Facebook Messenger ve Instagram sohbetleri en az 2022’ye kadar varsayılan olarak şifrelenmeyecek

0

Merhaba tekno bilim adamı takipçileri; Facebook, son birkaç yılda, kısmen şirketin bazı ülkelerde mesajlaşma ve sosyal ağlar üzerinde neredeyse tekele sahip olması ve ayrıca Facebook’un kullanıcı gizliliği ve verileriyle ilgili kötü sicili nedeniyle çok sayıda eleştiri aldı. Şirket, kamuoyu algısını iyileştirmek için yavaş ilerliyor ve bunun bir unsuru – herhangi bir ayarı değiştirmek zorunda kalmadan kullanıcılar arasındaki mesajları şifrelemek yakın zamanda hazır olmayacak.

Facebook ilk olarak 2016 yılında Messenger uygulamasında uçtan uca şifrelemeyi kullanıma sundu, ancak yalnızca bazı özelliklerin çalışmasını engelleyen bir ‘Gizli Konuşma’ moduna geçerek kullanılabilir. Instagram, mesajlar için uçtan uca şifreleme sunmadı ve görünüşe göre E2E bağlantıları üzerinden çalışmayan özellikleri test ediyor. Facebook, 2019’da sonunda Messenger, WhatsApp ve Instagram’a E2E şifrelemesi ekleyeceğini söyledi. Şirket ayrıca o yılın başlarında üç platformun da birleşik bir altyapıya geçirileceğini ve bu üç hizmet arasında çapraz iletişime izin verileceğini açıklamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   NASA’dan Şeytan Görüntüleri!

Facebook, Güvenlik Planları İle İlgili Güncelleme Duyurdu

Facebook bugün bir blog gönderisinde güvenlik planlarına ilişkin güncellemeleri duyurdu. Gönderi, öncelikle gizlilikle ilgili çalışmaların ve röportajların sonuçlarına odaklandı, ancak metnin içinde Facebook platformlarında uçtan uca şifrelemenin durumu hakkında bir tanıtım var;

‘’Bu yıl Messenger ve Instagram Direct için varsayılan uçtan uca şifrelemede daha fazla ilerleme kaydetmeyi beklerken, bu uzun vadeli bir proje ve en erken 2022’ye kadar tamamen uçtan uca şifrelenmiş olmayacağız. Dahası, daha önce sunduğumuz güvenlik özellikleri uçtan uca şifrelemeyle çalışmak üzere tasarlanmıştır ve hizmetlerimizde güçlü güvenlik özellikleri oluşturmaya devam etmeyi planlıyoruz.’’

Facebook
Instagram

Facebook’un tüm hizmetlerinde uçtan uca şifrelemeyi uygulamak için yıllar alması biraz şaşırtıcı, özellikle de planlamanın 2019 gibi erken başladığını düşünürsek. E2E’yi çeşitli platformlarda işlemek için gerekli altyapıyı ve istemci tarafı yazılımını eklemek zordur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Samsung Galaxy A21s satışa çıktı!

Bu arada, Signal ve Telegram gibi diğer mesajlaşma hizmetleri, büyük ölçüde şirketin zayıf gizliliği nedeniyle kullanıcıları Facebook’un hizmetlerinden çalmaya devam ediyor. Instagram, WhatsApp ve Facebook Messenger, Play Store’un ücretsiz uygulamalarının en üstünde kalsa da, her iki uygulama da WhatsApp’ın hizmet şartlarında planlanan değişiklikleriyle ilgili tartışmaların ardından indirmelerde bir artış elde etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz