Google Earth’ün yeni 3D hızlandırılmış özelliği, yıllar içinde ne kadar değiştiğini gösteriyor

0
google earth 3D
google earth 3D

Merhaba tekno bilim adamı okuyucuları; Google Earth, 1984’ten beri gezegenimizin ne kadar değiştiğini gösteren 3D hızlandırılmış bir özellik ekliyor. Arama devi, yeni özelliğin arkasındaki teknolojiyi oluşturmak için Carnegie Mellon Üniversitesi CREATE Lab ile birlikte çalıştığını söyledi.

Google Earth, Earth Engine ve Sosyal Yardım Direktörü Rebecca Moore , “Google Earth’teki Timelapse ile, son 37 yıldaki 24 milyon uydu fotoğrafı etkileşimli bir 4D deneyiminde derlendi,” dedi. “Artık herkes zamanın gelişmesini izleyebilir ve neredeyse kırk yıllık gezegensel değişime tanık olabilir.” açıklamasında bulundu.

Google Earth’te bir hızlandırılmış görüntüyü görüntülemek için, son birkaç on yılda şeylerin ne kadar değiştiğini görmek için bu bağlantıya gidebilirsiniz. Google, zamanı hareket halinde görmek istediğiniz gezegende herhangi bir yeri seçebileceğinizi söyledi. Arama devi ayrıca, değişen ormanlara ve kentsel genişlemeye yönelik etkileşimli rehberli turlar içeren voyager adlı bir hikaye anlatma platformu yarattı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Android Telefonda RAM Nasıl Arttırılır?

Google ayrıca g.co/TimelapseVideos adresinde hem 2D hem de 3D olarak 800’den fazla video yüklediğini söyledi. Bunları MP4 formatında indirebilir veya hepsini bir YouTube oynatma listesi aracılığıyla izleyebilirsiniz.

Google Earth
Google Earth

Moore açıklamasında; “Gezegenimiz, son yarım yüzyılda – insanlık tarihinin herhangi bir noktasından daha fazla hızlı çevresel değişim gördü. Birçoğumuz kendi topluluklarımızda bu değişiklikleri deneyimledik; Ben de geçen yıl eyaletin orman yangınları sırasında evlerinden tahliye edilen binlerce Kaliforniyalı arasındaydım, ”dedi. “Diğer insanlar için, iklim değişikliğinin etkileri, eriyen buzullar ve uzaklaşan buzullar gibi soyut ve uzakta hissediyor. Google Earth’teki Timelapse ile değişen gezegenimizin daha net bir resmini parmaklarımızın ucunda görüyoruz – sadece sorunları değil, aynı zamanda çözümleri ve on yıllar boyunca ortaya çıkan büyüleyici derecede güzel doğa olaylarını da gösteren bir resim. ” açıklamasında bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Xiaomi Mi 11 özellikleri ve fiyatı sızdırıldı

24 Milyondan Fazla Uydu Görüntüsü

Şirket, Google Earth’e animasyonlu hızlandırılmış görüntüler eklemek için ABD hükümeti, Avrupa Birliği ve NASA‘dan alınan verileri kullanarak 1984’ten 2020’ye kadar 24 milyondan fazla uydu görüntüsü topladığını söyledi. Şirket daha sonra 20 petabayt uydu görüntüsünü 4.4 terapiksel boyutlu tek bir video mozaiğinde birleştirdi. Google’a göre bu, 4K çözünürlükte yaklaşık 530.000 videoya eşittir.

Google Earth, daha önce 2013 yılında platforma hızlandırılmış bir özellik sunmuş ve 1984 ile 2012 arasında gezegenin 2D görüntülerini görüntülemiştir. Bugünün güncellenmiş hızlandırılmış özelliği, daha sürükleyici bir deneyim ve en güncel verileri sunmaktadır. Videoların gösterdiği gibi, son 37 yılda çok şey değişti. Google, önümüzdeki on yıl boyunca Google Earth’ün hızlandırılmış özelliğini yıllık olarak güncellemeyi planladığını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz