Google bu hesapları bu yılın Aralık ayından itibaren silecek: Endişelenmeli misiniz?

0
Google bu hesapları bu yılın Aralık ayından itibaren silecek: Endişelenmeli misiniz?
Google bu hesapları bu yılın Aralık ayından itibaren silecek: Endişelenmeli misiniz?

Google hesabı kullanıcıları, şirketin sizin için önemli bir güncellemesi var. En az 2 yıldır kullanılmayan veya oturum açılmayan Google hesapları yakında silinecek.

Güncellemeyi bir blog yazısıyla duyuran Google, Gmail, Docs, Drive, Meet, Calendar, YouTube ve Google Photos gibi hesaplardaki içeriklerin bu yılın Aralık ayından itibaren silineceğini söylüyor. Blogda şirket, bu hamlenin kullanıcıları için riski azaltmayı ve güvenlik önlemlerini daha da güçlendirmeyi amaçladığını söylüyor.

Google, bir hesap uzun bir süre kullanılmadıysa, ele geçirilme olasılığının daha yüksek olduğunu söylüyor. Yazıda, “Bunun nedeni, unutulmuş veya gözetimsiz hesapların genellikle ele geçirilmiş olabilecek eski veya yeniden kullanılan şifrelere dayanması, iki faktörlü kimlik doğrulama ayarlanmamış olması ve kullanıcı tarafından daha az güvenlik kontrolü almasıdır” deniyor.

Google ayrıca, terk edilmiş hesapların 2 adımlı doğrulama ayarına sahip olma olasılığının aktif hesaplardan en az 10 kat daha az olduğunu gösteren dahili analizini de aktarıyor. Bu da bu hesapların genellikle savunmasız olduğu ve ele geçirilmesi halinde kimlik hırsızlığı gibi siber suçlar için kullanılabileceği anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Yeni Sony Xperia teaser, bir sonraki telefonun tamamen kamerayla ilgili olduğunu ortaya koyuyor
Google bu hesapları bu yılın Aralık ayından itibaren silecek
Google bu hesapları bu yılın Aralık ayından itibaren silecek

Google Kullanıcıları Hesaplarını Aktif Tutmak İçin Ne Yapmalı?

Yazıda Google, bir kullanıcının Google hesabının aktif kalmasını sağlamak için üstlenebileceği belirli eylemleri listeliyor. Bunlar;

  • E-posta okuma veya gönderme
  • Google Drive’ı Kullanma
  • Bir YouTube videosu izlemek
  • Google Play Store’dan bir uygulama indirme
  • Google Aramayı Kullanma
  • Üçüncü taraf bir uygulama veya hizmette oturum açmak için Google ile Oturum Aç’ı kullanma

Burada yeni politikanın sadece kişisel Google Hesapları için geçerli olduğunu ve okullar ya da işletmeler gibi kuruluşların hesaplarını etkilemeyeceğini belirtmek önemlidir. Ayrıca, politika hemen yürürlüğe girerken, Google bu yılın Aralık ayından itibaren hesapları silmeye başlayacak. Ayrıca Google, silme işleminden önceki aylar boyunca hem hesap e-posta adresine hem de kurtarma e-postasına (eğer sağlanmışsa) birden fazla bildirim gönderecek. İlk olarak oluşturulan ve bir daha hiç kullanılmayan hesapların silinmesinden başlayarak aşamalı bir yaklaşım benimsenecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz