Google Chrome Tam URL’leri Göstermeye Dönecek

0

Yıllar içinde Google, bir web sitesinin tam URL’sini Chrome adres çubuğunda gizlemek için farklı yöntemler denedi. Öncelikle, bunu çevrimiçi deneyimi basitleştirmek için değil, aynı zamanda kullanıcıların kötü amaçlı siteleri daha iyi tanımlamasına yardımcı olmak için yaptı.

Ancak, Google şimdi yumuşadı. Şirket, kullanıcı verilerini analiz ettikten sonra, deneylerin güvenlik üzerinde çok az etkisi olduğunu kabul ediyor ve bu nedenle adres çubuğunda bir web sitesinin tam URL’sini göstermeye geri dönüyor.

Chrome’un Adres Çubuğu Yıllar İçinde Nasıl Değişti?

Chrome adres çubuğu – çok amaçlı adres çubuğu olarak bilinir, çünkü standart bir adres çubuğu ve arama motoru bir arada işlev görür – yıllar içinde çeşitli değişiklikler geçirdi.

Bir yinelemede Google, URL’nin tamamını gizlemeyi ve bunun yerine arama terimlerini göstermeyi planladı. Başka bir denemede, Chrome’un yalnızca alan adını gösterdiği ve fareyle üzerine gelindiğinde tam URL’nin gösterildiği görüldü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Android Cihazda Özel DNS Modunu Etkinleştirme
Google Chrome
Google Chrome

Chrome’un mühendislik müdürü Adrienne Porter Felt, 2018’de Wired ile yaptığı bir röportajda, Chrome’daki değişikliklerin tartışmalı olacağını, ancak URL’lerin “bir tür berbat” olduğunu ve “insanların URL’leri anlamakta gerçekten zorlandıklarını” kabul etti.

Ortalama bir internet kullanıcısı için bu muhtemelen doğrudur. URL’ler, özellikle arama ve yönlendirme parametreleri söz konusu olduğunda, hantal hale gelebilir ve bu da, bulunduğunuz sitenin iddia ettiği gibi olup olmadığını belirlemeyi zorlaştırır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz