Google, çoğu geliştirici için Play Store ücretlerini yarıya indiriyor

0
14

Merhaba tekno bilim adamı okuyucuları; Google, uygulama mağazası politikasında kısa süre önce büyük bir değişiklik yaptığını duyurdu. Google, bu yaz Play Store ücretlerini yarı yarıya düşürüyor.

Bir blog gönderisinde Google , “her geliştiricinin her yıl kazandığı ilk 1 milyon ABD doları gelir için bir geliştirici dijital ürün veya hizmet sattığında Google Play’in aldığı hizmet ücretini% 15’e düşürdüğünü” söylüyor. Google’a göre bu, dünya genelinde Google Play’de ürün ve hizmet satan geliştiricilerin % 99’unun “ücretlerde% 50 indirim” göreceği anlamına geliyor. Google, eşik olarak 1 milyon ABD Doları’nı seçtiklerini söylüyor çünkü “Ortaklarımızdan yılda 2 milyon ABD Doları, 5 milyon ABD Doları ve hatta 10 milyon ABD Doları kazandıklarını duyduk. Hizmetlerinin hâlâ kendi kendini idame ettiren yörünge yolunda olduğunu” duyduk.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   ZenMate Çalışmıyor Hatası

Google Play Store Komisyon Ücreti

Google’ın bugün yaptığı duyuru, geçen yılın sonlarında Apple tarafından yapılan benzer bir hareketi takip ediyor. Kasım 2020’de Apple, yıllık gelir olarak 1 milyon dolardan az kazanan geliştiriciler için gelir paylaşım ücretini% 15’e düşürdü. Ancak, Apple ve Google’ın politikaları arasında önemli bir fark vardır. Bir geliştiricinin yıllık geliri bir yılda 1 milyon doları aşarsa Apple% 30 kesinti alırken, Google’ın Play Store ücretleri 1 milyon doları aşan kazanılan gelirler için yalnızca % 30’a ulaşır.

Play Store
Google Play Store

İlginç bir şekilde, bugünün haberleri, Google’ın Eylül ayı sonunda % 30 uygulama mağazası ücretini ikiye katlamasının ardından geldi. Google’ın daha önceki ikiye katlama düşüşü, birden fazla şirketin her iki şirketin de uygulama mağazası ücretinin çok yüksek olduğuna dair şikayette bulunmasının ardından geldi. Bu şikayetler yıllardır ortalıktaydı ancak Fortnite yapımcısı Epic Games’in eylemleri nedeniyle son birkaç ayda tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Epic Games’in eylemleri, Apple ve Google’ın uygulama mağazalarının hakimiyetine yönelik birçok yasal ve bazen yasal zorluklara yol açtı. Bu zorlukların hiçbiri mahkemelerde kazanılmamış veya yasal değişikliklere yol açmamış olsa da, Google ve Apple’ı nihayet mecbur edilmeden önce bazı değişiklikler yapmaya zorlamış görünüyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Clubhouse uzun zamandır beklenen Android uygulamasının beta testini deniyor

Bugünün haberleri, daha küçük Play Store ücretleri isteyen büyük oyuncuları tatmin etmeyecek olsa da, her yıl elde ettikleri az miktardaki gelirin % 30’undan vazgeçmekten memnun olmayan bağımsız geliştiriciler tarafından memnuniyetle karşılanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz