Google, masaüstü Chrome’da daha hızlı sayfa gezinmesini test etmeye başlayacak

0

Google, geçtiğimiz yıl Android için Chrome’da, geri ve ileri düğmelerini kullanırken performansı artırmayı amaçlayan Geri-ileri önbellek adlı yeni bir özellik sundu. Geriye doğru önbelleğe alma, siz geri döndükten sonra sayfaları bir süre bellekte tutar, bu nedenle en son sayfaya dönmeniz gerekirse, yükleme süreleri anında olur. Google bunu masaüstü Chrome platformlarda test etmeye başladığından, değişiklik başarılı görünüyor.

Masaüstü Chrome Hızlı Sayfa Gezinme

Ekim 2020’de piyasaya sürülen Google Chrome 86, masaüstü platformlarında Geri-ileri önbelleğe almayı manuel olarak etkinleştirmek için bir özellik bayrağı ekledi. Bu noktadan önce, özellik yalnızca Android’de mevcuttu. Google şimdi Google Gruplarında bir ‘Deneme Niyeti’ sayfası yayınlayarak, özelliğin artık az sayıda masaüstü Chrome kullanıcısı ile test edileceğini açıkladı. Her şey yolunda giderse, işlevsellik sonunda herkes için açılacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Samsung Galaxy Watch 5, Galaxy Watch 4'ten daha büyük bir pile sahip olabilir

Chrome’un geliştiricileri gönderide, “Uyumluluk riskini azaltmak için, belirsizlikle karşılaştığımızda sayfaları önbelleğe almama konusunda temkinli bir yaklaşımla başlayacağız” dedi. Geriye dönük önbellekte depolanan sayfalar için geliştiriciye dönük tek büyük fark, unload () işleyicisinin çalışmamasıdır. Ancak bu, Safari’nin uyum riskini en aza indirmesi gereken davranışıyla tutarlı.”

Masaüstü Chrome
Masaüstü Chrome

Google, özelliğin neden bu kadar uzun süre yalnızca mobil olarak kaldığından bahsetmedi, ancak gecikme bellek kullanımından kaynaklanıyor olabilir. Chrome, masaüstü platformlarında yüksek bellek kullanımı nedeniyle sıklıkla eleştirilir ve daha fazla sayfayı ‘dondurmak’ büyük olasılıkla yardımcı olmaz. Bununla birlikte, Google ve Microsoft, Chromium motorundaki bellek kullanımını azaltmak için başka değişiklikler üzerinde çalışıyorlar, bu nedenle Geri-ileri önbelleğe alma maliyeti bu noktada daha az fark edilebilir olabilir. Google ayrıca geçen yıl, tarayıcı uzantılarının, çoğu mevcut sayfadaki değişikliklere yanıt verdiği için masaüstü platformlarına ekstra karmaşıklıklar ekleyebileceğini söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   YouTube, reklamlarını engelleyen üçüncü taraf uygulamaların peşine düşmek için büyük çaba sarf ediyor

Google, 3 Haziran’da Beta kanalına gelmesi ve 20 Temmuz’da kararlı hale gelmesi beklenen Chrome 92’nin piyasaya sürülmesiyle testlere başlayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz