivo S17 Pro lansmanı yapıldı: orta sınıf fiyata 2x telefoto kamera getiriyor

Yeni Fikirler Üretin

Kullanıcılar NotebookLM’de yüklenen belgeleri kullanarak yeni fikirler üretebilecekler. Örneğin, bir içerik oluşturucu yeni bir video için fikirler yükleyebilir ve yapay zekadan bir senaryo oluşturmasını isteyebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz