Google Gizli Mod Davasında Ön Uzlaşmaya Vardı

0
Google Gizli Mod Davasında Ön Uzlaşmaya Vardı
Google Gizli Mod Davasında Ön Uzlaşmaya Vardı

Google, Chrome tarayıcısının Incognito modu ile ilgili olarak 2020 yılında açılan bir toplu davada ön anlaşmaya vardı. Kaliforniya’nın Kuzey Bölgesi’nde açılan davada Google, Gizli modu kullanırken bile gizlice “kullanıcıların tarama verilerini gerçek zamanlı olarak izlemek, toplamak ve tanımlamakla” suçlanıyordu.

Florida’da ikamet eden William Byatt ile Kaliforniyalı Chasom Brown ve Maria Nguyen tarafından açılan davada Google’ın telefon dinleme yasalarını ihlal ettiği iddia edildi. Google Analytics veya Ad Manager kullanan web sitelerinin Gizli moddaki tarayıcılardan web sayfası içeriği, cihaz verileri ve IP adresleri dahil olmak üzere bilgi topladığı iddia edildi. Dava ayrıca Google’ı kullanıcıların özel tarama faaliyetlerini mevcut profilleriyle ilişkilendirmekle suçluyordu.

Google Gizli Mod Davasında Ön Uzlaşma
Google Gizli Mod Davasında Ön Uzlaşma

Google Gizli Mod Davasında Ön Uzlaşma

Google Gizli modu etkinleştirirken görüntülenen uyarıya dayanarak davayı reddetmeye yönelik ilk girişimi Ağustos ayında Yargıç Yvonne Gonzalez Rogers tarafından reddedildi. Yargıç, Google’ın gizli tarama sırasında veri toplamaya devam ettiği konusunda kullanıcıları açıkça bilgilendirmediğinin altını çizdi. Görüşmelerin ardından Google ve davacılar, davanın düşmesine yol açacak şartlar üzerinde anlaşmaya vardı. Kesinleşen anlaşmanın Ocak ayı sonuna kadar mahkemeye sunulması ve mahkeme onayının Şubat ayı sonuna kadar alınması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   35 milyon sattı: Terraria'dan harika satış performansı

Bu gelişme, 5 Şubat 2024 tarihinde yapılması planlanan duruşmayı durduruyor. En az 5 milyar dolar tazminat talep edilen davada, Google’ın analitiklerinin, çerezlerinin ve uygulamalarının, kullanıcılar özel olarak gezindiklerini düşündüklerinde bile izlemeye izin verdiği iddia ediliyordu. Anlaşma koşulları açıklanmadı ve 24 Şubat 2024 tarihine kadar mahkeme onayı bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz