Google Rekabet Kurulu’na 1 Temmuz’da Savunmasını Verecek

0
7

Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibi Olarak bugün sizler için Google’ye Rekabet Kurulu’nun açmış olduğu soruşturmanın aşamaları hakkında verdiği kararları derledik.

Google, son yıllarda arama motorundaki algoritma değişiklikleri ve ortaya çıkan sonuçları ile ilgili olarak çok sayıda farklı geri dönüş almaya devam ediyor. Genel bağlamdaki arama hizmetlerine yönelik yapılan güncellemelerin yanı sıra, yine bir firma projesi olan Adwords reklamları ile ilgili olarak çok sayıda şikayet davası açılıyor. Rekabet Kurulu ise, bu şikayetlere kayıtsız kalmayarak dünyanın en büyük firmalarından birine geçtiğimiz sene soruşturma açmıştı.

Google'ye Neden Soruşturma Açıldı?

Google, kasıtlı olarak algoritmada değişiklik yaptığı gerekçesiyle soruşturmaya tabii tutuldu.

Savunma Ne Zaman Verilecek?

Sözlü savunma, 1 Temmuz 2020 tarihinde yapılacak.

2019 yılının Temmuz ayında firma, Rekabet Kurulu tarafından şok bir yanıt ile sarsılmıştı. Rekabet Kurulu, dünyanın en büyük arama motoru olan firmanın algoritmasındaki değişiklikler hakkında, kurum ile iletişime geçmişti. Yapılan görüşmeler sonucunda da, şikayetlerin git gide artış göstermesi ile beraber firmaya soruşturma açılmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Dünyaca Ünlü En Tehlikeli Hackerlar

Google Şubat Ayında İdari Ceza Ödemişti

google
google

Kurulun açmış olduğu soruşturma, nihayet sonuca kavuşacak. Google, 1 Temmuz 2020 tarihinde, Rekabet Kurulu’nda sözlü savunma toplantısına katılacak.

İnternet sitesi sahiplerinin en çok şikayetçi olduğu konuların başında, site içeriklerinin hak ettiği değeri alamaması geliyor. Bu konuda da, hedef gösterilen ilk unsur elbette ki Google oluyor. Firma, arama motorunda son yıllarda ardı arkasına güncellemeler yaparak çok sayıda değişikliğe başvurdu. Fakat bu değişiklikler, birçok internet sitesini olumsuz yönde etkiledi. Dolayısıyla da firmaya karşı olan tepkiler her geçen gün biraz daha artış gösterdi. Bu durum karşısında da Rekabet Kurulu, 4054 sayılı Kanunu gerekçe göstererek firmaya soruşturma açma kararı aldığını duyurdu.

İlginizi Çekebilir: Facebook Shops Uygulaması Duyuruldu!

Bugün yapılan yeni açıklamada, soruşturmanın devam ettiği belirtilirken aşama anlamında ise sözlü savunma kısmına adım atıldığı duyuruldu. Kurul, bu toplantının 1 Temmuz 2020 tarihinde yapılacağını belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   FLASH Açıklama! DGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Rekabet Kurulu, geçtiğimiz sene aynı firma hakkında yürüttüğü farklı bir soruşturmada toplam 98 milyon 500 bin liraya yakın bir idari para cezası kesmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz